امروز : جمعه, ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ - ۱۲:۲۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان
آیت الله توکل:

سران فتنه ۸۸ در مقابل هوای نفسشان، ضربه فنی شدند

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه سران فتنه 88 در مقابل هوای نفسشان ضربه فنی شدند، گفت: خسارات زیادی که در فتنه 88 به کشور وارد شده است، قابل جبران نبوده و توبه کسانی که آتش بیار فتنه 88 شدند، پذیرفته نیست.

به گزارش بابل نوین،آیت الله سید رحیم توکل شامگاه گذشته در حسینیه جواد الائمه واقع در چهار راه شکرشکن، گفت: نماز شب حق شفاعت برای انسان می آورد.

وی در ابتدا خطر هوای نفس را از خطر شیطان بالاتر دانست و افزود: با توجه به آیات قرآن کید شیطان ضعیف معرفی شده است ولی حضرت یوسف(ع) در آیه معروف «وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لأمَّارَهٌ بِالسُّوءِ إِلا مَا رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحِیمٌ» با چندین تأکید خطر هوای نفس را گوشزد کرده اند و عامل پاک ماندن خود را رحمت خداوند دانسته اند.

آیت الله توکل در ادامه با بیان اینکه برخی از اعمال هم می تواند اسباب سقوط باشد و هم می تواند اسباب صعود باشد، تشریح کرد: امام معصوم(ع) در روایتی می فرمایند، شرافت مؤمن به نماز شب او است، این مسأله نمایانگر عظمت نماز شب در پیشگاه الهی است، چرا که در مورد عبادت دیگری چنین مسأله ای بیان نشده است.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به آیه هفتاد و نهم سوره اسراء که می فرماید «وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَهً لَکَ عَسَى أَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَحْمُودًا» ادامه داد: عبارت نورانی «مَقَامًا مَحْمُودًا» تنها در یک جای قرآن آمده است، این عبارت یعنی کسی که نماز شب می خواند در روز قیامت حق شفاعت دارد، در عظمت معنویت نماز شب باید متذکر شوم، خداوند برای همه اعمال مثبت انسان پاداشی را تعیین کرده است ولی به دلیل قدر و منزلت بالای نماز شب، اجر و پاداشی برایش ذکر نکرده است.

وی اظهار کرد: در روایتی از امام معصوم(ع) منقول است، کسی که در شب بیدار می شود و در حالی که خواب چشمانش را فرا گرفته است، مشغول خواندن نماز شب می شود، مورد مباهات خداوند به ملائکه قرار می گیرد، خداوند خطاب به ملائکه می فرماید، به نمازی ایستاده است که بر او واجب نکردم، شما را شاهد می گیرم که از همه گناهان او گذشتم.

آیت الله توکل افزود: نماز شبی که این همه قدر و منزلت دارد گاهی موجب سقوط انسان می شود، وقتی انسان نماز شب بخواند و بعد انتظار داشته باشد که نورانیت چهره اش را فرا بگیرد و بدین واسطه به دیگران فخر بفروشد و خودش را از دیگران برتر بپندارد، به جای صعود، سقوط می کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: تبدیل شدن نماز شب از نردبان صعود به نردبان سقوط به خاطر هوای نفسی است که که خداوند در وجود ما قرار داده است، هوای نفسی که انسان را به پیروی از غرائض سوق می دهد.

وی تبیین کرد: انسان گاهی در مبارزه با هوای نفس شکست می خورد و به واسطه توبه کردن به حالت قبلی خود باز می گردد ولی گاهی به گونه ای زمین می خورد که راهی برای بازگشتش باقی نمی ماند، فرض کنید در مبارزه کشتی دو حریف در مقابل یکدیگر قرار می گیرند و یکی از حریفها دیگری را بر زمین می زند، گاهی این زمین خوردن با دادن امتیاز به طرف مقابل قابل جبران است و گاهی این زمین خوردن منجر می شود یکی از طرفین ضربه فنی شود و مسابقه را واگذار کند.

آیت الله توکل سران فتنه ۸۸ را نانجیب خواند و ابراز کرد: نانجیبانی که در فتنه ۸۸ در مقابل هوای نفس خود زمین خوردند دیگر نمی توانند رفتار احمقانه خود را جبران کنند، عده ای به خاطر آنها کشته شدند، بسیاری از اموال بیت المال از بین رفت و بدتر از همه دشمنانِ به ستوه آمده جمهوری اسلامی ایران، جان دوباره گرفتند، در این میان با آبروی رهبر معظم انقلاب و خون شهدا بازی کردند و مطمئناً عذاب جهنم را خواهند چشید، راه توبه برای آنها بسته است.

استاد اخلاق حوزه علمیه خاطرنشان کرد: ملا احمد اردبیلی به خاطر تقوا و تقدس به مقدس اردبیلی معروف شده است، ایشان آن قدر در علم و تقوا پیش رفته بودند که در هنگام برخورد با سؤالات فقهی غیر قابل حل، به حرم امیرمؤمنان(ع) می رفتند و پاسخ سؤالات خود را با تکلم با امیرمؤمنان(ع) از ایشان می گرفتند، ایشان در طول عمر با برکتشان مکرراً با امام زمان(عج) ملاقات داشته اند.

وی ادامه داد: زمانی که از ایشان سؤال می شود اگر با یک زن جوان در یک اتاق، خلوتی برایتان ایجاد شود، رفتار شما چگونه است، ایشان پاسخ می دهند به خداوند پناه می برم از اینکه چنین صحنه ای برایم اتفاق بیفتد، این جمله نشانگر این استکه مقدس اردبیلی نفس را به خوبی شناخته است.

آیت الله توکل در پایان هوای نفس را به عنوان غول بی شاخ و دم معرفی کرد و گفت: این غول بی شاخ و دمی که در وجود انسان است، وقتی طغیان کند بسیار سخت می توان جلویش ایستاد./م

منبع : رسا

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين