امروز : چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/13 - 12:29 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سیدمهدی سیدی:

«چهل‌روز»، نه «روزچهلم»

اربعین یعنی «چهل‌روز»، نه «روز چهلم». برای همین است که چله‌نشینی توصیه شده است.

به گزارش بابل نوین، روز چهلم، فصل چیدن است، موسم برداشت و هنگامه نتیجه‌گیری. گفته‌اند اگر کسی ۴۰ روزش را خدایی کند، چشمه‌های حکمت از درونش می‌جوشد، پس روز چهلم، روز جوشش است، روز خروش است و زایش. و اما اربعین، یعنی امتداد؛ یعنی یک «فاصله» و فاصله را باید پیمود و طی کرد. شاید برای همین هم در زیارت اربعین، راه می‌روند و راه می‌پیمایند. پیاده‌روی اربعین، بیشتر از آنکه یک نماد و استعاره باشد، یک حقیقت است؛ یک تجربه واقعی است از خوب شدن.

آدم‌های مشتاق حسین(ع)، روزها و کیلومترها، از چهارگوشه زمین، به سمت «شش‌گوشه»، راه می‌روند و آنجا نرسیده یا رسیده، با وقفی کوتاه و مکثی اندک، دوباره بازمی‌گردند، شاید برای آنکه همه می‌دانند این پیمودن، برای رسیدن نیست، برای تولدی دوباره است. باغبان که میوه می‌چیند، پا را روی پا نمی‌اندازد و به خواب بی‌خیالی فرو نمی‌رود؛ او سبدهای پر از میوه‌اش را کول می‌کند و به سمت بازار می‌جنبد تا ثمرات مراقبت‌هایش را نقد کند. برای همین است که زائر اربعین، خیلی زود برمی‌گردد تا دوباره شروع کند. او در پیاده‌روی، چیزهای زیادی اندوخته است، پس برای خرج‌کردن آن، مجال ایستادن ندارد. سریع خودش را به امتداد زندگی می‌رساند تا ثانیه‌های جدیدش را با تقوای بیشتری معماری کند.

روز «چهل‌و‌یکم»، باید آینه تمام‌نمای «چهل‌روز» باشد. اربعینی خوب است که فردای خود را آباد کند! شب قدری خوب است که فردای پر از فرشته داشته باشد. نباید از روز «شب قدر» غافل شد؛ به همین مبنا و معنا نباید فردای زیارت حسین(ع) بی‌ثمر باشد.

«پیاده روان»، همچون پیامبری که از حرای مناجات بازگشته است، باید قدرت بعثت داشته باشند. آنها باید بتوانند دیگران را نیز برانگیزانند. قیامت یعنی برانگیختن؛ پس اربعین قیامت آدم‌های منتظر است. بازگشتگان اربعین باید بتوانند دیگران را هم به آیین خود دعوت کنند و آیین کاروان اربعین، «عشق» است. حسین(ع) با تمام وجود، عاشق خدا شد و با سر بریده و حنجر شکافته، عشق را تکثیر کرد: بر سر نی زلف رها کرده‌ای!

پیاده‌روی اربعین تمام شدنی نیست. باید باز رفت و باز پیمود. مسیر اربعین، مسیر خدایی است، مسیر عشق است؛ راهی است راه عشق که هیچش کناره نیست!

منبع : همشهری

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين