امروز : شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/18 - 12:30 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کافکا / کافیست مسیرت را عوض کنی!

حکایت با طعم ِ بقا / فرانتس کافکا ; نویسنده اهل چک

به کوشش محمد محمودی

url


موش می گفت: / آه ، دنیا روز به روز تنگ تر می شود. قبلا آنقدر بزرگ بود که ازش ترسیده بودم، می دویدم، میدویدم و خوشحال بودم که آن دور دست ها، دیوارهایی ست که از هر سو بلند می کند. دیوارهای ِ عظیم، آنقدر سریع به سمت ِ هم دویدند که هنوز هیچی نشده به آخرین اتاق رسیده ام، آن گوشه هم تله است که دارم به سویش می دوم /

/ کافی ست مسیرت را عوض کنی / این را گربه گفت، پیش از آن که موش را بخورد!


بررسی دو تضاد، در دیالکتیک ِ مبارزه و بقا، از منظر ِ حیوان ، توصیفی بدون ِ شک، با تجربه ی ذهنی ِ بی نظیر، سقوط در انتهای ِ ناامیدی و امید در انتهای ِ سقوط. شکی نیست.ایجاد ِ جغرافیای ِ انسانی در جریان ِ زندگی ِ حیوانی، بین دو تمثیل ِ به ظاهر آسان، که دنیا را برای خود با افزایش ِ هجمه ی ِ آن، در مضیقه قرار می دهد. باید قوی باشی دوام بیاوری ، دیوار _ های ِ اطرافت حواست را پرت می کند!

فرانتس کافکا/Franz Kafka یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان آلمانی‌زبان در قرن بیستم بود. آثار کافکا در زمرهٔ تأثیرگذارترین آثار در ادبیات غرب به شمار می‌آیند.فرانتس کافکا به دوست نزدیک خود ماکس برود وصیت کرده‌بود که تمام آثار او را نخوانده بسوزاند. ماکس برود از این دستور وصیت‌نامه سرپیچی کرد و بیشتر آثار کافکا را منتشر کرد و دوست خود را به شهرت جهانی، رساند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين