امروز : جمعه, ۴ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/09 - 14:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سایه سیاه دونالد ترامپ بر بورس تهران

شاخص کل بورس امروز (چهارشنبه) در سایه پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سقوطی کم سابقه را پشت سر گذاشت و با افت ...

xwcueo6f006lrmyqdhcz.jpg

به گزارش بابل نوین، شاخص کل بورس امروز (چهارشنبه) در سایه پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سقوطی کم سابقه را پشت سر گذاشت و با افت ۱۴۵۹ واحدی به جایگاه ۷۸ هزار و ۴۱۱ واحدی عقب نشینی کرد.

اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برای بورس های بین المللی و از جمله بورس تهران، خوشایند نبود به طوری که بیشتر تالارهای بورس در کشورهای مختلف با افت مواجه شدند.

بورس تهران نیز پس از پیروزی ترامپ، با شوکی شدید مواجه شد به طوری که با افت ۱۴۵۹ واحدی (معادل ۱٫۸ درصد) به کانال ۷۸ هزار واحدی بازگشت.

در معاملات امروز، یک میلیارد و ۲۰۱ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۲ هزار و ۹۱۱ میلیارد ریال در ۸۵ هزار و ۶۹۶ نوبت داد و ستد شد.

همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کاهش یافتند؛ بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۵۱۵ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۳۳۸ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۲۶۹ واحد، شاخص آزاد شناور ۱۸۱۱ واحد و شاخص بازار اول ۱۱۱۹ واحد و شاخص بازار دوم ۲۶۲۹ واحد پایین آمدند.
تقریباً همه صنایع بورسی در جریان معاملات امروز، با افت قیمت مواجه شدند، اما در این میان، کاهش قیمت سهام آن دسته از شرکت هایی که با بازارهای جهانی ارتباط بیشتری را دارا هستند، بیشتر بود.

بر این اساس، گروه معدنی، فلزی و پالایشی و خودرو با بیشترین کاهش قیمت، بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته و آن را پایین کشیدند.

نمادهای فولاد مبارکه، نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت بندرعباس، چادرملو، صنعتی و معدنی چادرملو، ایران خودرو و سرمایه گذاری غدیر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در معاملات امروز، حق تقدم صنایع کاشی و سرامیک سینا، بیمه آسیا، لامیران، فراورده های معدنی ایران و حفاری شمال از بیشترین رشد قیمت مواجه بودند.
حق تقدم لیزینگ رایان سایپا، حق تقدم سیمان کردستان، حق تقدم سیمان شرق، حق تقدم معدنی و صنعتی گل گهر و حق تقدم سرمایه گذاری اعتبار ایران نیز با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.

کارشناسان معتقدند پیروزی ترامپ نمی تواند تاثیری منفی بلند مدتی بر بازارهای جهانی داشته باشد و حتی پیامدهای منفی بزرگی بر شرایط اقتصادی ایران بر جا بگذارد، بر این اساس، در روزهای آتی شرایط بازار سرمایه به حالت عادی بازخواهد گشت.

کارشناسان نگرانی ها را بی مورد دانسته و تاکید می کنند فضای منفی بازار کوتاه مدت و گذرا خواهد بود.

توصیه کارشناسان به سهامداران این است که در فضای منفی اقدام به خرید و فروش نکنند تا متصرر نشوند./م

منبع : ابران جیب

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين