امروز : شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ - ۲۳:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نامه یک دختر جوان به سیف در مورد وام ازدواج

به گزارش بابل نوین، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه ای به سیف رئیس کل بانک مرکزی، ضمن ارائه پیشنهادی برای تسهیل شرایط دریافت وام ازدواج توسط جوانان در ارائه ضامن، اظهارات ناراحت کننده یک دختر جوان که در دریافت وام ازدواج با مشکل مواجه شده بود را برای ایشان ارسال نمود.

باسمه تعالی
رئیس کل محترم بانک مرکزی جناب آقای دکتر سیف
سلام علیکم

گزارش‌های رسیده به این مرکز از وضعیت جوانان در صف دریافت وام ازدواج نشان می‌دهد که علی‌رغم تصریح قانونی، برخی از بانک‌ها از متقاضیان دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به طرق مختلف تقاضای بیش از یک نفر ضامن می‌نمایند؛ این در حالیست که برای اکثر جوانان متقاضی دریافت وام ازدواج، آوردن همان یک ضامن دارای کسر از حقوق هم مشکل و به عنوان مانعی بزرگ در دریافت وام ازدواج است.

بنابراین به منظور تسهیل دریافت وام ازدواج برای جوانان ضروری است بانک مرکزی، علاوه بر نظارت بر حسن اجرای قانون به منظور جلوگیری از درخواست بیش از یک ضامن توسط بانکها و سخت گیری بیش از حد برای اعطای وام ازدواج، راه‌های جایگزین ضامن دارای کسر از حقوق برای وام ازدواج را نیز طراحی نماید.

به عنوان پیشنهادی در این زمینه می توان با طراحی فرآیندی، شرایطی را فراهم آورد تا هر یک از زوجین به جای فراهم کردن یک یا چند ضامن دارای کسر از حقوق برای دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی،  ۵ نفر از افرادی که یارانه می‌گیرند را معرفی کند تا حساب یارانه ایشان، به عنوان ضمانت وام ازدواج قرار بگیرد. در این شرایط در صورتی که دریافت‌کننده وام اقساط خود را پرداخت نکند، قسط وام از حساب ایشان هنگام واریز یارانه کسر خواهد شد.

امید است بانک مرکزی، همه اقداماتی را که ضروری است انجام گیرد تا اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی تسهیل و تسریع شود را پیگیری نماید تا حمایت مناسبی از ازدواج جوانان صورت گیرد.

در پایان لازم به ذکر است که همانطور که مستحضرید، مشکلات جوانان در دریافت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی، به صورت مرتب به کمپین پیگیری وام ازدواج که مرکز مطالعات با آن در ارتباط هست ارجاع می شود و مباحث مطرح شده در خصوص ضامن، برآمده از مسائلی است که جوانان اعلام نموده اند. به پیوست اظهارات یک دختر جوان و رنجیده خاطر از مسیر دریافت وام ازدواج، جهت اطلاع و اقدام ضمیمه شده است.

ضمیمه:

با کلی ذوق و شوق دنبال کارای وامم بودم. دیگه تقریبا همه چی داشت درست میشد حتی تعیین شعبه هم شدم ولی در نهایت آنقدر طول کشید که من بدبخت، ضامنم رو از دست دادم. خدا باعث و بانیهاشو لعنت کنه که باید با این سن کم، آنقدر تو فشار باشم. این مملکت آخه به چه درد من بیچاره میخوره؟ من یه دختر ٢٢ ساله بی پدر بزرگ شدم. عروسی نگرفتم حتی یه مشهد واسه دلخوشیم نرفتم بعد عقدم. لباس سفید تنم نکردم. حتی ذره ای از خوشی های دنیارو نداشتم. این آقایونی که نشستن رو صندلی با شغل های عالی و درآمدهای کلان کجان که صدای من و نمیشنون؟ مگه مال حروم خواستم بخورم؟ اونوقت میگن فحشا زیاد شده میگن عفاف از بین رفته. دولت مردان محترم یکم بشینید به اون مغزتون فشار بیارید که یه دختر بی کس و کار آخه چطور میتونه راهی یا چاره ای واسه گرفتن یه وام ازدواج کوفتی پیدا کنه؟یعنی هیچ راهی واسه گرفتن وام ازدواج بدون ضامن نیست؟ آنقدر دارا هستید نمیتونید خودتون و جای آدمی مثل من بذارید که هیچی نداره و در به در دنبال یه لقمه نون حلاله. میخوام بدونم دخترای شما هم مثل من ازدواج میکنن یا نه؟ خواهش میکنم التماس میکنم دستم به هیجا بند نیست حتی از مرده ها هم دستم کوتاه تره. فقط خدارو دارم. حداقل اینطوری آروم میشم شاید یکی از همین دولت مردان حرفام و خوند …

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين