امروز : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/18 - 23:20 ذخیره فایل ارسال به دوستان

هُتل بزرگ ِ بوداپِست / آخرین ساخته ی وِس اندرسون

نگاهی به فیلم ِ هُتل بزرگ ِ بوداپِست / آخرین ساخته ی وِس اندرسون

به کوشش ِ محمد محمودی


هُتل بزرگ ِ بوداپِست ، دیگر فیلم ِ وِس اندرسون کارگردان ِ خوش قریحه ی ِ آمریکایی ست که شیوه ی ِ فیلمسازی او دارای ِ مشخصه ی ِ ممتاز ِ بصری و شیوه ی رِوایی ِ جذاب بوده. هتل بزرگ ِ بوداپِست ، فیلمی درGRAND BUDAPEST HOTEL_c371.JPGدرجه ی اول ، سوررئال و فانتزی ، با شخصیت های و ماجراهایی عجیب و غریب و اغراق آمیز است،او بی نهایت در امر ِ نویسندگی ، دقیق و کمال گرایی کثیف بکار می برد، طبق ِ سایر ِ ساخته های  قبلی ، ماجراجویی در رده ی اول ِ ژانر او قرار گرفته و چندلایه بودن ِ آن با مایه های ِ کُمدی، پلان بندی های جذاب ، و تدوین ِ قوی ، مؤلفه های ِ محتوا و فنی ِ بوداپِست هتل می باشد.

هتل بزرگ بوداپست; داستان ِ هتلی ست که در یک دولت فاشیستی و بحبوبه ی جنگ،تبدیل به یکی از بزرگترین تفرجگاههای اروپا میشود. تازه تر از فیلم،فیلمهای وِس اندرسون هستند که هرسال،به بلوغ بیشتری می رسد. ایده های کُمدی،درام ِ او آدم را امیدوار به سینمایش می کند.فیلمبردار ِ فیلم که در فیلم قلمرو طلوع ماه،هم با اندرسون همکاری داشته،شفاف و بدون ِ نقص،حاشیه پردازی در نماهای او،روایت ِ پیچیده و درهم تنیده،رالف فینِس،با آن لهجه ی دوست داشتنی،آدرین بوردی،یکی از بازیگران ِ محبوب:بیل ماری،و دیگر بازیگران ِ خوب این فیلم،ادوارد نورتون،اووِن ویلسون،ویلیام دافو،جودی لا،مخصوصا موسیقی ِ خوب الکساندر دِسپلات،موسیقیدان ِ قوی ِ فرانسوی ،یک فیلم آماده و قابل دیدن،با تقسیم بندی ِ فیلمنامه بصورت نو،آنهم با لوکیشن و خلق ِ صحنه های دوست داشتنی که شگرد ِ وس اندرسون هست،پدید آمد.

فیلم بر اساس ِ کتابی از اشتفان توایگ نویسنده اهل ِ چک ساخته شده، و فاصله ی زمانی ی بین ِ جنگ ِ جهانی اول و دوم روایت میشود.فیلم با خاطرات ِ مردی به نام ِ – مصطفی که صاحب ِ هتل بزرگ بوداپست است آغاز می شود، فلاش بَک های مُنسجم که نشانه ی ضعف در طریقه ی روایت نیست، به گذشته ی ِ این مرد و البته زمان ِ جوانی اش اشاره می زند.مصطفی با مهماندار ِ اصلی ِ هتل به نthe-grand-budapest-hotel-image-5ام ِ – گوستاو آشنا می شود و مسیر ِ زندگی او تغییر می کند و به ثروت ِ بسیاری می رسد.او بعد از مرگ ِ گوستاو وارث ِ ثروت ِ بزرگی که او بعد از مرگ مشکوکِ مهمان ِ ثروتمندی به نام ِ – مادام دی در هتل بدست آورده است.

شیوه ِ روایت ِ وِس اندرسون تو در تو ، با تقطیع ِ جذاب و هزارو یک شبی ست، یکی از مشخصه های  ِ ممتاز ِ بصری او ، سبک ِ استیلیزه که در بازنمایی ِ تئاتر با کشف ِ موضوع عمل کرده و روشی است  که می خواهد واقعیت پنهان در مناسبات روزمره اجتماعی بشر را به صورت توهمی از واقعیت و بر اساس ارتباط علت و معلولی افشا نماید وبا سطوح ِ رنگ های خاص، زنده ، گرم ، تبدیل به یکی از محبوب ترین فیلم های سال ۲۰۱۴ شد.این فیلم در نشریه ِ سینمایی / سایت اند ساوند / که از معتبرترین نشریات ِ انگلیسی زبان است،رتبه ۶ را در لیست ِ ۱۰ فیلم ِ معتبر سال، بدست آورد.

هتل بزرگ ِ بوداپست / The Grand Budapest Hotel در جوایز سالانه اسکار۲۰۱۵، برنده ۴ جایزه اسکار از جمله : بهترین موسیقی ِ فیلم،  بهترین طراحی صحنه ، بهترین گریم و بهترین طراحی لباس گردید.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين