امروز : یکشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ - ۱۱:۳۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیشنهاد کارگردان «متولد ۶۵» برای سینمای ایران

به گزارش بابل نوین، مجید توکلی که این روزها در مقام کارگردان، فیلم متولد ۶۵ را روی پرده دارد، به نکته جالبی درباره سینمای ایران اشاره کرده، که توجه به آن در گذر از سینمای ورشکسته و وابسته به پول دولتی و نهادهای حکومتی، مهم به نظر می‌رسد.

 

توکلی که به همراه پدرام شریفی، بازیگر فیلم در برنامه این هفته “هفت” با اجرای بهروز افخمی حاضر شده بود، با اشاره به بودجه‌های میلیاردی اغلب محصولات سینمای ایران، این سوال را مطرح کرد که در چنین شرایطی کدام یک از این محصولات، امکان به سود رسیدن را دارند؟ و از نهضت فیلمسازی ارزان، به عنوان راهی برای بیرون آمدن از بن‌بست یاد کرد.

این در شرایطی است که بسیاری از این محصولات، امکان استفاده از امکانات عمومی مثل تیزرهای تلویزیونی و بیلبردهای شهری را دارند، که اگر ارزش این همکاری‌های “رایگان” (که اعطای آن، به تصمیم‌گیری گروه‌های خاص برای بخشیدن این امتیازات به پروژه‌ها و فیلم‌هایی ویژه و صاحب ارتباط بستگی دارد) را به ریال تبدیل کنیم، هزینه تمام شده این محصولات، بسیار بیش از این‌ها از آب درخواهد آمد. به این ترتیب بسیاری از فروش‌های میلیاردی سینمای ایران، قدر و ارزش‌شان را از دست می‌دهند، و حتی در همین بازار انحصاری دور از اکران محصول باکیفیت خارجی، ضررده از آب درمی‌آیند.

 

سینمای ایران، به خصوص محصولاتی که از این فرصت‌ها، رانت‌ها و امتیازات ویژه، بی‌بهره‌اند؛ خوب است در دوره گذار به تشکیل کمپانی‌های فیلمسازی موثر در بازار آزاد، خوب است به نهضت فیلمسازی ارزان، بیش از این‌ها توجه کنند. و با پایین آوردن قیمت محصول تمام شده، فرصت به سود رسیدن را بیابند، هم صاحب استقلال شوند، و در رقابت با محصولات پرخرج و اغلب کم فایده دولتی و حکومتی، امکان زنده ماندن و بقا پیدا کنند.

 

 

منبع: کافه سینما

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين