امروز : پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/07 - 11:11 ذخیره فایل ارسال به دوستان
پرونده "موشک‌های بالستیک ایران"

با “قدر F” موشک نقطه زن اسرائیل کوب ایرانی آشنا شوید + تصاویر و مشخصات

موشک "قدر F" به دلیل دقت بالا در زمان برخورد و سرعت بالای حرکت یکی از موشک‌های منحصربه‌فرد و نقش‌آفرین ایران است.

به گزارش بابل نوین،  به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، توان موشکی جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا زبانزد مقامات و مسئولان کشورهای نه فقط منطقه بلکه تمام جهان بوده که این توان علاوه بر برانگیختن تعجب آنها باعث شده تا این کشورها نگاه ویژه‌ای به نیروهای مسلح کشور داشته باشند.

توان ایران در ساخت انواع موشک بی‌نظیر بوده و هست اما یکی از توانایی‌های نیروهای مسلح کشورمان در ساخت موشک‌های سطح به سطح (Surface to Surface Missile) است که موشک‌های کلاس “قدر” نیز از همین دسته‌اند که نشان دهنده توان نظامی کشورمان در برابر امپریالیسم بین‌الملل است.

با

**  مشخصات موشک “قدر”

در دنیای امروز وقتی سخن از موشک‌های ایرانی به میان می‌آید، همگان ناخودآگاه موشک بالستیک “شهاب ۳” را در ذهن متبادر می‌کنند، اما قدرت موشکی ایران، سال‌هاست که از این موشک فراتر رفته و به نمونه‌های پیشرفته‌تر رسیده است و در نگاه اول به خانواده موشک‌های بالستیک ایران، چشم به موشکی می‌خورد که گرچه به نظر میرسد ادامه نسل همان “شهاب” باشد اما از بسیاری جهات پیشرفته‌تر بود که این موشک همان خانواده موشکی بالستیک دوربرد “قدر” است.

پروژه “قدر” ادامه تلاش‌ها برای ارتقاء موشک “شهاب ۳” بوده که در دو نوع مختلف تولید انبوه شده، “قدر H” و “قدر F” مهمترین موشک‌های بالستیک در این کلاس هستند، البته برخی صبحت‌ها حکایت از تولید یک مدل گمنام از این خانواده به نام “قدر S” دارد که اطلاعات چندانی تاکنون درباره آن منتشر نشده است.

با

**  “قدر F” موشک نقطه زن اسرائیل کوب

موشک بالستیک “قدر F”، یک موشک دوربرد ایرانی است که از سوخت مایع استفاده می‌کند و با وزن بیش از ۱۵ هزار کیلوگرم، طول تقریبی بین ۱۵ تا ۱۷ متر، قطر بیش از ۱ متر توانایی حمل کلاهکی با وزن تقریبی ۶۵۰ کلیوگرم را دارد و می‌تواند اهداف مختلفی را تا شعاع نزدیک به ۲ هزار کیلومتر را با دقت بالا هدف قرار دهد.

با

“قدر F” از بسیاری جهات مانند دقت بالا در زمان برخورد و یا سرعت بالای حرکت که مانع از هدف قرار گرفتنش شده یکی از موشک‌های منحصربه‌فرد و نقش‌آفرین ایران بوده و سردار “مسعود جزایری” معاون ستاد کل نیروهای مسلح و امیر “عبدالرحیم موسوی” جانشین ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام این موضوع که “قدر” یکی از سلاح‌های بالقوه ایران است گفته‌اند که قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران پتک سنگین نظام در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکاست و در مقابل هر کدام از تجهیزات دشمن پاد آن را داریم و می‌توانیم از مرزهای خود دفاع کنیم.

با

همچنین یک منبع نظامی درباره موشک “قدر F” اعلام کرده که این موشک با طول قریب به ۱۷ متر، قطر ۱٫۲۵ سانتی‌متر یک موشک میان برد از خانواده موشک‌های زمین به زمین است و یا یک منبع دیگر ذکر کرده که این موشک با برد قریب به ۱۹۵۰ کیلومتر، طول قریب به ۱۶ متر، سوخت جامد، سامانه هدایت  “اینرسی” دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است.

سایت Global Security درباره موشک‌های این خانواده عنوان داشت: موشک‌های خانواده “قدر” از نوع بالستیک بوده که بردی معادل ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر داشته و وزنی قریب به ۲۵ تن دارد که دارای سوخت جامد است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: “موشک قدر توانایی های گسترده ای دارد و برد این موشک ها به اندازه ای است که نه تنها قابلیت هدف قرار دادن اسرائیل را دارند؛ بلکه می توانند پایگاه های آمریکا  را در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هدف قرار دهد”.  موشک های کلاس “قدر” نشان دهنده توان راهبردی جمهوری اسلامی ایران است و دست دشمنان را در تهدید و تعرض کوتاه می‌کند اما همه سخنان باید در عمل نیز ثابت می‌شد.

**  از کویر سمنان تا دهانه اقیانوس هند با موشک “قدر”

در سال ۹۱  طی آزمایشی دو فروند موشک با برد ۱۹۰۰ کیلومتر از کویر “سمنان” به دهانه اقیانوس “هند” شلیک شده بود که در زمان شلیک این دو موشک از نوع کلاس “قدر” بودند ، آمریکایی ها نیز حضور داشتند و البته در منطقه حفاظت شده این کار انجام شد و به نظر می‌رسد موشک شلیک شده از نوع “قدر” بوده است.

با

در همین راستا پس از شلیک موفق این دو فروند موشک سردار سرتیپ “امیرعلی حاجی‌زاده” فرمانده نیروی هوافضای سپاه عنوان داشت: طی آزمایشی دو فروند موشک با برد ۱۹۰۰ کیلومتر از کویر “سمنان” به دهانه اقیانوس “هند” شلیک کردیم که جالب است که آمریکایی‌ها نیز آنجا حضور داشتند و ما اعلام کرده بودیم و منطقه را بسته بودیم و اصابت دریا به هدف  روی داد اما نکته جالب این بود آمریکایی‌ها پس از این دو شلیک هیچ عکس‌العملی نشان ندادند.

با

همین موضوع ثابت می‌کند که جمهوری اسلامی ایران در منطقه در نبردهای احتمالی دست بالا را دارد و با وجود این که اسرائیل بارها جمهوری اسلامی ایران را تهدید به حمله نظامی کرده‌اند کشرومان با توان موشکی بسیار بالایی که دارد می تواند هر هدفی را در سرزمین های اشغالی مورد اصابت قرار داده و ویران کند و با داشتن سیلوها و شهرهای موشکی پتانسیل گسترده ای را در رصد و نابودی تهدیدات داشته و شلیک موشک هایی که روی بدنه آن ها از زبان عبری استفاده شده این پیام را به اسرائیل می دهد که نباید تهدیدات خود را ادامه دهد و هرگونه تعرض هوایی پاسخ پشیمان کننده خواهد داشت و موشک های ایرانی و به خصوص موشک “قدر” وظایف خود را خوب می شناسند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين