امروز : شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ - ۱۲:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

قتل‌عام شبانه غازهای وحشی در مازندران

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان های بابلسر و فریدونکنار گفت که شکارچیان غیرمجاز شب گذشته تعداد زیادی غاز وحشی را در فریدونکنار و محمودآباد قتل عام کردند.
به گزارش بابل نوین  این شکارچیان با استفاده از روش های صید ‘ گذر ‘ و ‘ کرس ‘ در شب اقدام به شکار غازهای وحشی در ‘ سوته ‘ و ‘ رودبست ‘ فریدونکنار و ‘ حسین آباد ‘ و ‘ ازباران ‘ محمودآباد کردند.

وی ادامه داد: شکارچیان شب و زمان امنیت پرندگان مبادرت به شکار غازهای وحشی کردند؛ درحالی که شکار پرندگان هنگام شب غیرقانونی است.
رئیس اداره محیط زیست بابلسر و فریدونکنار بدون اشاره به تعداد غازهای وحشی شکار شده در صید شب گذشته این مناطق ، گفت که حدود ۳۰ صیاد حوزه استحفاظی بابلسر و فریدونکنار در این شکار حضور داشتند.
وی افزود: با دستور دادستانی، امروز یکشنبه گروه ۵۰ نفره از یگان حفاظت محیط زیست مازندران دام های این صیادان را در چهار منطقه ذکر شده تخریب می کنند.
تالاب بین المللی فریدونکنار هرساله میزبان پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی همچون مرغابی ، غازسانان، چنگر ، حواصیل ، پاچیلک و بازهای شکاری است .
مازندران با برخورداری از سه تالاب میانکاله ، کیاسر و سرخرود و ۷۰۰ آببندان و آبگیر و وجود ذخیرگاههای زیستی ، همه ساله میزبان یک میلیون بال پرنده از اقصی نقاط جهان بخصوص سیبری است که ۶۰ درصد از این پرندگان در میانکاله یکی از ۶۱۳ ذخیرگاه زیست کره جهان زیست زمستانه می کنند.
طبق آمار رسمی حدود ۱۰۰ هزار شکارچی دارای پروانه و غیرمجاز در مازندران هم به شکار پرندگان مهاجر زمستان گذران مشغول می شوند و سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بال از این پرندگان را شکار می کنند.
شکار به روش گذر ، کرس ، دام هوایی و شب دام از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع اعلام شده است ولی با این حال هر ساله صدها هزار قطعه پرنده مهاجر در مازندران با این روش های غیرمجاز سلاخی می شوند.
شیوه سنتی شکار پرندگان در مازندران ‘ دوما ‘ یا ‘ دوما چال ‘ بود که در سال های اخیر منفعت طلبی غیراخلاقی شکارچیان غیرمجاز ، شیوه های شکار و کشتار جمعی را جایگزین آن کرده است.
در روش دوما ، شکارچیان با استفاده از پرنده دست آموز پرندگان دیگر از جمله غازهای گردن سبز را در دام چال های فرود می آوردند و شکارچیان هم آنها را شکار می کردند.
گذر و کرس از روش های شکار دستجمعی و زنده گیری پرندگان است . هر شکارچی غیرمجاز در مناطقی مانند فریدونکنار بیش از۲ تا سه کرس برای شکار پرندگان دایر می کند و هر شبانه روز هم دهها قطعه از این پرندگان را به دام می اندازد.
منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين