امروز : چهارشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ - ۸:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
ابعاد جدید از فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان نمایان شد

اختصاص ۸۰۰ خودروی لوکس به مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان/ «بطحایی» هم خودرو گرفت/ پاداش ۷۰۰ میلیونی و وام ۱۰۰ میلیونی به مدیران/ وام‌های میلیاردی برای ۳۰ آقای خاص در دولت روحانی

فرهنگیان بازنشسته این روزها با مشکلات متعددی از جمله تأخیریکساله و بیشتر در پرداخت پاداش پایان خدمت و کم بودن حقوق بازنشستگی مواجه هستند و بارها شاهد گلایه آنها در این رابطه بودیم در چنین شرایطی صندوق فرهنگیان به جای ارائه خدمات و اعطای وام‌های حمایتی به فرهنگیان، تاریکخانه‌ای برای فساد مالی شده است.

به گزارش بابل نوین، به نقل از  رجانیوز: با وجود سکوت مرگبار رسانه‌های همسو با دولت  از موضوع فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان اما همچنان ابعاد این فساد بزرگ هر روز آشکارتر می‌شود. از سریال  «شهرزاد» تا تلاش برای استعفای  وزیر آموزش و پرورش و گم شدن پول‌های صندوق و …  همه از حواشی این روزهای فساد بزرگ در خانواده آموزش و پرورش بود، اما آنچه که موجب تاسف دوچندان نسبت به وقوع چین فسادی میشود معیشت جامعه فرهنگی کشوراست که مدت‌هاست با بهانه‌هایی نظیر «عدم وجود منابع مالی» با مشکلات جدی مواجهه شده است .

 

به گزارش رجانیوز، آنچه که در ادامه می‌آید ابعاد جدیدی از فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان است که اعلام شده است.

 

علی قطب‌الدینی مدیر کل اسبق تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش که از مدیران میانی صندوق ذخیره فرهنگیان در گذشته بود، در خصوص اتفاقات اخیر در صندوق ذخیره، اظهار داشت: حدود ۲ سال است که از این صندوق کنار گذاشته شدم زیرا آنها به دنبال یکسان کردن افراد در این صندوق بودند.

 

وی افزود: واقعاً نمی‌دانم که موضوع فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان ۸ هزار میلیارد تومان است یا خیر، اما در این چند سال اتفاقاتی افتاده است که تا تحقیق و تفحص انجام نشود، نمی‌توان به صورت دقیق این مبلغ را گفت.

 

*اختصاص ۸۰۰ خودروی لوکس به مدیران صندوق ذخیره/ «بطحایی» هم این خودرو را گرفت

به گزارش فارس، قطب‌الدینی به یکی از مواردی که در چند سال گذشته از جمله تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان است اشاره و خاطرنشان کرد: صندوق چند سالی بود که به هیچ عنوان اعتباری به شرکت لیزینگ فرهنگیان اختصاص نمی‌داد، اما به یکباره اعتباری برای خرید ۸۰۰ دستگاه خودروی لوکس به مدیران ارشد این صندوق شامل مدیران عامل، معاونان، مدیران حوزه ستادی و سید محمد بطحایی معاون وزیر که اکنون به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش است اختصاص یافت.

 

وی افزود: این ۸۰۰ خودرو هر کدام به ارزش ۱۹۶ میلیون تومان بود که ۳۰ درصد آن را نقد و ۷۰ درصد دیگر به صورت اقساطی با سود ۱۵ درصد و بازپرداخت ۷ ساله اختصاص دادند که به نظرم در تاریخ شرکت‌های لیزینگ بی سابقه بود.

 

*تخلف در شرکت لیزینگ فرهنگیان/ مدیر عامل و هیأت مدیره رد صلاحیت شده‌اند

مدیر کل اسبق تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به موضوع دیگری در خصوص تخلف در شرکت لیزینگ فرهنگیان اشاره و گفت: مدیر عامل و اعضای هیأت مدیره شرکت لیزینگ فرهنگیان به صورت غیرقانونی در این شرکت هستند زیرا بانک مرکزی باید آنها را تأیید کند که آنها رد صلاحیت شده‌اند اما همچنان آنجا نشسته‌اند.

 

*پرداخت پاداش ۷۰۰ میلیونی و خرید ساختمان ۱۲۰ میلیاردی

قطب‌الدینی به تخلف دیگر در صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره و تصریح کرد: تأسیس شرکت‌های موازی یکی دیگر از مشکلات صندوق ذخیره است زیرا در جایی که بیمه معلم وجود دارد، «بیمه امید آسایش ایرانیان» تأسیس می‌شود؛ در حالی که نیازی به تأسیس آن نبود و فقط اتلاف هزینه را به همراه داشت.

وی اضافه کرد: مدیران صندوق با ۳ هدف تعدیل نیروی انسانی، تعدیل حقوق‌ها و تعیین تکلیف اموال منقول آمدند در حالی که برعکس عمل کردند و نیروی انسانی را افزایش دادند، حقوق‌ها را در ۳ سال، ۳ برابر کردند و پاداش‌های آخر سال مالی را تا ۷۰۰ میلیون تومان رساندند و یک ساختمان شیشه‌ای ۱۲۰ میلیارد تومانی خریداری کردند.

 

وی ادامه داد: امیدوارم این هیأت تحقیق و تفحص کارشناس باشند و سیاسی عمل نکنند؛ جالب است که در روزهای اخیر روزنامه‌های اصلاحات هیچ چیزی از فساد ۸ هزار میلیارد تومانی را مطرح نکرده‌اند.

 

*با پول ۸۰۰ خودروی لوکس، ۱۲ هزار معلم صاحب خودرو می‌شدند

مدیر کل اسبق تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره مجدد به ۸۰۰ خودروی لوکسی که به مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان داده شد، عنوان کرد: این پولی را که صندوق ذخیره بابت خرید این ۸۰۰ خودروی لوکس پرداخت کرد، می‌توانست به ۱۲ هزار معلم خودروهای با قیمت حدود ۱۵ میلیون تومان بدهد.

 

وی افزود: می‌توانستند به معلمانی که فاقد خودرو بودند این خودروها را بدهند و نه آنهایی که ماشین داشتند و دستشان به دهنشان می‌رسید؛ آخر با چه مجوزی، رویکردی و سیاستی چنین کاری انجام شد.

 

*وام قرض الحسنه ۱۰۰ میلیونی با کارمزد صفر برای مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان

قطب‌الدینی با اشاره به مورد دیگری در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این صندوق مصوب کرد که به مدیر عامل و مدیران عامل ۲۷ شرکت زیر مجموعه بالای ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه با کارمزد صفر درصد پرداخت کند؛ واقعا از پول چه کسانی این وام‌ها پرداخت شد؟

 

وی افزود: معلمی که ۳۰ سال خدمت می‌کند هم نمی‌تواند ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کند ولی «وام خودرو»، «وام ضروری»، «وام مسکن»، «وام خرید مسکن» و «اجاره مسکن» به آن افراد پرداخت شد.

 

مدیر کل اسبق تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: معلمان اگر فقط یک صدم این اتفاقاتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داده است را متوجه شوند انصراف خود را از عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان ارائه می‌دهند.

وام‌های میلیاردی برای ۳۰ آقای خاص در دولت روحانی
طبق گفته نمایندگان مجلس، بیش از ۹۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک سرمایه متعلق به ۳۰ نفر است و در شرایطی که معلمان با حقوق‌های پایین زندگی را می‌گذرانند چگونه اموال آنها تباه می‌شود، این در شرایطی است که دولت یازدهم با شعار پاکدستی کار خود را آغاز کرد.
 قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بانک سرمایه (زیرمجموعه صندوق فرهنگیان) در سال ۹۴، ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است، گفت: در دو سال اخیر بانک سرمایه ۶ مدیر عامل عوض کرده که این اقدامات شاید برای سرپوش گذاشتن بر این تخلفات بوده است.
از فروردین سال ۹۳ تاکنون بانک سرمایه ۷ مدیرعامل یا سرپرست داشته یعنی هر ۴ ماه یک مدیرعامل عوض کرده است.
طبق گزارش‌های حسابرسی از بانک سرمایه، سهم وجه التزامی دریافتی از کل مطالبات غیرجاری معادل ۳۳٫۷ درصد بوده است که نشان دهنده تعیین تکلیف بخش عمده‌ای از مطالبات غیرجاری بدون دریافت سود و متفرعات است. عدم انسجام و برخوردهای حقوقی و قانونی درخصوص پرونده‌های مطالبان کلان غیرجاری این موضوع را به ذهن متبادر می‌سازد که بانک سرمایه در اراده مشتریان خاص است.
بیش از ۹۰ درصد تسهیلات پرداختی به اشخاص و مطالبات غیرجاری بانک مربوط به کمتر از ۳۰ ذینفع واحد است همچنین سهم تسهیلات خرد و متوسط از مجموع تسهیلات پرداختی به اشخاص کمتر از ۱۰ درصد است و عمده عمده منابع گرانقیمت بانک با نرخ‌های سود کمتر از بهای تمام شده پول به دانه درشت‌ها اختصاص می‌یابد.
وام‌های کلان در حالی به ۳۰ فرد خاص تعلق گرفته است که معلمان برای دریافت وام‌های ۲ تا ۴ میلیون تومانی باید چندین ضامن بیاورند و دست آخر نیز برخی به دلیل دشواری‌های دریافت وام حداقلی،‌ عطای آن را به لقایش می بخشند. این اتفاقات در شرایطی رخ داده که دولت یازدهم خود را به نام دولت پاکدستان نامیده است.
موضوعی که جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به آن اینگونه اشاره می‌کند: شرکت ساختمانی فرهنگیان در اصفهان شکست خورد و نتوانست کاری را انجام دهد و به‌جای اینکه شرکت‌های ساختمانی در چند استان متمرکز شوند باید در مناطق محروم سرمایه‌گذاری می‌کردند.
وی به تغییر مدیرعامل بانک سرمایه که متعلق به فرهنگیان است اشاره کرد و گفت: در دو سال ۶ مدیرعامل عوض شدند که در نهایت مدیرعامل صندوق سرپرست این بانک شد. به‌دلیل برداشت بیش از حد از منابع، بانک مرکزی این بانک را مشمول جریمه کرد. ۹۰ درصد اعتبارات به ۳۰ نفر و ۱۰ درصد مابقی به فرهنگیان اعطا شد.
نماینده مردم رشت در مجلس درباره ۷هزار میلیارد تومان معوقات غیرقابل وصول بانک سرمایه بیان کرد: یک نفر ۳هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک بدهکار است، همچنین بانک سرمایه وام ۸۰میلیارد تومانی با سود ۱٫۵ درصد به یک فرد ارائه کرده است اما به یک فرهنگی ۲ میلیون تومان هم وام نمی‌دهند.
به گزارش تسنیم در شرایطی که صندوق فرهنگیان با سرمایه‌ای که از طریق کسر ۵ درصد از حقوق فرهنگیان و واریز ۵ درصد سهم دولت به دست آمده است فعالیت می‌کند و فلسفه تأسیس آن حمایت از فرهنگیان به ویژه در ایام بازنشستگی است، این صندوق عملاً بروندادی برای آنها نداشته است.
فرهنگیان بازنشسته این روزها با مشکلات متعددی از جمله تأخیریکساله و بیشتر در پرداخت پاداش پایان خدمت و کم بودن حقوق بازنشستگی مواجه هستند و بارها شاهد گلایه آنها در این رابطه بودیم در چنین شرایطی صندوق فرهنگیان به جای ارائه خدمات و اعطای وام‌های حمایتی به فرهنگیان، تاریکخانه‌ای برای فساد مالی شده است.
طرح‌های ارائه شده از سوی صندوق ذخیره عمدتاً به ارائه کارت‌های خرید همچون کارت‌های صدرا یا حکمت خلاصه می‌شد که آنها نیز با شکست مواجه شد.
صندوق ذخیره در سال ۹۳ نیز اقدام به اعطای ۱۷۰۰ خودروی لیزینگی خارجی کرد، خودروهای ارائه شده شامل هیوندای آی ۲۰، هیوندای النترا، هیوندای سوناتا، هیوندای آی ایکس ۳۵، هیوندای سانتافه، کیا اپتیما و کیا اسپورتیج بود که متقاضیان باید ۳۰ درصد قیمت خودرو را به صورت نقدی پرداخت کرده و مابقی آن به صورت تسهیلات با کارمزد ۱۵ درصد و اقساط ۸۴ ماهه پرداخت می‌کرند. این موضوع در آن زمان با انتقاد بسیاری از سوی فرهنگیان همراه شد چرا که یکی از شرایط واگذاری خودرو بالاتر بودن مانده حقوق از قسط وام ( ۱۲۰۰۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰۰۰ تومان) بود.
اسدالله عباسی عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس  در رابطه با وضعیت اخیر صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد:‌ در رابطه با فعالیت صندوق فرهنگیان شفاف سازی نشده است و به طور حتم سوء مدیریت‌هایی در این صندوق وجود دارد.
وی افزود:‌ مدیریت فامیلی و اعطای پاداش‌های دلخواه و نامتعارف در مجموعه صندوق مشاهده می‌شود در حالی که این صندوق متعلق به فرهنگیان است و در شرایطی که معلمان با حقوق‌های پایین زندگی خود را سپری می‌کنند چگونه اموال آنها در صندوق فرهنگیان اینگونه تباه می‌شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: معلمان برای دریافت وام با سختی‌های متعدد مواجهند در حالی که بانک سرمایه به برخی افراد خاص به آسانی وام‌های کلان پرداخت کرده است.
عباسی با اشاره به اینکه دولت باید در مقابل تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان واکنش نشان دهد، بیان کرد:‌ در این رابطه نباید سکوت کرد در صورت تشکیل کارگروه تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان برای موارد مبهم می‌توان مستندات را ارائه کرد و پس از آن گزارش تهیه شده به مردم و فرهنگیان اعلام خواهد شد.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين