امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/04/21 - 14:52 ذخیره فایل ارسال به دوستان

یک منتقد ایرانی ِ خوب،مردی که از او باید آموخت!

محمد محمودی/ کارهای ِ نوشتاری و پژوهشی ِ خود را از سال ِ ۱۳۵۰، با نگارش ِ کتابی درباره فیلم ِ / چشمه / ساخته ی ِ / آربی آوانسیان / نخستین کارگردان ِ حرفه ایی سینمای ِ ایران n00521011-b/ آغاز کرد. او از آغاز ِ فعالیت ِ خود تا کنون ۲۴ جلد کتاب راجع به سینماگران ِ مختلفی همچون: ارحام صدر ، مجید جعفری جوزانی، مسعود کیمیایی ، عباس کیارستمی ، بهمن فرمان آرا ، خسرو سینایی،گلاب آدینه، فاطمه معتمد آریا و استاد مجید انتظامی ، به رشته ی تحریر درآورد.زاون قوکاسیان / منتقد سینما و صاحب نظر ِ محبوب ایران زمین ِ ارمنی بود.زاون از مشهورترین نام های ارمنی  و تغییر شکل یافته ساوین است که ریشه اش به ساوین یا سابین یا سابینوس مقدس می رسد  در مارتیرو لوژی یا شهید شناسی ُرمی ، شش شهید به نام ساوین وجود دارد که سه تن از آنها اسقف بودند . نام قوکاس، شکل ارمنی ِ لوک است و لوک یا لوقا همان است که انجیل لوقا به نام اوست و او طبیب پولوس رسول بود.

در زیر یک خاطره از زبان ِ او ، که به قلم ِ محمد تهامی نژاد ، می باشد می خوانید. او اسفند ماه ِ سال ۹۳، به دلیل بیماری سرطان درگذشت.او در آخرین مصاحبه ی خود بیان داشت که دوست ندارد حقیقت های تلخ را بپذیرد.

/ مادرم خانم آدا آتایان در جوانی ، سینما دوست بود وهفته ای چهار شب به سینما می رفت . در آن زمان( یعنی در دهه سی و زاون متولد ۱۳۲۹ است)  در اصفهان سینه کلوبی تأسیس شده بود که فیلم های به اصطلاح لژی نشان می داد . از آن پس به سینما علاقمند شدم و مجله های سینمایی می خریدم . تا این که در سال ۱۳۴۸ آربی اوانسیان برای فیلمبرداری چشمه به اصفهان آمد و من به سر صحنۀ فیلمبرداری او رفتم . حضور وشخصیت آربی بر من تأثیرگذاشت . خود او سینمای برسون را ستایش می کرد . سال ۵۰ و۵۱ سینمای آزاد در اصفهان پا گرفت و من فیلم  درفلق  را ساختم که متأثر از شرایط مسیحی بودن، آربی ( صحنه دکان فیلم چشمه ) و برسون بود./

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين