امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ - ۱۷:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان
کمیل قاسمی:

مدال‌هایم را مدیون خادم هستم/ مردم برایم سنگ تمام گذاشتند+تصاویر

در ریو کمیل با عشق کشتی گرفت، او دومین مدال المپیک خود را به گردن آویخت و حالا پرافتخارترین کشتی‌گیر سنگین‌وزن تاریخ ایران در المپیک‌هاست.

مدال‌هایم را مدیون خادم هستم/ مردم برایم سنگ تمام گذاشتند+تصاویر

 

 

به گزارش بابل نوین،در ریو کمیل با عشق کشتی گرفت، او دومین مدال المپیک خود را به گردن آویخت و حالا پرافتخارترین کشتی‌گیر سنگین‌وزن تاریخ ایران در المپیک‌هاست. به خانه‌اش رفتیم تا با او به گفت‌وگو بنشینیم. گفت‌وگویی خاص که با حضور پدر و مادر کمیل و صحبت‌های آن‌ها رنگ و بوی زیباتری به خود گرفت.

کسب مدال نقره المپیک را به شما تبریک می‌گوییم، می‌خواهیم به گذشته و المپیک لندن برگردیم، پس از کسب مدال برنز المپیک در لندن شاهد روند ناپایدار شما بودیم، سال ۲۰۱۳ مدال نگرفتی، سال ۲۰۱۴ نایب‌قهرمان جهان شدی و در سال ۲۰۱۵ با شکست در مسابقات انتخابی حتی دوبنده تیم ملی را از دست دادی، امسال نیز تا پیش از رقابت‌های المپیک نیز در تورنمنت‌های بین‌المللی روند ثابتی نداشتی اما در مسابقه انتخابی پیروز شدی و سرانجام المپیک درخشان ظاهر شدی خودت بیشتر در این خصوص و دلایل آن توضیح بده؟

المپیک ۲۰۱۲ اولین حضور من در مسابقات بزرگ بود، کسی از من انتظار کسب مدال نداشت اما انگیزه‌های زیادی داشتم که بتوانم مدال بگیرم و با کمک رسول خادم در المپیک نمایش خوبی داشتم و برنز گرفتم.

سال بعد در مسابقات انتخابی تیم ملی قهرمان شدم اما این بار قضیه فرق می‌کرد و به‌واسطه کسب مدال المپیک انتظارات از من بیشتر بود و سطح انتظارات روی دوش من سنگینی می‌کرد و باعث شد نتوانم ازنظر روحی و روانی خودم را آماده کنم.

سال ۲۰۱۴ شرایط خوبی داشتم و انگیزه‌ام بیشتر شد و در مسابقات جهانی، گاتسالوف را مغلوب کردم و در فینال برابر طاها آلگول ۴-۳ باختم که به نظرم کشتی خوبی گرفتم و با برنامه پیش رفتم. اگر در آن کشتی برنامه‌هایم را ۳۰ ثانیه زودتر شروع می‌کردم پیروز می‌شدم. پس‌ از آن در فاصله یک سال از شرایط کشتی دور بودم، در لیگ باشگاه‌ها شرکت کردم و خودم را برای لیگ باشگاه‌های جهان آماده کردم که مصدوم شدم، با آن وضع به روی تشک رفتم و کمی از روند تمرینات عقب افتادم.

پس از شکست در مسابقات انتخابی تیم ملی در مشهد سه ماه تمریناتم را رها کردم و از اواخر شهریور در جویبار آرام‌آرام تمریناتم را برای حضور در المپیک آغاز کردم و در تورنمنت‌های بین‌المللی جایزه بزرگ فرانسه و جام جهانی آمریکا، جام مدوید و جام سرکیسیان به روی تشک رفتم.

فشار تمرینات برای المپیک سنگین بود و درنهایت کادر فنی تصمیم گرفت که در این وزن میان من و آقای هادی انتخابی برگزار شود. کشتی اول را مقابل پرویز هادی خوب شروع کردم و ۳-۰ جلو بودم اما نتوانستم کشتی را اداره کنم. سپس شیوه مبارزه را عوض کردم و در دو کشتی بعدی پیروز شدم.

پس از مسابقه شما و پرویز هادی حاشیه‌های زیادی ایجاد شد و حتی اعتراضات به مجلس شورای اسلامی کشیده شد و شبکه‌های اجتماعی نیز به میدان بحث‌وجدل موافقان و منتقدان تبدیل شد،چطور باآن‌همه حاشیه‌ها کنار آمدید؟

پس از پیروزی مقابل هادی برای کسب افتخار در المپیک مصمم‌تر و باانگیزه‌تر شدم و اصلاً هیچ حضوری در شبکه‌های اجتماعی نداشتم. سعی کردم تنها به تمرینات فکر کنم زیرا من تمام حرف‌هایم را روی تشک زدم و برنده بیرون آمدم. گاهی حرف‌وحدیث‌ها را می‌شنیدم اما توجه نمی‌کردم و به هدفم فکر می‌کردم.

پدر کمیل قاسمی: پیش از مسابقه انتخابی، به کمیل گفتم که وقتی کادر فنی تصمیم گرفته است که مسابقه انتخابی برگزار شود باید تلاشت را بیشتر کنی. رقابت برای المپیک بود و حساسیت زیادی داشت .اما پس از مسابقه جو خوبی ایجاد نشد. وقتی شورای فنی و آقای برزگر تصمیم می‌گیرند مسابقه انتخابی برگزار شود و در ادامه از کمیل حمایت کردند، به او گفتم که اصلاً نگران نباش. اگرچه به خاطر حاشیه‌ها و کشیده شدن بحث به مجلس ما اذیت شدیم و فشار زیادی نیز روی دوش کمیل بود؛ از بعضی کارشناسان کشتی هم گلایه دارم که پیش از کشتی‌های کمیل با حضور در صدا و سیما در تضعیف فرزندم به مواردی اشاره کردند که واقعیت نداشت. اما خدا را شکر می‌کنیم که سرانجام کار با موفقیت کمیل همراه بود.

قرعه شما نیز در المپیک بسیار سخت بود و کمی نگران‌کننده، خودت وقتی با آن قرعه سخت روبرو شدی چه حسی داشتی؟

المپیک همیشه میدان سختی است و من خودم را برای مدال المپیک آماده کرده بودم و فکرش را می‌کردم که ممکن است با قرعه سخت روبرو شوم.

از کشتی با رقبای خود تا فینال مقابل طاها آکگول بگو، وضعیت حریفانت چگونه بود؟

در کشتی اول مقابل نماینده کانادا که کشتی‌گیر بد بدنی بود کمی خسته شدم، حریف مصری نیز اگرچه فنی نبود اما بسیار پرقدرت بود. مربیان به من گفتند که هرچقدر جلوتر بروی شرایط بدنی‌ات بهتر می‌شود و همین‌طور هم شد. در گام بعدی مقابل گنو پتریاشویلی گرجستانی قرار گرفتم، او پرنفس و زیرگیر است و ابتدای کشتی مقابل او غافلگیر خاک شدم اما سپس به لاک دفاعی رفت و من سوار بر جریان کشتی شدم و در همان ثانیه‌ها از او زیر گرفتم و او را خاک و بار انداز کردم.

در مرحله نیمه‌نهایی مقابل دلاگنف کار راحت‌تری داشتم. بارها مقابل او کشتی گرفته‌ام اما کشتی من و او همیشه حساس بود و اختلاف نزدیک پیروز می‌شد، من می‌دانستم که در بارانداز ضعف دارد. در همان ابتدای کشتی او را خاک کردم و سپس با باراندازهای متوالی موفق به شکست او شدم.

در فینال نیز طاها آکگول آماده و قدرت دستانش بالا بود و به‌خوبی توانست مرا مهار کند و نتوانستم برنامه‌های خود را پیاده کنم. او بهتر از من برنامه‌هایش را پیاده کرد و پیروز شد.

برای پس از المپیک چه برنامه‌ای داری؟

به مسابقات جهانی و حضور قدرتمندانه در این مسابقات فکر می‌کنم و امیدوارم دوباره بتوانم باعث شادی مردم شوم.

از ابتدای دوره قهرمانی تاکنون تأثیرگذارترین فرد در زندگی ورزشی شما چه کسی بوده است؟

رسول خادم؛ من همه مدال‌هایم را مدیون رسول خادم هستم.

چه پیامی برای مردم جویبار دارید؟

من قدردان محبت‌های مردم جویبار هستم، آن‌ها برای من سنگ تمام گذاشتند و وقتی این‌ همه محبت را به چشم دیدم از خداوند به خاطر لطفی که به من داشته تشکر کردم. امیدوارم بتوانم بازهم دل مردم شهرم و همچنین مردم عزیز کشورم را شاد کنم.

شاید پدر و مادر شما دوست داشته باشند که شما را در لباس دامادی ببینید آیا برای ازدواج برنامه‌ای دارید؟

(با خنده) خیر هنوز زود است.

در ادامه با مادر کمیل قاسمی هم‌صحبت شدیم تا نظر ایشان را در این خصوص و از احساس مادرانه او در هنگام کشتی گرفتن کمیل بپرسیم:

در مورد ازدواج فرزندتان با او صحبتی داشته‌اید؟

من فعلاً با او صحبت نکرده‌ام، چون هنوز وقت نشده است اما اگر خودش راضی باشد من و پدرش موافق ازدواج او هستیم.

از احساسات خود هنگام کشتی گرفتن کمیل بگویید؟

استرس زیادی را تحمل می‌کنم، خیلی سخت است. وقتی در مسابقات المپیک کشتی گرفت فشار زیادی را تحمل کردیم.

با وجود این همه استرس آیا موافقید کمیل همچنان کشتی بگیرد؟

بله می‌خواهم کمیل راه قهرمانی خودش را ادامه بدهد؛ زیرا با افتخارات او همه مردم شاد و خوشحال می‌شوند.

با تشکر از وقتی‌که در اختیار ما گذاشتید می‌خواهیم نظر کمیل در مورد واژه‌ها و اسامی که گفته می‌شود را جویا شویم:

رسول خادم: انگیزه و اعتمادبه‌نفس

پرویز هادی: رقیب ایرانی

طاها آکگول: حریف سخت خارجی

کمیل در المپیک لندن: تازه‌کار

کمیل در المپیک ریو: باتجربه

مادر: عشق

پدر: عشق +۲

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید:

از زحمات شما تشکر می‌کنم و حضور شما برای ما دلگرم‌کننده است. در اینجا جا دارد از پدر و مادر عزیزم، مسئولان استان و شهرستان، رسول خادم و کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد، امیر توکلیان مربی سنگین‌وزن‌ها، کادر پزشکی و تغذیه تیم ملی، آقای بیات سرپرست تیم ملی، هیئت کشتی استان، هیئت کشتی شهرستان و مربی عزیزم در جویبار آقای حسین نقیبی تشکر کنم.

منبع : جویباران
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين