امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۱۸ - ۶:۵۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
وزیرانرژی اقلیم کردستان عراق:

درآمد نفتی جوابگوی بحران مالی اقلیم کردستان عراق نیست

وزیر انرژی و منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق عصر دوشنبه با انتشار نامه سرگشاده ای با اعلام اینکه درآمدهای نفتی اقلیم پاسخگوی هزینه های دولت اقلیم کردستان عراق نیست این امید را که انتظار می رفت با افزایش قیمت نفت بحران اقتصادی از این منطقه رخت بربندد برباد داد.

به گزارش بابل نوین، آشتی اورامی اعلام کرد: اگر روزانه یک میلیون بشکه نفت با قیمت ۱۰۰ دلار هم بفروشیم نمی توانیم هزینه های دولت اقلیم کردستان عراق را تامین کنیم و زمان آن فرارسیده است که رهبران کردستان عراق با این واقعیت روبه رو شوند.
وی افزود:با مشورت بانک جهانی دولت اقلیم کردستان عراق در تلاش برای اصلاحات اقتصادی است، اما بدون اینکه هزینه های دولت اقلیم بررسی شود، کماکان امیدها براین است که از محل فروش نفت این هزینه ها تامین شود.
این مقام نفتی اقلیم کردستان عراق با اشاره به اینکه دولت اقلیم کردستان عراق ۲۰ میلیادر دلار آمریکایی بدهکار است گفت: بخش اعظم این بدهی ها بخاطر تامین نیازهای سوختی نیروگاه های برق است.
آشتی اورامی تصریح کرد در شرایطی که بغداد سالیانه ۱۵ تریلیون دینار برای اقلیم بودجه می فرستاد هزینه های دولت اقلیم بالغ بر ۱۸ تریلیون دینار بود که این کسری بودجه از محل اخذ قروض از بانک های و شرکت های سرمایه گذار در اقلیم کردستان عراق تامین می شد.
براساس سخنان آشتی اورامی، هیچ راه حل معجزه آسایی برای حل بحران مالی در دولت اقلیم کردستان عراق وجود ندارد، جز اینکه اصلاحات اقتصادی در همه عرصه ها اجرایی شود.
انتشار این نامه در شرایطی است که مردم در اقلیم کردستان عراق امیدوار هستند با توافق اربیل- بغداد و ارسال بودجه از سوی بغداد، در صورت پایبندی اربیل به تعهداتش مشکل تاخیر در پرداخت حقوق ها برطرف شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين