امروز : سه شنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/09 - 12:25 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مدیرکل دفتر شبکه ملی کشاورزی و مدیریت دانش:

عرصه های کشاورزی ایران به ۱۰ هزار پهنه تقسیم می شود

مدیر کل دفتر شبکه ملی کشاورزی و مدیریت دانش در وزارت جهاد کشاورزی گفت: عرصه های کشاورزی ایران به 10 هزار پهنه تقسیم می شود که همین تعداد کارشناس و مروج مسئول، بر این پهنه ها نظارت خواهند داشت.

به گزارش بابل نوین، مهران ابوالحسنی روز چهارشنبه در حاشیه نشست توجیهی اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی در خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگاران در بیرجند افزود: طرح پهنه بندی عرصه های کشاورزی با توجه به شرایط آبی و خاکی هر منطقه از هم متفاوت خواهد بود.
وی بدون اشاره به زمان آغاز طرح پهنه بندی و پایان آن گفت: با اجرای این طرح هر کارشناس مسئول، همانند وزیر جهاد کشاورزی آن منطقه، مسائل و مشکل بخش های مختلف کشاورزی را رصد می کند و از این طریق شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشاورزان، افزایش تقاضا و تولید محصول سالم تر و با کیفیت تری در ایران خواهیم بود.
وی در ادامه به اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی در ایران اشاره کرد و افزود: این طرح سال گذشته با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی به صورت نمونه آزمایشی(پایلوت) در استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، گلستان و کرمانشاه اجرا شد.
وی ادامه داد: همچنین مسئولان استانهای خراسان رضوی، کرمان، مازندران، آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و فارس متقاضی اجرای این طرح بودند و در حال حاضر قرار است طرح یاد شده در تمام استان ها اجرا شود.
به گزارش ایرنا، ابوالحسنی یادآور شد: عرصه های کشاورزی به پنج منطقه تقسیم شده که خراسان جنوبی جزو منطقه پنجم یعنی در شرق کشور واقع است.
وی افزود: در اولویت اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی نخستین سفر به استان ها به خراسان جنوبی آغاز شد و امروز جلسه توجیهی اجرای این طرح با حضور رئیسان جهاد کشاورزی شهرستان ها، بخش های اجرایی و سازمان جهاد کشاورزی در بیرجند برگزار شد.
مدیرکل دفتر شبکه ملی کشاورزی و مدیریت دانش در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: اجرای طرح یاد شده مبتنی بر سه اصل تجهیز، نوسازی و آماده سازی مراکز خدمات کشاورزی ، پهنه بندی و مدیریت دانش و ارائه آگاهی ها و اطلاعات مورد نیاز در اختیار تولید کنندگان و بهره برداران است.
ابوالحسنی هدف اصلی این طرح را ارایه اطلاعات و دانش مورد نیاز کشاورزان دانست و ابراز امیدواری کرد که با فعال شدن مراکز تحقیقاتی، فعالان بخش کشاورزی بتوانند در سریع ترین زمان ممکن به بهترین اطلاعات مورد نیاز دست یابند و مشکلات خود را طرح و با دریافت پاسخ آن را اجرایی کنند.
اواخر مرداد ماه ۹۵ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به ایرنا گفته بود اصلاح و تغییر الگوی کشت به کاهش مصرف آب ۳۰ تا ۵۰ درصد در بخش کشاورزی استان کمک می کند، بی آنکه تغییری در میزان تولید نهایی حاصل شود.
هاشم ولی پور مطلق، افزود: تغییر الگوی کشت یکی از بهترین راههای مبارزه با کاهش تبعات پدیده خشکسالی است،در حالیکه استان با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می کند ۹۰درصد آن در بخش کشاورزی با ۳۵درصد بهره وری مصرف می شود و تغییر الگوی کشت به عنوان راه نجات بخش کشاورزی منطقه باید دنبال شود.
وی سطح زیر کشت محصولات باغی استان را ۷۶ هزار و ۳۳۵ هکتار عنوان کرد و گفت: سال گذشته ۱۱۰ هزار و ۸۰۰ تن محصول باغی در خراسان جنوبی برداشت شد همچنین از ۷۷ هزار و ۲۰۲ هکتار سطح کشت محصولات زراعی سال گذشته ۴۸۳ هزار و ۸۳۸ تن محصول برداشت شد.
هم اکنون یک میلیارد و ۲۰۰میلیون مترمکعب آب از حدود ۱۱هزار منابع آبی خراسان جنوبی برداشت می شود که ۱۶۴میلیون مترمکعب آن اضافه برداشت است به عبارتی اضافه برداشت یکی از عوامل بیلان منفی در منابع آبی استان است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين