امروز : جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۰ - ۲۲:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

افزایش ۷۰ درصدی صادرات نفت ایران به آسیا

به گزارش بابل نوین، در حالی که ایران به تلاش های خود برای بازپس گیری سهم خود از بازار نفت ادامه می دهد، واردات نفت ۴ کشور آسیایی از ایران در ماه سپتامبر بیش از ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

آمارهای دولتی و ردگیری حرکت تانکرها نشان می دهد که ۴ مشتری عمده نفت ایران (چین، ژاپن، هند و کره جنوبی) در ماه سپتامبر روزانه حدود ۱٫۸ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده اند. این رقم پایین تر از بالاترین رقم ثبت شده در طی حداقل ۵ سال و نیم گذشته در ماه اوت است.

اما به گفته یک منبع اگاه، با توجه به بارگیری ۱٫۸۳ میلیون بشکه نفت خام و میعانات از ایران به مقصد آسیا در ماه جاری میلادی و ۱٫۹۶ میلیون بشکه در ماه سپتامبر، خرید نفت از ایران ممکن است مجددا افزایش یابد.

تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران در ماه ژانویه برداشته شد. تهران از آن زمان به دنبال باز پس گیری سهم خود از بازار و افزایش صادرات خود بوده است.

وزارت تجارت ژاپن روز دوشنبه آمارهایی را منتشر کرد که نشان می داد واردات این کشور از ایران در ماه سپتامبر نسبت به یک سال قبل ۸۰ درصد افزایش یافته و به ۳۱۳ هزار بشکه در روز رسیده است.

واردات نفت هند از ایران نیز نسبت به یک سال قبل بیش از دو برابر شده و به ۵۵۲ هزار و ۲۰۰ بشکه رسیده است. این رقم در ماه اوت به ۵۷۵ هزار و ۹۰۰ بشکه رسید که بالاترین رقم در طی حداقل ۱۵ سال گذشته بود.

واردات نفت کره جنوبی از ایران نیز بیش از دو برابر شده در حالی که واردات نفت چین از ایران ۱۸ درصد رشد داشته است.

منبع: مشرق

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين