امروز : یکشنبه, ۹ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/20 - 23:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ویژه: نگاهی به ۲ نویسنده که با یک رُمان مشهور شده اند!

محمد محمودی / درمیان ِ آشنایی با نویسندگان ادبی و البته بازخورد ِ نوشته های ِ آنها در ارتباط ِ علاقمندان به کتاب ، ادبیات ِ داستانی برای آنها

Edgar_allan_poe_021-1-
ادگار آلن پو

تزریقی از الهام بخشی، متصور شده.گویا این حالت بیشتر جنبه ی راهبردی ِ عوام گونه را حفظ خواهد کرد. با این حال نویسندگانی بوده اند که با یک کتاب _ رُمان – در زمینه ادبیات ِ داستانی یا غیرآن _ به شهرت بزرگی رسیده اند. در میان ِ آنها به دو نویسنده از این طیف ، اشاره ی ِ کوتاهی خواهم داشت ، که در ایران بیشتر شناخته تر هستند.

شماره ی اول : ادگار آلن پو : سرگذشت آرتور گوردون پایم ، اهل ِ نانتونت

این کتاب تنها رمان ادگار آلن پوی ِ آمریکایی ست که بیشتر به شعر سُرایی مشغول و با اشعارش معروف است، او استاد ِ تعلیق و وحشت در ادبیات است ، و این حالت، که تنها با یک کتاب به اوج ِ شهرتی در فراسوی ِ بیشتر شناخت ِ او قرار می گیرد، به نوعی ، یک تأخر در مندرجات ِ شعری ادبی کشور آمریکاست،از آنجایی که  او یکی از پیشگامان ِ ادبیات ِ داستانی آمریکاست ، مسلما ، تأثیر بسزایی در رویه ی ِ ادبی سایر نویسندگان ِ اروپا و آمریکای مرکزی گذاشت.

The Narrative Of Gordon Pym of Nantucket/ در سال ۱۸۳۸ به تحریر درآمد و درون مایه ی علمی تخیلی در چهار قسمت بلند و طولانی دارد.ژول وِرن در قرن ۱۹ یکی از کسانی بود که از او تأثیر پذیرفت و در ادامه ی ِ او اثری بنام ِ /اسرار قطب جنوب را مدون ساخت. در قرن ۲۰ هم ، هنری جیمز/ نویسنده ی آمریکایی / کاسه ی طلایی را در سال ۱۹۰۴ ، به انتشار رساند.

شماره ی دوم : هارپر لی : کُشتن مرغ مُقلد

هارپر لی، نویسنده عجیب و غریب و تندخوی آمریکایی  که میانه ی خوبی با اهل رسانه هم ندارد

Harper Lee Smokes

نِل هارپر لی

،بخاطر این رمان برنده جایزه ادبی پولیتزر شد.او با پیشه ی جرم شناسی و تحصیل حقوق و بعدها موسیقی و البته گردآوری ی خاطرات ِ روحانیون قرن نوزدهم به نویسندگی مشهور شد. او در سال ۱۹۴۶ ، وقتی از آلاباما به نیویورک می رود، کم کم نوشت ِ داستان های ِ بلند را آغاز می کند که با همراهی و کمک ِ دوستانش، کشتن مرغ مقلد / را در سال ۱۹۶۰ کامل می کند و عرضه می شود.او بعد از این کتاب دیگر کتاب و داستان ِ بلندی را خلق نکرد.

To Kill a Mockingbird/ سالهاست که در فهرست کتاب های آموزشی دبیرستان های جهان قرار می گیرد و بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن فروش و به ۴۵ زبان دنیا ترجمه شد.داستان ِ این کتاب با موضوعات ِ بی عدالتی نژادی و کشتار بی گناهی ست.این کتاب در سال ۱۳۷۹ به ترجمه فخرالدین میررمضانی ، و نشر امیرکبیر، در ایران به چاپ رسید. همچنین در سال ۱۹۶۲ توسط رابرات مالیان / کارگردان ِ آمریکایی و باهنرمندی ِ گریگوری پِک بر روی پرده ی سینما درامد و یک اقتباس ِ ادبی صورت گرفت.

این کتاب داستان ِ زندگی وکیلی که در آلاباما زندگی می کند را نشان می دهد که وکالت ِ مردی سیاهپوست را برعهده می گیرد که به اتهام تجاوز به یک زن سفید پوست در حال محاکمه است. دوستان و اطرافیان او تمام تلاش خود را می کنند تا او از این کار دست بردارد، اما او به کار خود ادامه می دهد و…/

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين