امروز : سه شنبه, ۸ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/13 - 18:28 ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون امور سازمان بهزیستی:

۱۸۰هزار خانوار زن سرپرست در کشور تحت پوشش بهزیستی هستند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: بیش از 2 میلیون و 500 هزار خانوار زن سرپرست در کشور وجود دارد که از این میزان 180 هزار خانواده با جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر در تحت پوشش خدمات سازمان بهزیستی هستند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از ایرنا، حبیب الله مسعودی فرید روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در زنجان افزود: ۷۱ درصد از زنان سرپرست به دلیل فوت همسر، مسئولیت سرپرستی خانواده را عهده دار شده اند.
وی با بیان اینکه حدود ۱۱ درصد جمعیت زنان سرپرست خانوار، حاصل پدیده طلاق هستند، اظهار کرد: حدود ۱۰ درصد از زنان سرپرست خانوار نیز دارای همسر از کارافتاده، معلول، معتاد و یا زندانی هستند و حدود ۵ درصد از این زنان هم شامل دختران ازدواج نکرده ای است که سرپرستی والدین و یا خانواده خود را برعهده دارند.
فرید اظهار کرد: برای ارائه خدمات حمایتی، مددکاری و توانمندسازی برای هر کدام از این گروه ها، برنامه های جداگانه ای تدوین شده است که در صورت تصویب آن در شورای اجتماعی عملیاتی می شود.
وی از افزایش حداقل ۲ برابری میزان مستمری های پرداختی به زنان سرپرست خانوار در سال آینده خبر داد و گفت: توانمندسازی سالانه ۱۰ درصد از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی جزو برنامه های این سازمان است که در این راستا سال گذشته ۱۲٫۵ درصد از جامعه هدف به واسطه توانمندسازی، از چرخه حمایت های مستقیم بهزیستی خارج شدند.
فرید با بیان اینکه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از طریق گروه های همیار و طرح تامین مالی خرد پی گیری می شود، تصریح کرد: توانمندسازی زنان سرپرست خانوار فقط منحصر به شرط ایجاد اشتغال برای آنان نیست بلکه با لحاظ به حد مطلوب رسیدن در معیارهای هشت گانه ای همچون حرفه آموزی، درآمد، مسکن، تحصیل، بیمه، سلامت و مهارت تصیم گیری است که آنان از چرخه حمایت های مستقیم خارج می شوند.

** اورژانس اجتماعی در ۱۹۷ شهر کشور فعال است
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی از طریق خط ۱۲۳ در ۱۹۷ شهر کشور قابل دسترسی است، گفت: خدمات سیار اورژانس اجتماعی با ۲۹۷ خودرو در سطح کشوز فعال است.
فرید با بیان اینکه طبق آیین نامه فوریت های اجتماعی مصوب سال ۹۲ هیات دولت، تمامی شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر باید از خدمات اورژانس اجتماعی برخوردار شوند، افزود: هم اکنون ۱۴۰ شهر بالای ۵۰ هزار نفر در کشور به خدمات اورژانس اجتماعی دسترسی ندارند.
وی اظهار کرد: تا پایان سال آینده در همه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر کشور با لحاظ اولویت های میزان جمعیت و آسیب خیز بودن، واحدهای اورژانس اجتماعی راه اندازی خواهد شد.
فرید با بیان اینکه اورژانس اجتماعی در موضوع هایی همچون کودک آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری، معلول آزاری، اقدام به خودکشی، فرار از منزل و کودکان خیابانی وارد مداخله و اقدام می شود، اظهار کرد: سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار تماس در سطح کشور با خط ۱۲۳ برقرار شد که از این میزان ۱۶۰ هزار تماس مرتبط با وظایف و خدمات اورژانس اجتماعی بود.
وی افزود: از بین تماس های مرتبط، بیشترین تماس با میزان ۸٫۵ درصد مربوط به کودک آزاری و۷ درصد مربوط به همسر آزاری بود.
فرید عنوان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شده است که اغلب مردم از خدمات اورژانس اجتماعی اطلاع ندارند بنابراین در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی پیرامون خدمات اورژانس اجتماعی و خط ۱۲۳، نیازمند همکاری و مشارکت رسانه ها هستیم.
وی با بیان اینکه سال گذشته اورژانس اجتماعی در چهار هزار و ۲۰۰ مورد اقدام به خودکشی مداخله کرد و مانع از وقوع آن ها شد، افزود: از این تعداد اقدام به خودکشی گزارش شده، ۲ هزار و ۸۰۰ نفر مربوط به زنان بود.

** ۹۵ درصد کودکان کار و خیابانی در کنار خانواده های خود زندگی می کنند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: علاوه بر ۳۷ مرکز شبانه روزی تحت پوشش این سازمان برای ارائه خدمات حمایتی و مددکاری به کودکان خیابانی، ۳۹ مرکز روزانه نیز تحت نظر بهزیستی برای ارائه خدمات به این کودکان در سطح کشور راه اندازی شده است.
فرید ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده حدود ۹۵ درصد کودکان کار و خیابانی با خانواده های خود زندگی می کنند و تلاش بهزیستی بر این است که با فراهم کردن زمینه و در صورت وجود شرایط لازم در خانواده، این کودکان در کنار خانواده های خود با دریافت خدمات و حمایت های مددکاری زندگی کنند.
وی اظهار کرد: طی ۶ ماه گذشته از طریق مراکز روزانه غیر دولتی و خیریه ای، چهار هزار و ۵۰۰ کودک خیابانی شناسایی شدند و در ادامه با ایجاد ارتباط با خانواده های آنان، برای هر یک از آن خانواده ها یک طرح کمک تدوین شد.
فرید از اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان موسوم به ‘ نماد’ با مشارکت سازمان بهزیستی، وزرات آموزش و پرورش و چند دستگاه اجرایی دیگر در سطح مدارس خبر داد و گفت: در قالب این طرح که به صورت پایلوت در چند استان در حال اجرا است، در صدد هستیم تا مشکلات روانشناختی و اجتماعی احتمالی دانش آموزان را در مراحل ابتدایی شناسایی کرده و با رویکردهای خانواده محور و مدرسه محور اقدامات لازم را برای بهبود آن ها انجام دهیم.

** به ازای هر ۴٫۲ ازدواج در کشور یک طلاق اتفاق می افتد
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه بنابر آخرین گزارش های آماری به ازای هر ۴٫۲ ازداج در کشور یک طلاق اتفاق می افتد، گفت: نرخ طلاق در کشور طی سال گذشته افزایش پیدا کرده است، با این وجود، این نرخ طلاق در مقایسه با کشورهای منطقه و دنیا چندان بالا نیست.
فرید به ضرورت تقویت اقدامات پیشگیری از طلاق و تحکیم بنیان های خانواده اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر ۱۹۵ مرکز مداخله در طلاق در سطح کشور فعال است.
وی افزود: با مداخلاتی که پیرامون مساله طلاق طی سال گذشته در کشور انجام شد، توانستیم با ایجاد سازش از وقوع حدود ۳۰ درصد طلاق ها بین زوج ها جلوگیری کنیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: مهار آسیب های اجتماعی یک کار بین بخشی است و نیازمند مشارکت و ایفای نقش دستگاه ها و سازمان های متعدد است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين