به گزارش بابل نوین، بسیاری از دختران ۱۲-۱۳ ساله استفاده از انواع لوازم آرایش را نمادی از باکلاس بودن و تجدد می دانند و در جمع دوستان اگر کسی از این لوازم استفاده نکند به حتم امل و عقب مانده نامیده می شود؛ بر این اساس طبیعی است در کوچه و خیابان با دخترکانی روبه رو شویم که صورتشان با استفاده از این لوازم رنگ و رویی دیگر یافته باشد.

اوضاع استفاده بی رویه از لوازم آرایش در کشورمان به مرحله اسفناکی رسیده است به طوری که زنان و دختران این سرزمین سالانه حداقل چند صد هزار تومان پول بابت خرید این نوع لوازم می دهند.

براساس گزارش های انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی کشور، سالانه ۲٫۱ میلیارد دلار پول، صرف واردات لوازم آرایش می شود که با این رقم ایران در جایگاه دوم و پس از عربستان به‌عنوان بزرگترین واردکننده لوازم آرایش در خاورمیانه قرار می گیرد.

بررسی ها نشان می دهد زنان ایرانی  به ‌طور متوسط ۴٫۵‌درصد از درآمد سالانه خود را  صرف خرید لوازم آرایش می کنند در حالی در کشورهایی اروپایی نظیر آلمانی‌ ۱٫۵‌درصد و فرانسه و انگلیس هم ۱٫۷‌درصد از درآمد افراد برای خرید لوازم آرایش صرف می شود.

بازار لوازم آرایش در ایران بسیار سودآور است زیرا مطابق گزارش های انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی کشور حدود ۷۰‌درصد واردات لوازم آرایشی به ایران از طریق قاچاق انجام می‌شود و باید گفت که حداقل ۳۰درصد از این مواد تقلبی بوده و هیچ گونه استانداردی در تولید ،‌حمل و توزیع آنها  رعایت نشده است در حالی که  ۱۵‌میلیون نفر در ایران مصرف‌کننده چنین لوازمی  بوده و سلامت خود را با استفاده از آنها به مخاطره می اندازند.

با توجه به گردش مالی ۲٫۱ میلیارد دلاری این بازار؛ اگر دلار را ۳۶۰۰تومان در نظر بگیریم سالانه ۷ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان بابت واردات قانونی و غیر قانونی این مواد صرف می شود که حداقل ۱۵ میلیون زن ایرانی مصرف کننده این مواد، سالانه ۵۰۴ هزار تومان صرف زیباتر شدن خود می کنند.

این مبلغ البته روی خوب سکه است زیرا با۵۰۴ هزار تومان تقریبا می شود لوازم آرایش چینی و بی کیفیت و در خوشبینانه ترین حالت تولیدات داخلی را خریداری کرد و اگر برند باز باشید و تنها از مارک های معتبر بخواهید استفاده کنید، حتم بدانید ۵۰۴ هزار تومان تنها شاید کفاف خرید ۲یا ۳  قلم از انواع لوازم آرایشی خارجی ره بدهد زیرا قیمت خرید رژ لب یکی از مارک های معتبر آمریکایی که تنها یک یا دوشعبه در تهران به عرضه محصولات آن می پردازند، فقط ۲۰۰ هزار تومان است و برای خرید برس رژ گونه نیز حداقل باید ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کنید؛‌با این حساب ۵۰۴ هزار تومان را باید میانگین خرید لوازم آرایش اقشار متوسط و ضعیف جامعه دانست.

همان طور که گفته شد اقشار ثروتمند و پولدار جامعه بیش از این مبالغ صرف خرید لوازم آرایش خود می کنند و مبالغی مانند ۵۰۴ هزار تومان برای آنها جوک خنده داری محسوب می شود زیرا این عده برای یک رنگ مو و یا لایت ساده بین ۵۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می پردازند.

بررسی های سازمان های جهانی نشان می دهد زنان ایرانی سالانه هزینه های فراوانی را صرف زیبایی ظاهری خود می کنند که لوازم آرایش تنها بخش کوچکی از آن است زیرا متاسفانه آمار دقیقی از صرف هزینه های میلیونی بابت عمل های جراحی زیبایی مانند جراحی بینی،‌فک، صورت، پروتز گونه و لب،‌زیبایی سینه،‌شکم و باشن وجود ندارد هرچند با حساب سرانگشتی می توان گفت بابت هر کدام از این عمل ها حداقل ۴ میلیون و تا ۱۰۰میلیون تومان نیاز است که هزینه ۱۳۵ هزار تومانی امور فرهنگی و تفریح (به گزارش بانک مرکزی که معادل ۲درصد از درآمد سالانه شهروندان است ) در برابر این رقم ها بسیار ناچیز و جزیی است.

با توجه به این اعداد و ارقام می توان نتیجه گرفت در سایه بی توجهی های صورت گرفته و نبود آموزش های مناسب، برخی از زنان ایرانی آرایش کردن و زیباتر شدن به هر قیمتی را در اولویت امور خود قرار داده و حاضرند از تفریح و … خود زده و بدن خود را به دست جراحان زیبایی سپرده و یا با لوازم آرایش تقلبی و غیر استاندارد زیباتر به نظر برسند که در نهایت ممکن است در این راه سلامت و جان خود را نیز از دست دهند.

منبع : افکار نیوز