امروز : پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/14 - 8:28 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تلاش ‘مشرّف’ برای طلوع دوباره در صحنه سیاسی پاکستان

گزارش رسان های پاکستان در روزهای اخیر حاکی است ژنرال 'پرویز مشرف' حاکم نظامی و رئیس جمهوری پیشین پاکستان تحرکاتی را برای ادغام برخی احزاب سیاسی و بدست گرفتن رهبری آن آغاز کرده است.

به گزارش بابل نوین، ملاقات های اخیر مشرف با اعضای ارشد حزب جنبش متحده قومی (MQM) پاکستان و انجام رایزنی ها برای بدست گرفتن هدایت این حزب قدرتمند اما بحران زده پاکستان، آن هم کمتر از دوسال قبل از انتخابات سال ۲۰۱۸ پاکستان، حکایت از تلاش های مشرف برای طلوعی دوباره در لایه های بالای صحنه سیاسی این کشور دارد.
مشرف که هم اکنون ریاست یک حزب نه چندان مطرح (یکی از شاخه های مسلم لیگ) را برعهده دارد، به دنبال آن است تا از خلاء و بحران نبود ریاست در حزب قدرتمند ‘جنبش متحده قومی’ استفاده کند و ضمن سر و سامان دادن این حزب، آن را با حزب جدید ‘پاک سرزمین’ ادغام کرده و خود در راس این دو حزب پس از ادغام آنها قرار گیرد.
گزارش رسانه های پاکستان حاکی است که مشرف نسبت به رهبری این دو حزب ابراز تمایل کرده است.
چند ماه پیش و پس از اظهارات ضدپاکستانی ‘الطاف حسین’ رهبر لندن نشین حزب جنبش متحده قومی پاکستان، مشکلات زیادی برای این حزب ایجاد شد و بسیاری از اعضای این حزب عملا راه خود را از الطاف حسین رهبر جنجالی جنبش متحده قومی جدا کردند.
از سوی دیگر حزب پاک سرزمین به رهبری فردی به نام ‘مصطفی کمال’ که خود یکی از اعضای سابق حزب جنبش متحده قومی بوده است، حزبی تازه تاسیس و نیازمند حمایت افراد صاحب نام است و گزارش ها حاکی از آن است که مشرف بار دیگر قصد دارد مصطفی کمال و حزب نوپایش را با حزب جنبش متحده قومی زیر یک سقف جمع کند و خود هدایت آن را برعهده بگیرد.
براساس گزارش رسانه های پاکستان، مشرف در روزهای اخیر در دوبی ملاقاتی با خواجه اظهار یکی از رهبران حزب جنبش متحده قومی انجام داده و به او گفته است: ‘این حزب در شرایط کنونی به رهبری نیاز دارد که بتواند آن را از بحران های اخیر نجات دهد و من می توانم این کار را انجام دهم’.
رئیس جمهوری پیشین پاکستان گفته است که به دلیل ‘برخورداری از مقبولیت و محبوبیت بالا در پاکستان’ می تواند برای حزب جنبش متحده قومی طرفداران بیشتری جمع کند.
مشرف گفته که می تواند حزب پاک سرزمین را هم متقاعد کند که به جنبش متحده قومی ملحق شود و در همان جلسه ای که در دوبی با خواجه اظهار داشت، تلاش کرد با مصطفی کمال رهبر حزب پاک سرزمین تماس تلفنی برقرار کند که به هرحال این تماس میسر نشد.
برخی اعضای ارشد حزب پاک سرزمین از اینکه پرویز مشرف قصد ملحق شدن به این حزب را دارد، استقبال کرده و در عین حال تاکید کرده اند که این حزب از هر کسی که بخواهد به آن ملحق شود استقبال می کند اما تصمیمی برای ادغام شدن با حزب دیگری ندارد.
به نظر می رسد رایزنی های مشرف برای متقاعد کردن دو حزب یاد شده با هدف ادغام آن ها برای تشکیل یک حزب قدرتمند و حضور در انتخابات سال ۲۰۱۸ ادامه یابد.
پرویز مشرف که در سال ۱۹۹۹ توانست در جریان یک کودتا، محمد نواز شریف را که در آن زمان نیز نخست وزیر پاکستان بود، از قدرت برکنار کند و شخصا قدرت را در این کشور بدست گیرد، در سال ۲۰۰۸ به دنبال تهدید پارلمان پاکستان به استیضاح وی، از سمت خود به عنوان رئیس جمهوری وقت کشورش کناره گیری کرد. وی که پرونده های قضایی زیادی در پاکستان دارد، هم اکنون در دوبی به سر می برد.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين