امروز : پنج شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/18 - 10:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تئوآنجلوپولوس / سینمای ایران ، سینماء شاعرانه

کوتاه از تئوآنجلو پولوس/ فیلمساز بزرگ ِ یونانی

محمد محمودی


از آن وقتی که تئو آنجلوپولوس ، در سال ۱۳۸۳،بیست و سومین دوره جشنواره فجر، جایزه ویژه هیئت داوران – بخش ِ سینمای معناگرا را برای فیلم _ دشت گریان دریافت نمود، ۱۱سال۱۳۲۷۴۵۲۱۳۰ می گذرد. او خالق فیلم هایی چون _ گام های معلق ِ لک لک / _ ابدیت و یک روز / و فیلم هایی که برنده جایزه هایی معتبر از جشنواره هایی چون کَن و برلین و ونیز می باشد. آنجلوپولوس فیلمساز ِ فقید یونانیست که تمامی ِ فیلم های ِ او،ترکیبی از مولفه های ِ ابهام آمیز در نماهای طولانی و کُند ،اما پُر از حرف هایی که شخصیت ها در آن حرکت می کنند می باشند.او بیشتر درباره تاریخ معاصر پرآشوب یونان ; جنگ، تبعید، مهاجرت و دسته‌بندی‌های سیاسی ، با موسیقی ِ حیرت انگیز تصویر ساخته است.او فیلمسازی آرام اما با تنش های درونی و سازش ناپذیر بود. او سینمای ِ ایرانی را دوست داشت و در این مورد در مصاحبه ایی گفته بود: سال‌ها پیش، اولین فیلم سینمایی ایرانی را که دیدم و خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم، فیلم خوش ساخت و تامل‌برانگیزِ _گاو/ ساخته ی داریوش مهرجویی، بود. مدت‌ها پس از آن، دیگر فیلم ایرانی ندیده بودم و خاطره آن همچنان در ذهنم مانده بود تا اینکه فیلم‌های آقای کیارستمی در جشنواره تسالونیکی عرضه شد، پس از آن بود که علاقه‌ام به دیدن فیلم‌های ایرانی شدت گرفت و اکنون باید بگویم، بیشتر فیلم‌های مطرح ایرانی را تماشا کرده‌ام.

تئوآنجلو پولوس در سینما نظری غیر از این نداشت: من اعتقاد ندارم که هنر و بخصوص سینما فقط برای تفریح به کار گرفته شود. یعنی کارگردانان و هنرمندان فقط برای سرگرمی و تجارت، کار کنند و مردم هم برای تفریح نگاه کنند. بلکه معتقدم سینما می‌بایست بتواند با مردم ارتباط برقرار کرده و مانند یک کتاب پیام داشته باشد. این پیام می‌تواند هر چیزی باشد که بتواند به مردم و شیوه زندگی آن‌ها کمک کند. البته قبول دارم سینمایی که حامل پیام باشد، کمتر مورد استقبال عموم قرار می‌گیرد.

تئو آنجلوپولوس سینمای ایران را به یک شعر تشبیه می‌کرد و اعتقاد داشت بسیار روان و شیرین است و بر دل انسان می‌نشیند.البته، سینمای ِ کسانی که در مقام ِ فیلمساز واقعی قرار دارند!

تئو آنجلوپولوس روی فیلم جدید خود به نام_ دریای دیگر/ کار می‌کرد که روز سه‌شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۰، بر اثر تصادف با یک موتورسیکلت در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين