امروز : چهارشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ - ۱۶:۵۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارش روز؛ چه کسی روی دوپینگ گسترده در المپیک لس آنجلس سرپوش گذاشت؟

یک مقام ارشد سابق اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی اعتراف کرد، در جریان المپیک ۱۹۸۴ تعداد زیادی از نمونه‌های آلوده، مخفی شده‌اند.

به گزارش بابل نوین، هر روز گزارش‌های متعددی از دوپینگ گسترده کشورهای مختلف در المپیک‌های گذشته منتشر می‌شود. بسیاری از مقامات عالی‌رتبه سابق ورزش جهان رفته رفته پرده از فعالیت‌های غیرقانونی نهادهای مسئول بر می‌دارند. در آخرین نمونه یک معاون ارشد اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی اعتراف کرد در جریان المپیک لس آنجلس، حداقل ۱۲ نمونه آلوده در رشته‌های مختلف مخفی یا نابود شده‌اند.

“اولان کسل” که سابقه کسب مدال طلا در دوی ۴ در ۴۰۰ متر امدادی المپیک ۶۴ توکیو را برای آمریکا دارد، در گفت‌وگو با نسخه ژاپنی نشریه تایمز فاش کرد رئیس وقت این اتحادیه و رئیس وقت کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم به این مخفی‌کاری بزرگ گرفته‌اند. آقای “کسل” در این گفت‌وگو اعلام کرد “پریمو نبیولو” رئیس اتحادیه به او هشدار داده که نباید این تصمیم را فاش کند و برای حفاظت از آمریکا و المپیک این بحران باید پوشانده شود.

پیش از این یکی از اعضای سابق کمیته پزشکی کمیته بین‌المللی المپیک که نامش فاش نشد در گفت‌وگو با BBC گفته بود یک نفر در آن زمان به اطاق رئیس وقت این کمیته حمله کرد، درب اطاق را شکست و مدارک موجود را از بین برد.

ماه گذشته هم لس آنجلس تایمز در گزارشی فاش کرد مسئولان دانشگاه UCLA لس آنجلس (میزبان لابراتوار کنترل دوپینگ المپیک ۸۴) برنامه‌های سازمان یافته‌ای برای پوشش دوپینگ داشته‌اند. یک عضو لابراتوار کنترل دوپینگ المپیک لس آنجلس به این نشریه گفته بود ۵ نمونه از ۹ نمونه‌ای که در این دانشگاه از بین رفته بود یا مخفی شده بود از داروهای آنابولیک استروئید استفاده کرده بودند؛ ماده‌ای که برای افزایش قدرت ورزشکاران استفاده می‌شود و جزو اولین داروهایی به شمار می‌رود که مصرف آن ممنوع شد.

“نبیولو” در سال ۹۹ از دنیا رفت. “سامارانچ” رئیس وقت کمیته بین‌المللی المپیک هم در سال ۲۰۱۰ از دنیا رفت.

براساس گزارش‌های رسمی موجود از مجموع بیشتر از هزار نمونه گرفته شده در المپیک ۸۴، ۱۲ نمونه در رشته‌های والیبال، دو و میدانی، کشتی و وزنه برداری مثبت بوده است./م

منبع : نود

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين