امروز : چهارشنبه, ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ - ۱۶:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان
دکتر علی باقری در دانشگاه خواجه نصیر :

ساده اندیشان هنوز در قرن گذشته به سر می‌برند و انقلابی‌های واقع‌بین را به خاطر اعتماد نکردن به دشمن مورد تمسخر قرار می‌دهند!/ خود اوباما گفت توان حمله نظامی به ایران را نداریم اما عده ای در داخل می گویند برجام مانع جنگ شد!

در چند سال اخیر برخی به مذاکره با امریکا به¬عنوان راه حل مشکلات کشور اصرار داشته و با ساده¬اندیشی به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات خوش‌بین بودند، در حالی که مقام معظم رهبری از یک‌سو بر بدبینی به نتیجه‌بخش بودن مذاکره با امریکا و نیز بدبینی به پای‌بندی این رژیم به انجام تعهداتش تصریح داشته و از سوی دیگر بر اتکا به توانمندی‌های ملی و عدم اتکا به بیگانگان تأکید داشته‌اند.
به گزارش بابل نوین،علی باقری  معاون بین الملل دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در همایش «از الجزیره تا ژنو» در دانشگاه خواجه نصیر گفت: بدعهدی و نقض پیمان جزء ویژگی¬های ذاتی استکبار است و استکبار نیز نقض عهد و پیمان را از جمله مؤلفه‌های قدرت خود می‌داند.
انتظار پایبندی امریکا به تعهداتش فقط سیره ساده اندیشان است
وی افزود: از این‌رو انتظار پای‌بندی امریکا به تعهداتش فقط سیره و روش ساده¬اندیشان است، چرا که با وجود سابقه‌ی پر و پیمان پیمان‌شکنی امریکا، این عده باز هم تصورات خود را مبنای حل مشکلات کشور قرار داده و انتظار دارند تا سایرین نیز به¬جای واقعیت‌های عینی، اوهام و خیال‌های آنها را به‌عنوان مبنا و معیار برای گذر از سد موانع و مشکلات بپذیرند.
باقری خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر برخی به مذاکره با امریکا به¬عنوان راه حل مشکلات کشور اصرار داشته و با ساده‌اندیشی به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات خوش‌بین بودند، در حالی که مقام معظم رهبری از یک‌سو بر بدبینی به نتیجه‌بخش بودن مذاکره با امریکا و نیز بدبینی به پای‌بندی این رژیم به انجام تعهداتش تصریح داشته و از سوی دیگر بر اتکا به توانمندی‌های ملی و عدم اتکا به بیگانگان تأکید داشته‌اند.
راه حل قرآن برای جلوگیری از پیمان شکنی استکبار؛ «شدت عمل در قبال پیشوایان کفر»
این دیپلمات تاکید کرد: با این حال خوش¬باوران ساده¬اندیش با نادیده¬انگاشتن صدها مورد دشمنی و عهدشکنی امریکا در طول سال¬ها و دهه¬های پیشین، مثل این که هنوز در قرن گذشته به سر می‌برند و انقلابی‌های واقع‌بین را که با بهره‌گیری از بصیرت دینی به دشمن اعتماد و اتکا نمی¬کنند، مورد تمسخر قرار می‌دهند. واقع‌بین‌ها، با ایمان به سیره و روش امام خمینی (ره) و با پیروی از مبانی قرآنی هیچ‌گاه به امریکا اعتماد نکرده و نخواهند نمود و بر اساس مفاد آیه‍‌ی ۱۲ سوره‌ی توبه، بدعهدی و پیمان‌شکنی را جزء لاینفک استکبار می‌دانند.
وی افزود: خداوند متعال در این آیه می‌فرماید «پیشوایان کفر و ضلالت به هیچ عهد و پیمانی پای‌بند نیستند». در همین آیه خداوند متعال راه حل جایگزین را ارائه داده و «شدت عمل در قبال پیشوایان کفر» را به¬عنوان تنها راه «جلوگیری از پیمان‌شکنی استکبار» معرفی می¬نماید. این راه حل دقیقاً موضوعی است که مقام معظم رهبری بارها بر آن تأکید نموده¬اند و در یکسال اخیر نیز بارها در مناسبت‌های مختلف بر «انقلابی‌گری» و «پای‌بندی به الزامات آن» تصریح کرده‌اند.
باقری ادامه داد: «انقلابی¬گری»، صرفاً تجویز رهبر انقلاب اسلامی برای مقابله با دشمنی-های استکبار و در رأس آن امریکا نیست، بلکه حضرت امام خمینی (ره) نیز دوری از روحیه¬ی انقلابی را بزرگ¬ترین آسیب انقلاب و نظام معرفی نمودند. بر این اساس امام راحل بارها بر لزوم انقلابی¬گری تأکید کرده و تصریح داشته¬اند که راه نجات کشور فقط از انقلابی¬گری می¬گذرد.
تنها جایی که امام خمینی فرمودند دچار اشتباه شدم کجا بود؟
معاون بین الملل دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی گفت: در همین چارچوب، امام خمینی (ره) که در طول دوره¬ی رهبری انقلاب اسلامی چه در دوره¬ی پیش از انقلاب و چه پس از پیروزی آن و حتی در طول جنگ تحمیلی، هیچ¬گاه نگفتند در مسیر رهبری انقلاب دچار اشتباه و خطا شده¬اند، ولی در یک مورد ایشان با صراحت اعتراف می¬کنند که به‌واسطه‌ی پذیرش توصیه‌ی برخی دوستان مرتکب اشتباه شده‌اند و آن هم جایی است که ایشان اجازه دادند تا غیرانقلابی¬ها مدیریت کشور را به‌دست بگیرند!
وی افزود: امام خمینی (ره) در پیام معروف به منشور روحانیت در اسفندماه ۱۳۶۷ تصریح کرده‌اند: «امروز بعد از ده سال از پیروزى انقلاب اسلامى همچون گذشته اعتراف مى‏کنم که بعض تصمیمات اول انقلاب در سپردن پست‌ها و امور مهمه‌ی کشور به گروهى که عقیده‌ی خالص و واقعى به اسلام ناب محمدى نداشته‏اند، اشتباهى بوده است که تلخى آثار آن به راحتى از میان نمى‏رود، گر چه در آن موقع هم من شخصاً مایل به روى کار آمدن آنان نبودم، ولى با صلاحدید و تأیید دوستان قبول نمودم و الآن هم سخت معتقدم که آنان به چیزى کمتر از انحراف انقلاب از تمامى اصولش و هر حرکت به سوى امریکاى جهانخوار قناعت نمى‏کنند، در حالى که در کارهاى دیگر نیز جز حرف و ادعا هنرى ندارند.»
باقری در ادامه با تاکید بر جملات بنیانگذار کبیر انقلاب در این باره تصریح کرد: حضرت امام (ره) در ادامه با هوشمندی افزودند: «آغوش کشور و انقلاب همیشه براى پذیرفتن همه کسانى که قصد خدمت و آهنگ مراجعت داشته و دارند گشوده است، ولى نه به قیمت طلب¬کارى آنان از همه اصول، که چرا مرگ بر امریکا گفتید؟ چرا جنگ کردید؟ چرا نسبت به منافقین و ضد انقلابیون حکم خدا را جارى مى‏کنید؟ چرا شعار نه شرقى و نه غربى داده‏اید؟ چرا لانه‌ی جاسوسى را اشغال کرده‏ایم و صدها چراى دیگر».
جلوگیری برجام از جنگ نه با واقعیت همخوانی دارد و نه با درک راهبردی از اوضاع منطقه
مدیر کل اسبق اروپای مرکزی وزارت امور خارجه در بخشی دیگر از سخنانش گفت: اخیراً برخی ادعا کرده¬اند که پذیرش برجام موجب جلوگیری از جنگ شده¬است، ادعایی است که نه با درک راهبردی از اوضاع منطقه و جهان سازگار است و نه با واقعیت‌های میدانی همخوانی دارد. جالب این که در حالی که رئیس جمهور امریکا که فرمانده¬ی نیروهای مسلح امریکا است، به¬صراحت بر ناتوانی امریکا در به¬کارگیری گزینه¬ی نظامی اعتراف می¬کند، ولی متأسفانه برخی در داخل ناآگاهانه استیصال و ناتوانی امریکا را جبران کرده و تصور نادرست خود از قدرت¬مندی امریکا را بر افکار عمومی تحمیل می¬کنند.
خود اوباما گفت توان حمله نظامی به ایران را نداریم اما عده ای در داخل می گویند برجام مانع جنگ شد!
وی در ادامه با اشاره به سخنان رییس جمهور آمریکا گفت: برای درک نادرستی ادعای این عده فقط لازم است به سخنان باراک اوباما پس از توافق ژنو در سال ۹۲ توجه نمود. رئیس جمهور امریکا در آذرماه و در مقابل مخالفان داخلی به صراحت به مشکلات واقعی امریکا اشاره نموده و بر ناتوانی امریکا در قبال ایران تأکید کرده و سپس اذعان می¬کند: «انتخاب ما بین دو گزینه¬ی “توافق هسته¬ای” و “شرایط ایده¬آل” نیست، بلکه انتخاب بین توافق هسته¬ای و جنگ است. اجازه دهید! من می¬خواهم مطمئن شوم که همه این موضوع را بفهمند و آن این که گزینه¬ی نظامی در دسترس نیست. از این¬رو ما ناچاریم با توجه به گزینه¬های در دسترس تصمیم¬گیری کنیم».
باقری در پایان تاکید کرد: واقعاً مشخص نیست در حالی که فرمانده¬ی کل نیروهای مسلح امریکا با صراحت تمام بر ناتوانی این کشور برای اقدام نظامی علیه ایران اعتراف می¬کند، چرا عده¬ای در داخل می¬خواهند بر خلاف واقع، چهره¬ای قدرتمند از دشمن در افکار عمومی ایران ترسیم نمایند.
منبع : صراط

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين