امروز : دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ - ۱۹:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان
تهیه‌کننده «مختارنامه»:

داستان خشکسالی دوران قاجار به روایت کیومرث پوراحمد

سریال جدید کیومرث‌پوراحمد منتظر سرمایه گذار است

به گزارش بابل نوین، محمود فلاح با اشاره به داستان این مجموعه به «صبا» گفت: سریال «میرآب» به زمان معاصر و دوره‌های قاجار و پهلوی می‌پردازد. این سریال بیانگر مشکل‌ کم‌آبی در ایران است. این بحران همیشه در ایران بوده و مربوط به دوره خاصی نیست. کم‌آبی در همه زمان‌ها بوده و الان هم هست. «میرآب» حول محور ارباب و رعیتی و اصلاحات ارضی و نیز مردمی است که روی آن زمین‌ها کار می‌کنند.

فلاح با بیان ارتباط دوره قاجار با خشکسالی گفت: این‌که الان می‌گویند زاینده‌رود خشک شده و آب ندارد این بحث دیروز و امروز نیست. در تاریخی که ما آن را در دوره قاجار بررسی می‌کنیم سه بار زاینده‌رود خشک شد ولی باز پرآب شده است. به هر حال منطقه ما از نظر جغرافیایی در منطقه خشکسالی و کم‌آبی قرار دارد. «میرآب» به مسائل خشکسالی از دوران قاجار می‌پردازد و تاریخ را با این بحران وصف می‌کند. تقریبا در گذر تاریخ و تاکنون کشور ما با مسائل آب و کم‌آبی مواجه بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا پس از «مختارنامه» و سنگینی این پروژه دوباره یک کار تاریخی را پذیرفته است گفت: من تصمیم داشتم پس از سریال «مختارنامه» داستان زُهِیربن‌قین‌بجلیکه از یاران امام‌حسین(ع) بود و درنبرد کربلاکشته شد را کار کنم. مرحوم فریبز صالح این داستان را به‌شکل سینمایی نوشت و سازمان هم تقریبا در زمان ضرغامی ۵۰درصد هزینه را پذیرفت و ۵۰درصد دیگر را وزرات ارشاد و فارابی قرار بود بدهند ولی این موضوع اتفاق نیفتاد و بعد از فوت فریبرز صالح این کار مغفول ماند. به‌هرحال نوشتن کار تاریخی سخت‌تر است و انسان برای تحمل سختی آفریده شده است. البته کار غیرتاریخی هم داشتم اما به نییجه نرسید.

تهیه‌کننده سریال «مختارنامه» درباره تعداد قسمت‌های سریال«میرآب» گفت: این کار تاریخی در سی قسمت است ولی به‌نظر کیومرث پوراحمد این کار بیش از سی قسمت خواهد بود و الان ما برای همان سی قسمت با وزارت نیرو صحبت کرده‌ایم تا ببینیم نتیجه کار چه خواهد شد.

فلاح با بیان وضعیت دکور این مجموعه تاریخی عنوان کرد: ما هنوز به دکورسازی فکر نکرده‌ایم این قصه بیشتر در مناطق کویری اتفاق می‌افتد و یک بخش آن در اصفهان و روستاهای اصفهان می‌گذرد. کیومرث پوراحمد هم سابقه زیادی در آن‌جا به‌خاطر سریال«قصه‌‎های مجید» دارد. اصل قصه در کویر است و در آن‌جا راحت‌تر می‌توان دکور مورد نظر را پیدا کرد.

تهیه‌کننده «کلانتر» در پاسخ به این سوال که آیا برای سریال جدیدش به بازیگران خاصی فکر کرده یا نه، گفت: کیومرث پوراحمد تقریبا بازیگران را در ذهن خود دارد ولی به‌طور قطع مشخص نیست و فعلا منتظر تامین بودجه هستیم تا وارد مراحل جدید کار شویم.

وی در ادامه از شرایط کنونی دکور سریال «مختارنامه»گفت: من حدود دو سال در دادگاه‌های اسلامشهر دوندگی کردم و در آخر صاحبان زمین به‌علت نپرداختن اجاره، رای به بازپس‌گرفتن زمین‌هایشان گرفتند و سازمان هم پذیرفت که آنجا تخلیه شود. ما هم انبارها را تخلیه کردیم و به شهرک غزالی بردیم و دکور را هم تحویل دادیم. تاجایی‌که من می‌دانم خیلی از قسمت‌های این دکور تخریب شده است و تلاش‌های من نیز برای حفظ این دکور بی‌نتیجه ماند.

فلاح علاوه بر این کار دو طرح دیگر را به سازمان ارایه کرده است وی در این‌باره توضیح داد: من دو طرح به شبکه دو سیما ارایه کردم. یک داستان با موضوع کانون اصلاح و تربیت و نوجوانان زیر ۱۸سال که به زیارت امام‌رضا(ع) می‌روند و در زندگیشان تغییر و تحولاتی رخ می‌دهد. مسعود صباح برای این کار زحمت زیادی کشید تا ساخته شود حتی من با آستان قدس هم صحبت کردم و ابتدا پذیرفتند که به ما کمک کنند ولی درنهایت این کار تصویب نشد.

کار دیگرم به سفارش سازمان و مربوط به زمان انقلاب و سال۱۳۵۵ در آذربایجان است که قرار بود توسط وحید موسائیان ساخته شود. این کار تقریبا تصویب شد ولی آخرین‌بار حدود دو ماه پیش رد شد. وقتی جویای این موضوع شدم به من گفتند به این کار اصلاحیه خورده است نه این‌که رد شده باشد. جالب است که این کار به سفارش سازمان بوده ولی به‌علت کمبود بودجه متوقف شد.

منبع: صبا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين