امروز : جمعه, ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ - ۹:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان
حجت الاسلام ماندگاری:

بد اخلاقی با خانواده سبب فشار قبر می شود

رییس موسسه روایت سیره شهدا با توجه به روایات معصومین(ع)، گفت: یکی از چیزهایی که سبب فشار قبر برای انسان می شود، بد اخلاقی کردن با خانواده است.

به گزارش بابل نوین،حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری شب گذشته در حسینیه جواد الائمه(ع) واقع در چهار راه شکرشکن گفت: حق همسر و فرزند حق الناس به حساب می آید و جزء گناهانی است که خداوند آن ها را نمی بخشد و این حق حتی برای شهید هم بخشودنی نیست.

وی در ابتدا بد رفتاری کردن با خانواده را مذمت کرد و افزود: سه گروه بعد از مرگ، به فشار قبر جدّی دچار می شوند که نخستین آنها افراد بداخلاق هستند، به ویژه افرادی که در خانه خودشان و با همسر و فرزندانشان بد اخلاقی می کنند.

حجت الاسلام ماندگاری با انتقاد از افرادی که در بیرون از منزل با مردم خوش اخلاق هستند و در داخل خانه با اهل خانه بد اخلاقی می کنند، تشریح کرد: پیامبر(ص) می فرمایند، بهترین شما کسی استکه با همسر و فرزندش بهترین باشد و من بهترین شما هستم چون با همسران و فرزندانم بهترین برخورد را دارم، حتماً می دانید همه زنان پیامبر(ص) علیها السلام نبوده اند، ولی با این حال پیامبر(ص) ذره ای با آنها بد برخورد نمی کرده اند.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا با توجه به آیه دوازدهم سوره حجرات که می فرماید «لا یَغتَب بَّعضُکُم بَعضاً أَیُحِبُّ أَحَدُکُم أَن یَأکُلَ لَحمَ أَخیهِ مَیتاً فَکَرِهتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحیمٌ»، در رابطه با دومین گروهی که بر اساس روایات معصومین(ع) دچار فشار قبر می شوند، اظهار کرد: افرادی که غیبت می کنند، دومین گروهی هستند که فشار قبر شدید دارند، فشار قبر این افراد آنچنان زیاد است که شیری که از مادرشان نوشیده اند از بینی شان خارج شود.

استاد و پژوهشگر حوزه علمیه افزود: سومین گروهی که در قبر تحت فشار قرار می گیرند افرادی هستند که در دنیا به طهارت خود اهمیت نمی داده اند، این سه گروه طبق روایات حتماً فشار قبر را خواهند چشید.

وی در ادامه آلوده شدن به گناهان مختلف و پیروی از هوای نفس را عامل اصلی رفتن به دوزخ دانست و ابراز کرد: پرداخت نکردن خمس و زکات، نگاه های حرام و به طور کلی انجام محرمات و ترک واجبات عامل اصلی ورود انسان به دوزخ است، در صورتی که انسان پرهیزکار، از عنایتهای ویژه خداوند بهرمند خواهد شد.

حجت الاسلام ماندگاری تبیین کرد: عمل به واجبات و ترک محرمات در ظاهر به انسان خسارت وارد می کند ولی باطن انسان را تزکیه می کند، نمونه بارز این مسأله فرد بی سوادی است به نام حاج کربلایی کاظم که در دادن زکات به جای اینکه یک دهم زکات بدهد، نه دهم زکات می داد و به شکل بسیار عجیبی در چند لحظه حافظ قرآن شد.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا ضرب المثلی که می گوید چراغی که به خانه روا است به مسجد حرام است، را یک ضرب المثل اشتباه دانست و گفت: انسان باید در کمک کردن به دیگران هر آنچه می تواند تلاش کند و از هیچ عملی فروگذاری نکند، این منش اهل بیت(ع) است.

استاد و پژوهشگر حوزه علمیه صدقه دادن را عامل دفع بلاها و پاک شدن انسان دانست و تشریح کرد: بر اساس آیه صد و سوم سوره توبه که می فرماید «خُذ مِن أَموالِهِم صَدَقَهً تُطَهِّرُهُم» سبب پاک شدن انسان از گناهان می شود و در روایات معصومین(ع) سبب دفع هفتاد نوع بلا می شود، پس باید با صدقه دادن، افراد را به این عمل پسندیده تشویق کنیم.

وی ادامه داد: صدقه دادن افزون بر اینکه سبب پاک شدن گناهان و دفع بلاها می شود، انسان را به رحمت خداوند نزدیک می کند و همچنین می توان به واسطه آن بیماران را شفا داد، در ضمن امام رضا(ع) در روایتی می فرمایند، اگر می خواهید گره از مشکلاتتان باز شود، صدقه دهید.

حجت الاسلام ماندگاری با بیان اینکه انسان صدقه دهنده بیشتر از فردی که صدقه می گیرد به صدقه دادن نیاز دارد، افزود: با این تفسیر که صدقه سبب پاک شدن گناهان صدقه دهنده می شود، باید بگوییم انسان صدقه دهنده بیشتر از کسی که صدقه را دریافت می کند به صدقه دادن نیاز دارد.

منبع : رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين