امروز : پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۱ - ۸:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

امنیت دریایی و مقابله با دزدی دریایی توافق رهبران مالزی و فیلیپین

رئیس جمهوری فیلیپین در سفر دو روزه خود به مالزی در خصوص مسائل منطقه ای از امنیت دریایی، آدم ریایی، دزدی دریایی، گروه های تروریستی جنوب این کشور، مهاجران غیرقانونی و فرایند صلح میندانائو با نخست وزیر مالزی گفت وگو و رایزنی کرد.

به گزارش بابل نوین، به نقل از ایرنا، ‘رودریگو دوترته’ رئیس جمهوری فیلیپین در این سفر که چهارشنبه شب آغاز و صبح جمعه پایان یافت، با ایجاد ‘فرایند عملیات استاندارد’ (سوپ) به منظور پیگیری اوضاع منطقه ‘سولو’ موافقت کرد.
‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی پس از مذاکره با دوترته، گفت که ‘جوکو ویدودو’ رئیس جمهوری اندونزی نیز با این فرایند که یک ‘اقدام عملی’ برای متوقف کردن آدم ربایی ها و دزدی دریایی است، موافقت کرده است.
وی که عصر پنجشنبه میزبان ‘دوترته’ بود در جلسه یک ساعته خود پیرامون مسائل مختلفی از جمله امنیت در سولو که برخی متخصصین آن را به دلیل دهه ها بی قانونی ‘شرق وحشی’ می خوانند، گفت وگو کردند.
‘نجیب تون رزاق’ اعلام کرد که گروه تروریستی ابوسیاف فقط در سال جاری ۱۰ شهروند مالزی را ربوده است که تاکنون پنج نفر از آنها آزاد شده اند.
نخست وزیر مالزی از میزان پیشرفت هایی که تاکنون در خصوص مقابله با شرایط منطقه ای مقابله با این گروه تروریستی انجام شده اظهار نگرانی کرد و طرف مقابل نیز با تقویت همکاری های سه جانبه بین کشورهای مالزی، فیلیپین و اندونزی به منظور گشت دریایی در دریای سولو موافقت کرد.
نخست وزیر مالزی تصریح کرد: آنچه نیاز داریم آگاه کردن نیروی دریایی فیلیپین از این موضوع است که ما در شرایط نامناسبی هستیم تا برای ورود به این آبها از آنها درخواست مجوز نماییم.
وزاری دفاع مالزی، اندونزی و فیلیپین نیز قرار ست ۲۲ نوامبر (دوم آذر) سال جاری در لائوس دیدار و جزئیات ‘سوپ’ را مورد بحث و گفت وگو قرار دهند.
در مورد فرایند صلح میندانائو در جنوب فیلیپین نیز به گفته نخست وزیر مالزی، ‘رودریگو دوترته’ در خواست تداوم ارسال تیم های نظارتی به منظور نظارت بر فرایند صلح در آنچه که ‘منطقه خودمختار بانگسامورو’ خوانده می شود، مطرح کرد.
اما از سوی دیگر، ‘دوترته’ اعلام کرد که نقش مالزی به عنوان واسطه فرایند صلح دیگر نیازی نیست و این فرایند به صورت داخلی در فیلیپین انجام می شود.
براساس گزارش روز جمعه رسانه های مالزی، کوالالامپور در سفر ‘دوترته’ همچنین توانست چراغ سبزی به منظور اخراج هفت هزار مهاجر غیرقانونی که در ایالت صباح مالزی حضور دارند را به جنوب فیلیپین کسب کند.
فیلیپین پنجمین شریک تجاری مالزی در منطقه آ.سه.آن و همچنین دهمین شریک این کشور از نظر جهانی است.
دوترته پس از سفر دو روزه خود که نخستین سفر رسمی وی به مالزی محسوب می شود، در مسیر بازگشت به کشورش، توقف کوتاهی نیز در تایلند داشت و به پادشاه متوفی این کشور ادای احترام کرد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين