امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ - ۲۱:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سودجویی برخی پزشکان از پنهانکاری سرطان

سالی 90 هزار بیمار سرطانی به 300 هزار بیمار کنونی اضافه می‌شوند و بنا به تأکید رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران چیزی حدود نیمی از این بیماران جانشان را از دست می‌دهند.
به گزارش بابل نوین، به نقل از روزنامه جوان؛ سالی ۹۰ هزار بیمار سرطانی به ۳۰۰ هزار بیمار کنونی اضافه می‌شوند و بنا به تأکید رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران چیزی حدود نیمی از این بیماران جانشان را از دست می‌دهند. این در حالی است که به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و ۵۰ درصد آنها قابل درمانند و حداقل نیمی از بیماران سرطانی که طی روند درمان جانشان را از دست می‌دهند می‌توانند زنده بمانند، اما منافع مالی برخی پزشکان مانع از آن می‌شود تا بیمار را به مسیر درست درمان هدایت کنند.
شیمی‌درمانی سال‌هاست که برای ما به نماد درمان سرطان تبدیل شده و دیدن چهره تکیده بیماران شیمی درمانی با ضعف جسمانی فراوان و موهایی ریخته حکایت از عمق فاجعه دارد، این در حالی است که با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از انواع سرطان‌ها با روش‌هایی نظیر آنکولوژی یا پرتو درمانی می‌توانند با هزینه و عوارض کمتر درمان شوند، هر چند برخی پزشکان برای منافع خود سد این مسیر می‌شوند و ترجیح می‌دهند بیمار را به جای معرفی به تخصص‌های مکمل درمان سرطان جراحی کنند یا برای درمانش از داروهای گرانقیمت شیمی‌درمانی استفاده کنند، آن هم در شرایطی که بنا به تأکید رئیس انجمن آنکولوژی ایران شیمی درمانی تنها ۱۰ درصد در بهبود بیمار مؤثر است.
رئیس شانزدهمین کنگره بین‌المللی گوارش و کبد ایران با رد موضوع سونامی سرطان در ایران می‌گوید: سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر است، ولی کشورمان رو به پیری پیش می‌رود و امید به زندگی نیز در ایرانی‌ها در مدت ۴۰ سال بالغ بر ۳۰ سال افزایش یافته است، به طوری‌که امید به زندگی مردان ایرانی در بدو تولد ۷۷ سال و در زنان در بدو تولد ۸۱ سال افزایش یافته است و همین افزایش سن موجب افزایش بروز سرطان شده است. به گفته ملک زاده ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل درمان و ۴۰ درصد آنها قابل پیشگیری است و طی ۱۵ سال گذشته میزان مرگ و میر سرطان نسبت به سال‌های دیگر ۲۰ درصد کاهش یافته است. رئیس شانزدهمین کنگره بین‌المللی گوارش و کبد ایران عواملی همچون مصرف تریاک، ‌قلیان و سیگار و همچنین فقدان بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن را از جمله مواردی عنوان می‌کند که منجر به افزایش انواع و اقسام سرطان‌ها از جمله سرطان‌های دستگاه گوارش می‌شود.
هزینه‌های درمان سرطان ۱۲۰ برابر شده است
حتی با پذیرش آمار ملک‌زاده درباره پایین‌تر بودن نرم ابتلا به سرطان در ایران نسبت به دیگر نقاط دنیا باز هم سالی ۹۰ هزار ابتلای جدید به سرطان عدد قابل‌توجهی می‌شود که می‌تواند بار مالی زیادی را به بیماران و جامعه تحمیل کند. به خصوص اینکه اغلب اوقات سرطان‌ها به موقع تشخیص داده نمی‌شوند و گاهی وقت‌ها هم برخی پزشکان برای درمان این بیماری پر‌هزینه‌ترین مسیر را به بیمار نشانی می‌دهند. رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با انتقاد از تشخیص ندادن به موقع سرطان در کشور معتقد است: در ایران این تشخیص به موقع نیست و همین امر هزینه‌های درمان را بالا برده است. آنطور که عباس کبریایی زاده می‌گوید، بیشترین اثربخشی داروها در مراحل درمان بیماری، مرحله تشخیص است که در این مرحله سهم داروها بسیار کم است و برعکس در زمان اوج ابتلا، هزینه‌های درمانی بسیار بالاست. برخی از داروهای ضد سرطان هزینه‌ای بیش از ۶٠٠ میلیون تومان دارند و برخی با ۵ میلیون تومان به طور کامل اثربخش‌ هستند. وی تصریح می‌کند: سرطان بیماری رو به رشدی در کشورمان است تا جایی که هزینه‌های درمانی بیماران سرطانی در سال‌های اخیر ١٢٠ برابر شده است.
پنهان کردن روش درمان
با وجود این خیلی وقت‌ها راه‌های بهتری برای درمان سرطان وجود دارد. به طور نمونه علیرضا نیکوفر، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده از رادیوتراپی برای درمان بیماران سرطانی را بهتر از شیمی درمانی و جراحی می‌داند.
وی با تأکید بر اینکه در کشورهای اروپایی برای درمان سرطان پروتکلی حاکم است و باید متخصصان مربوطه از جمله متخصص آنکولوژی و پاتولوژی در یک گروه درمانی بر شیوه درمان سرطان هر بیمار به توافق برسند و اگر خردجمعی بر درمان یک بیمار حاکم نباشد، اصلاً بیمه هزینه‌ای نمی‌دهد. در حالی که در ایران پزشک شخصاً برای درمان بیمار سرطانی تصمیم می‌گیرد که به دلیل فقدان خردجمعی ممکن است بهترین تصمیم نباشد. نیکوفر تأکید می‌کند: خیلی وقت‌ها درمان‌های سرطان قابل بازگشت نیست و بیماری که جراحی شده یا شیمی درمانی شود دیگر نمی‌تواند درمان پرتو درمانی دریافت کند.
وی تصریح می‌کند: اگر برای تسکین درد بیماران مبتلا به سرطان از رادیوتراپی استفاده کنیم، مؤثرتر از شیمی درمانی و جراحی است زیرا باعث می‌شود، کیفیت زندگی این بیماران و طول عمر آنها افزایش یابد.
از نگاه دبیر علمی یازدهمین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوژی برخی پزشکان راهکارهای درمانی ارزانتر را از بیمار پنهان می‌کنند تا خودشان وی را جراحی کنند. در حالی که هزینه و عوارض رادیوتراپی در اغلب موارد به مراتب کمتر از جراحی و شیمی درمانی است. البته اگر منافع پزشکان اجازه بدهد که بیمار را در این مسیر درمانی قرار بدهند.
وی اظهار داشت: متأسفانه در بحث تجهیزات رادیوتراپی نسبت به کشورهای غربی عقب‌تر هستیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: عوارض عمومی رادیوتراپی نیز کمتر از شیمی درمانی است.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين