امروز : سه شنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/08 - 7:05 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در کنفرانس خبری مشترک با ظریف

جبران باسیل:ازهمه کمک های ایران به لبنان به ویژه به مقاومت در مقابل اسرائیل قدردانی می کنیم

« جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان با بیان اینکه« همه ما در کنار هم و در مقابل تروریستی قرار داریم که به منطقه نفوذ کرده است»، گفت:ما از ایران برای همه کمک هایش به مقاومت در مقابل اسرائیل و کمک هائی که به لبنان کرده است، تشکر می کنیم.

به گزارش بابل نوین، به  نقل از ایرنا، جبران باسیل شامگاه دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با« محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، افزود: دوست دارم از ایران برای همه کمک ها و مساعدت هایش و برای بارها تکرار این گفته که مسائل داخلی لبنان را باید لبنانی ها حل کنند و این مسائل فقط مربوط به خود لبنانی ها است، تشکر کنم.
وی با اشاره به روابط دوستانه و مودت آمیز بین ایران و لبنان و روابط دوستانه اش با دکتر ظریف، خاطرنشان کرد: آقای ظریف اولین بار نیست که به لبنان سفر می کند اما این سفر او ویژگی و طعم خاصی دارد زیرا زمانی صورت گرفته که لبنان از یک معضل بزرگ سیاسی خارج و با سپری کردن دوران بیماری سیاسی ، وارد مرحله سلامتی و بهبودی شده است.
وزیر خارجه لبنان تصریح کرد:لبنانی ها هم ثابت کردند که انتخاب رئیس جمهوری ژنرال عون، یک تصمیم داخلی و مبتنی بر اراده لبنانی بوده و امروز هم امیدواریم این تصمیم و اراده داخلی به برگزاری انتخابات پارلمانی در زمان مقرر خود و به ثبات سیاسی دائم منجر شود.
جبران باسیل تاکید کرد:معتقدیم که انتخاب رئیس جمهوری لبنان ، پیروزی زبان گفت وگو بود که همواره باید آن را در مقابل زبان تحریک برای فتنه در منطقه برگزید.
وی اظهار داشت: ما و ایران در این موضع سیاسی مشترک هستیم که بحران های سیاسی در منطقه باید از طریق راهکارهای سیاسی و مسالمت آمیزحل شوند و خشونت به هیچ نتیجه ای نمی رسد.
وزیر خارجه لبنان گفت: لبنان با دو خطر بزرگ مواجه است، خطر اول رژیم نژادپرست اسرائیلی و خطر دوم ، داعش است.
جبران باسیل افزود:آنچه لبنان را به ایران پیوند می زند ، روابط سیاسی است که در محافل بین المللی بروز می یابد و دو طرف از یکدیگر حمایت سیاسی می کنند.
وی با اشاره به این سفر دکتر ظریف به لبنان و در راس یک هیات اقتصادی خاطرنشان کرد: امیدواریم این سفر به گسترش روابط بین ایران و لبنان در سطح اقتصادی منجر شود و لبنانی ها بتوانند از مرحله بعداز رفع تحریم های اقتصادی ایران استفاده کنند.
وزیر خارجه لبنان تاکید کرد:ما خواستار تشویق سرمایه گذاران لبنانی برای ورود به بازار ایران برای سرمایه گذاری هستیم و از ایرانی ها هم می خواهیم برای افزایش سطح مبادلات تجاری و بازارهای ایران را بر روی محصولات تولیدی لبنان بگشایند.
جبران باسیل تصریح کرد:امیدواریم منطق دیپلماسی و گفت وگو که دکترظریف در آن شخصیتی برجسته و بارز هستند، همواره پیروزشود و همچنین امیدواریم همواره منطق گفت وگو و اراده ملت ها و اراده داخلی بر اراده خارجی برتری یابد.
وی در پاسخ به این سوال آیا سفر روز دوشنبه دو هیات سوری و ایرانی به لبنان و ملاقاتشان با ژنرال عون بیانگر آن است که دو کشور حامی مرحله جدید لبنان هستند؟، گفت: درهای لبنان و کاخ ریاست جمهوری بر روی همه دوستان و تبریک گویان به ژنرال عون باز است.
وزیر خارجه لبنان افزود: دوستان لبنان در جهان زیاد هستند و لبنان همانطور که ژنرال عون در سخنرانی هنگام ادای سوگند گفت، همواره خواستار بهترین روابط با همه کشورهای دوست به ویژه کشورهای جهان عرب است.
جبران باسیل تاکید کرد:در چارچوب این اصل اساسی دو هیات ایرانی و سوری برای تقویت دوستی ها به لبنان سفر کردند و لبنان همواره خواستار دوستی ها در زمان کنونی و آینده است.
علاوه بر هیات جمهوری اسلامی ایران، هیاتی سوری به نمایندگی از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در کاخ ریاست جمهوری لبنان(بعبدا) ملاقات کرد.
براساس این گزارش هیات ایرانی به ریاست دکتر ظریف در ضیافت شامی که وزیر خارجه لبنان به افتخار وی ترتیب داده بود، شرکت کردند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين