امروز : یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/06 - 16:28 ذخیره فایل ارسال به دوستان

وام ۴۰ میلیونی مسکن‌مهر منتظر تائید بانک‌مرکزی

به گزارش بابل نوین، به نقل از بلاغ ؛ محمد هاشم بت‌شکن مدیر عامل بانک مسکن در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت تحویل خانه‌های باقیمانده در طرح مسکن مهر به ارائه توضیحات پرداخت و اظهار داشت: در طرح مسکن مهر دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تعریف شده است که خط اعتباری آن بالغ بر ۴۵ هزار میلیارد تومان است که بانک مرکزی آن را در اختیار بانک مسکن برای تکمیل پروژه‌ها قرار داده است.
وی با بیان اینکه تا به امروز حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی طرح مهر تحویل داده شده است، افزود: این واحدها تحویل مشتریان شده و مردم دفترچه‌های اقساط خود را دریافت کرده‌اند. برهمین اساس فقط حدود ۶۰۰ هزار مسکن باقیمانده که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد قابلیت واگذاری ندارند به نحوی که شاید زیرساخت برای این خانه‌ها فراهم نشده و نمی‌توان آنها را تحویل مشتریان داد.
مدیرعامل بانک مسکن افزود: کلا با تکمیل ۴۰۰ هزار مسکن مهر این پروژه بسته خواهد شد و در همین زمینه وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی اصلی اقدامات لازم را برای تحویل این مسکن‌ها تا پایان سال انجام خواهد داد. اما نکته اساسی این است که بانک مسکن از لحاظ تامین مالی مشکلی ندارد و آماده ارائه تسهیلات است اما مشکل اینجاست که بعضی از پروژه‌ها فاقد زیرساختها از جمله آب و برق و یا امکانات روبنایی مانند مسجد و مدرسه هستند.
بت‌شکن با بیان اینکه ما فقط تسهیلات لازم را برای ساخت پروژه‌ها ارائه می‌کنیم، گفت: طبیعی است مردم تقاضایی برای مسکن‌هایی فاقد امکانات تقاضایی نداشته باشند. بانک مسکن به شرط تکمیل پروژه‌ها دفترچه اقساط را به مشتریان ارائه می‌دهد. باید تاکید کنم این بانک به هیچ عنوان خود را درگیر مسائل اجرایی و مهندسی نمی‌کند به هر میزان که طرح‌ها پیشرفت فیزیکی داشته باشند پرداخت تسهیلات انجام می‌شود.
وی در رابطه با پرسشی در مورد افزایش سقف وام مسکن مهر از ۳۰ میلیون به ۴۰ میلیون نیز افزود: سقف تسهیلات این طرح یک مرحله به ۳۰ میلیون افزایش پیدا کرد اما در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی برای برخی از پروژه‌ها مانند پردیس تقاضای افزایش سقف را اعلام کرده است البته باید تاکید کنم که این تقاضا فقط برای پردیس است و این پینشهاد هم اکنون میان وزارت راه و بانک مرکزی در حال بررسی است اگر بانک مرکزی این موضوع را بپذیرد و شورای پول و اعتبار نیز آن را تصویب کند بانک مسکن این آمادگی را دارد که این تسهیلات را ارائه نماید.
مدیرعامل بانک مسکن در پاسخ به پرسش دیگر که در حال حاضر تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی به تمام متقاضیان تعلق پیدا نکرده آیا در طرح جدید برای افزایش سقف این مشکل برطرف شده است یا خیر، گفت: تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی هیچ محدودیتی نداشته و اگر پیشرفت فیزیکی در پروژه‌ها مورد تایید قرار گیرد ما آن را پرداخت خواهیم کرد. برای ۴۰ میلیون تومان نیز به شرط مجوز بانک مرکزی پرداخت آن نیز انجام خواهد شد.
بت‌شکن با اشاره به اینکه در مقطعی وام تسهیلات از ۲۵ میلیون به ۳۰ میلیون افزایش پیدا کرده بود، تصریح کرد: بانک مرکزی در آن مقطع محاسبه کرد که چه تعداد واحد باقیمانده و آنها را در ۵ میلیون تومان اضافه کرد به نحوی که سقف اعتبارات از محل وصول از ۴۵ هزار میلیارد تومان به ۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. بدین ترتیب ۵ میلیون تومان باقی را ما از محل وصول‌ها پرداخت می‌کنیم. برهمین اساس یکبار چاه برای ۵ میلیون تومان کنده شده و اگر دوباره بخواهند آن را افزایش دهند باید بانک مرکزی برای آن یک راهکار ارائه دهد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر خط اعتباری مسکن مهر ۵۵ هزار میلیارد تومان است افزود: قرار است ۵ میلیون نیز به این رقم اضافه شود و از محل وصولات تزریق شود. هم اکنون حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات پرداخت شده و مابقی نیز بتدریج تزریق خواهد شد.
مدیرعامل بانک مسکن در رابطه با اینکه سالانه چه میزان اقساط وصولی دریافت می‌کنید، گفت: حدود ۳ هزار میلیارد تومان میزان اقساط وصولی در سال است که بتدریج باید به رقم ۵۵ هزار میلیارد تومان برسد.
بت‌شکن در رابطه با وضعیت فعلی بازار مسکن نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: رکود در بخش مسکن متوقف شده و زمینه برای خروج از رکود فراهم شده است به نحوی که تسهیلات ساخت این بانک در هفت ماهه رشد ۱۰۷ درصدی را تجربه کرده است. در تسهیلات خرید نیز با رشد ۷۰ درصدی نیز روبرو بوده‌ایم.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين