امروز : چهارشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ - ۶:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بررسی هنر گچ‌بری در معماری ایرانی و اسلامی

کتاب «هنر گچ‌بری مكتب خراسان» كه به كوشش دكتر طاهره كمالی‌زاده و محسن كمالی‌زاده به نگارش درآمده است، به‌تازگی توسط سوره مهر منتشر شده است.

 

 

به گزارش بابل نوین، این اثر که به بررسی و سبک گچ بری استاد ابوالقاسم کمالی‌زاده پرداخته در چهار فصل تدوین شده است.

 

این کتاب در دو بخش به منظور آشنایی با هنر گچ‌بری و روش‌های عملی آن و با رویکرد آموزشی، تدوین شده است. بخش اول با عنوان کلیات هنر گچ‌بری، در سه فصل به معرفی هنری و تاریخی گچ‌بری، گونه‌ها و سبک‌های آن در طول تاریخ و در دورۀ معاصر در حوزۀ خراسان می‌پردازد. پس از این آشنایی اجمالی هنری و تاریخی، بخش دوم به عنوان بخش محوری کتاب به پنج کارگاه آموزش عملی گچ‌بری در سه سطح: ابتدایی، متوسط و پیشرفته اختصاص یافته است:

 

در سطح ابتدایی، در کارگاه گچ‌بری(۱) به آشنایی با انواع قلم‌ها و ابزارآلات گچ‌بری و آموزش نحوۀ کاربری هر یک از آن‌ها در هنر گچ‌بری به عنوان مقدمۀ آموزش عملی گچ‌بری ارائه می‌شود و کارگاه دوم، به آشنایی با گچ مناسب گچ‌بری، آموزش تهیه ملات گچ و آماده سازی انواع ملات گچ‌ می‌پردازد.

در سطح متوسط، در کارگاه گچ‌بری (۳) مراحل ساخت و اجرای انواع ابزار‌های حاشیه و قاب آموزش داده می‌شود.

در سطح پیشرفته، کارگاه گچ‌بری (۴) به آموزش طراحی و اجرای عناصر اصلی گچ‌بری، آموزش طراحی و اجرای گچ‌بری دور قلاب اختصاص یافته است.

کارگاه گچ‌بری (۵) نیز به آموزش فرایند طراحی و اجرای ستون و سرستون می‌پردازد.

 

در قسمتی از پیشگفتار کتاب این‌گونه آمده است: با وجود غفلت و بی‌مهری چندین ساله نسبت به هنرهای سنتی از جمله معماری سنتی و به‌خصوص هنر گچ‌بری، خوشبختانه در سال‌های اخیر فعالیت‌های مثبتی در این زمینه انجام شده که هرچند درخور تقدیر است اما با توجه به خلأ عظیم چندین ساله، هنوز کافی نبوده و تلاش و همت بیشتر هنرمندان و هنرشناسان را می‌طلبد.

 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين