امروز : پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/21 - 14:09 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ادبیات ِ روسیه، مبارزه با گزافه گویی

محمد محمودی/ اینجا گویی صدای انسان ، هرگز به گوش نمی رسد. اینجا گویی در زیر آسمان تنها من زنده مانده ام. زیرا نخستین انسانی بودم، که تمنای ِ شوکران کردم.

جمله ی ِ فوق، از آنا آخماتووا / شاعر و نویسنده اهل روسیه و یکی از بنیانگذاران مکتب شعری ِ آکمه ائیسم میباشد.آکمه ائیسم که ریشه ی یونانی دارد به معنای شگفتی و کمال و در

Kuzma_Petrov-Vodkin._Portrait_of_Anna_Akhmatova._1922

آنا آخماتووا / Anna Akhmatova

واقع ، معنای ِ فارسی آن به اوج گرایی محض منظور می شود.همانطور که بیشتر ِ مکتب های ِ شعری، معمولا به وسیله ی چند نفر، تشکیل می شود، این مکتب نیز ، توسط چند جوان ِ شاعر ِ اهل ِ سن پترزبورگ ِ روسیه بنیان نهاده شد.براساس گفته ی سید رضا حسینی در مورد مکاتب ادبی چنین بیان می شود که در این مکتب ، اثر هنری صددرصد به دنیای ِ محسوس تعلق دارد/ و در میان ِ ۶ شاعران ِ بنیانگذار ِ این مکتب، آنا آخماتووا ، احساسی تر و رقیق تر می نوشت.او از آن دست شاعرانی ست که ناگهان حادث می شوند و در اوج ِ اختناق و جنگ ِ سانسور ِ اتحاد جماهیر شوروی قلم می زد.اوضاع و احوال موجود ، و ایجاد شده، بارها در سبک ها و مکتب های ِ بُنیانی ی ِ ماندگاری را،خالق می شود که هرکدام تأثیرگذاری های ِ تاریخی را در خود ثبت می کند. آنا آخماتووا یکی از نویسندگان ِ زن ِ روسی بود که نسبت به مسائل تلخی ِ های ِ اطرافش، حساس و گذر ِ ایام در / کلمه / بشدت حس می شد. معنی ِ اصلی ِ ترجمان ِ محسوسات ِ شعری ِ او، نمایشنامه ها، دردهایی که با ادبیات عجین می شد،سندیت پذیری ِ و الهام پذیری در راستای ِ /محیط/ با زمینه ی ِ شعری او بسیار، قابل تعمق است.بدلیل اینکه آکمه ائیسم بیشتر زیر سایه استالینیسم حرکت کرده و نه به عنوان ناظر و پیام آور بلکه بیشتر به مثابه ی ِ  صنعت گر عمل نموده.صنعت گری در این مکتب،اشعار و نوشته های ِ  بوریس پاسترناک و میخائیل کوزمین ، به شکل ِ گسترده ایی دیده می شود.یکی از مسائل مهم این مکتب در حیات ِ خود، این بود که بعنوان نخستین مجمع ِ ادبی آکمه ایست ها ، صنف ِ شاعران نام گرفت.آخماتووا یکی از کسانی بود که به گزافه گویی در شعر خاتمه داد.در تأیید صحبت های ِ یکی از دوستان ِ عزیرم،با اینکه جایزه ادبیات ِ نوبل نصیبش نشد، اما با الهام بخشی اش باعث ِ نوبل گرفتن ِ / جوزف برودسکی شاعر و نویسنده روس، آمریکایی تبار شد.او تغییرات ِ درون خود را زود هنگام نمی پذیرفت و زورگویی های ِ وقت ِ خود را تحمل نمی کرد!

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين