امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ - ۱۵:۴۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان
مجلسی در گفت‌وگو با ایلنا :

واکنش سخت طرفداران ترامپ پس از انتخابات، شوخی رسانه‌ای است/ زمان جنگ‌های داخلی دوران «لینکلن» به سر آمده است

اگر جامعه آمریکا بخواهد به کاندیدای جمهوری‌خواهان رای دهد، باید منتظر نوعی از فاجعه سیاسی نه تنها در خاک ایالات متحده بلکه در سطح جهان باشیم.

به گزارش بابل نوین، «فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل آمریکا با اشاره به اظهارات طرفداران «دونالد ترامپ» در مورد واکنش نسبت به شکست احتمالی نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ظهار کرد: اخباری که در مورد واکنش احتمالی طرفداران ترامپ پس از عدم پیروزی وی در انتخابات منتشر شده است، در جامعه‌ای مانند آمریکا آن هم در قرن بیست‌ویکم بسیار تعجب‌آور و تا حدودی غیر واقعی به نظر می‌رسد. به گونه‌ای که روزنامه ایندیپندنت حدود دو روز پیش مطلبی در مورد همین موضوع و احتمال خیزش طرفداران ترامپ در صورت پیروزی وی منتشر کرده بود که حتی تصویر انتخاب شده برای این موضوع تا حدودی تعجب‌آور بود. به گونه‌ای که در تصویر منتشر شده افرادی مسلح به سلاح گرم و لباس نظامی دیده می‌شوند که تا حدود زیادی شبیه به اعضای «بلک واتر» و سایر موسسات نظامی خصوصی هستند که این مناسب فضای انتخاباتی ایالات متحده و در حالت کنونی نیست.

وی ادامه داد: اگر این خبر واقعاً صحت داشته باشد به نظرم باید آن را یک فاجعه قلمداد کرد. چراکه در جامعه امنیتی ایالات متحده که هزینه بسیار زیادی برای تامین امنیت آن خرج می‌شود، نمایان شدن یک‌باره چنین افرادی می‌تواند این سیگنال را به جهانیان مخابره کند که یک رویداد سیاسی – اجتماعی مانند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مقابله سخت خواهد انجامید و این مساله یعنی سقوط دموکراسی در کشوری که ادعای دموکراسی و رهبری جهان را دارد.

این دیپلمات اسبق کشورمان با تاکید بر این‌که در زمان فعلی چنین حرکات غیر مرسوم می‌تواند بر حیثیت آمریکا خدشه وارد کند، گفت: در زمان آبراهام لینکلن شاهد بودیم که کشمکش‌های زیادی میان شمال و جنوب آمریکا رخ داده بود که پایه و اساس آن ایدئولوژیک بود و نهایتاً جنگ برای استقلال روی داد. اما در حالت فعلی نمی‌توان قبول کرد که افرادی بدون داشتن هویت منسجم و روشن به یکباره برای تغییر یک رویداد دموکراتیک خیزش کنند و وضعیت سیاسی را با توسل به سلاح گرم تغییر دهند. از این جهت به نظر می‌رسد که این موضوعات جنبه تبلیغاتی داشته و حتی مردم آمریکا در شرایط فعلی پذیرای چنین سنت‌شکنی‌هایی نیستند و بدون شک اگر این موضوع عملی شود، حیثیت جمهوری‌خواهان زیر سوال خواهد رفت و در حد یک شوخی رسانه‌ای تلقی می‌شود.

وی در پایان در مورد وضعیت هیلاری کلینتون در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یادآور شد: اقدام‌هایی که رئیس اف.بی.آی در مورد پرونده ایمیل‌های کلینتون صورت داد، تا حدودی در راستای قاعده «اکتبر سوپرایز» محسوب می‌شود. چراکه باید گفت موضوع ایمیل‌های کلینتون یک فاجعه امنیتی به حساب نمی‌آید اما می‌شود از آن به عنوان یک قصور سیاسی – امنیتی نام برد اما نمی‌توان از آن به عنوان برهم زننده امنیت ملی یاد کرد. از این لحاظ به نظر می‌رسد که وضعیت وی از ترامپ بهتر باشد. اما واقعیت این است که اگر جامعه آمریکا که ادعای رهبری جهان را دارد  بخواهد به ترامپ رای دهد، باید منتظر نوعی از فاجعه سیاسی نه تنها در خاک ایالات متحده بلکه در سطح جهان باشیم. چراکه مفسران داخلی آمریکا معتقد هستند که انتخاب نشدن ترامپ هم خطرات خاص خود را دارد. چراکه این وضعیت نشان می‌دهد که تهدید و خطر بالقوه‌ای مانند ترامپ همچنان در ایالات متحده وجود دارد.

منبع : ایلنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين