امروز : جمعه, ۴ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/10 - 17:05 ذخیره فایل ارسال به دوستان

خسارت ۱۸ میلیارد تومانی صادرات دام در اردبیل

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از خسارت سالانه 18 میلیارد تومانی صادرات دام های زنده در استان اردبیل خبر داد.

به گزارش بابل نوین،بهلول تکلوی از صادرات ماهانه ۲۵ هزار رأس بره و بین ۲ هزار تا ۴ هزار رأس دام سنگین به دیگر استان ها خبر داد و افزود: نکته قابل توجه این است که ۱۸ میلیارد تومان افت بین راهی در صادرات دام ها همه ساله به پیکره صادرات دام استان تحمیل می شود که با نگاه کارشناسی می توان گفت ضرر بسیار قابل ملاحظه و تأمل برانگیزی است.

وی با اشاره به نقش صادرات در رونق اقتصادی استان افزود: بزرگترین واحد کشتارگاه صنعتی دام در استان اردبیل فقط با ۲۰ درصد ظرفیت فعالیت می کند، در حالی که این کشتارگاه این قابلیت و توانایی را دارد که محصولات خروجی را به کشورهای همسایه نیز صادر کند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: باید با اتخاذ راهکارهایی جلوی این ضرر و زیان گرفته شود زیرا صادرات دام به صورت زنده ۳ تا ۵ درصد افت بین راهی دارد که این رقم قابل ملاحظه را شامل می شود .

تکلوی با اشاره به تولید گوشت سفید در استان افزود: سالانه ۴۰ هزار تن گوشت مرغ در استان تولید می شود که ازاین میزان ۳۰ هزار تن مصرف داخلی بوده و بقیه به دیگر استان های همجوار صادر می شود.

وی افزود: مشکل اساسی و بزرگی که استان در صادرات این محصول پروتئینی با آن دست به گریبان است این است که صادرات مرغ به صورت زنده صورت می گیرد و این هم پیامد ها و ضرر و زیان های قابل توجهی را به صنعت مرغداری استان تحمیل می کند.

وی گفت: با این حال خوشبختانه امیدواریم تا پایان سال جاری با راه اندازی کشتار گاه صنعتی آرتا جوجه این نقیصه برطرف شود و از این پس در آینده نزدیک در کل شاهد صادرات این محصول به صورت غیر زنده با بسته بندی های استاندارد و قابل قبول به دیگر نقاط کشور و بخصوص کشورهای همسایه باشیم./م

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين