امروز : چهارشنبه, ۲۲ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ - ۲۲:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دیابت در کمین ۳۰۰ هزار مازنی به گزارش تیتر امروز : معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشک

به گزارش بابل نوین، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : براساس طرح غربالگری حدود ۳۰۰ هزار مازنی پیش دیابتی هستند.
دکتر نادرآهنگری روز شنبه در آستانه هفته دیابت (۲۲ تا ۲۸ آبان) افزود : میانگین قند خون این افراد بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ است که در صورت رعایت نکردن سبک زندگی مناسب قطعا به بیماری دیابت مبتلا می شوند.
وی اضافه کرد : طبق بررسی بیشترین جمعیت استان که در معرض بیماری دیابت قرار دارند، شهرنشین های این خطه شمال کشورند که به دلیل تغییر در شیوه زندگیشان از لحاظ تغذیه ای بیشتر غذاهای آماده ( فست فود) مصرف می کنند.
وی چاقی و کم تحرکی را عامل دیگری بر پیش گرفتن بیماری دیابت در جمعیت ساکن شهرهای مازندران در مقایسه با روستانشینان اعلام کرد.
*** رتبه سوم مازندران در ابتلا به دیابت
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که براساس بررسی وزارت بهداشت و درمان ، این استان از لحاظ بیماران مبتلا به دیابت در سطح استان های کشور رتبه سوم را داراست.
دکترآهنگری تعداد بیماران دیابتی شناسایی شده در این استان را حدود ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود : به نظر می رسد همچنان حدود ۳۰ هزاربیمار مبتلا به دیابتی در استان سکونت دارند که از بیماری خودشان اطلاع ندارند.
وی مهمترین مشکل بیماران دیابتی در کشور را در مقایسه با سایر کشورهای جهان کاهش سن ابتلاء به این بیماری دانست و گفت که سن ابتلاء به دیابت در سطح جهان به خصوص کشورهای پیشرفته بالای ۵۰ سال است که این سن در ایران به زیر ۴۰ سال رسیده است.
این مسوول بهداشتی در مازندران باردیگر کم تحرکی و چاقی ناشی از مصرف غذاهای پرچرب را دلیل اصلی کاهش سن ابتلا به بیماری دیابت در ایران در مقایسه با کشورهای در حال توسعه اعلام کرد.
به گفته وی از لحاظ جنسیت نیز مردان بیشترین جمعیت بیماران ابتلا به دیابت را در مازندران دارند.
دکتر آهنگری اجرای طرح های پیشگیرانه و آشنا کردن مردم با این بیماری و چگونگی برخورد آن را از برنامه های مهم معاونت بهداشتی و درمانی مازندران اعلام کرد.
مازندران سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۷ درصد در روستاها و مابقی در شهرها سکونت دارند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين