امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/04/21 - 15:30 ذخیره فایل ارسال به دوستان

معرفی کتاب / شماره ۴

محمد محمودی/ روشن تر از خاموشی ; کتابیست که امروز برای معرفی آن اختصاص دادیم،خالق ِ این اثر / مرتضی کاخی / ست ، که این کتاب برگزیده شعر امروز از نیما تا اول انقلاب۱۳-۸-۲۷-۱۷۱۱۳۳۸۶۱۳۶_۴۲۵ است.همراه با ۷۰ صفحه مقدمه نویسنده و گردآورنده ی آن.این کتاب با زیر نویس و اظهار نظرهای متعدد و مسائل مربوط به شعر و اشتباهاتی که بعضی شعرها داشته اند و مسائل از این قبیل بررسی شده، در واقع این کتاب به نوعی مطالعه است و در آن از هر شاعر ، نمونه شعر و اظهار نظر در مورد آن شده است.

نویسنده درباره نام برخی از شاعرانی که اشعار آن ها در این کتاب بررسی شده می گوید:

از جمله این شاعران می توان به دهخدا، نیما یوشیج ، گلچین گیلانی ، پرویز ناتل خانلری ، احمد شاملو ، مهدی اخوان ثالث ، امیر هوشنگ ابتهاج، سهراب سپهری ، فروغ فرخزاد، شفیعی کدکنی، ژاله اصفهانی و میمنت صادقی اشاره کرد.این کتاب، تاکنون، به یازده نوبت چاپ رسیده است، او در آخرین نوبت ِچاپ کتاب، گفته بود که هیچ بخشی از این کتاب حذف نشده‌ و همه مطالبش عینا چاپ می‌شود.

صحبت هایی در مورد مهدی خوان ثالث ، توسط ِ مرتضی کاخی، که بوسیله الهه خسروی یگانه، قلم زده شد را در زیر می خوانید:

مرتضی کاخی می‌گوید مهدی اخوان‌ثالث به موسیقی و نواختن ساز علاقه زیادی داشت، اما پدرش دوست داشت که او شعر را جدی بگیرد و ادامه بدهد.حاشیه‌هایی هم در مورد رابطه او با نیما وجود داشت، که مثلا بعد از کودتای ۲۸ مرداد نیما، اخوان را لو داده و باعث به زندان افتادنش شده.من یکبار این را از اخوان پرسیدم. گفت من یک روز روی دیوار سلول نوشتم مرا نیمای… و بعد گرفتم خوابیدم. بعد که بیدار شدم دیدم یک نفر دیگر آمده و نوشته مرا لو پیشوای شعر نو داد! بعد هم زد زیر خنده. معلوم نبود دارد شوخی می‌کند یا جدی می‌گوید.به‌هرحال همه می‌دانیم که نیما اعتقادی به شاگردانش نداشت و خودش را خیلی برتر از آنان می‌دانست. کار بزرگی که اخوان در مورد شعر نو کرد باعث شهرت نیما شد. خود نیما اوایل توجه زیادی به خود جلب نکرد. چون کلاسیک‌ها قوی بودند و شعر نوی نیمایی را جدی نمی‌گرفتند. چون می‌گفتند زبان نیما زبان الکنی است. یکی که اسمش را نمی‌برم سروده بود «زبانی الکن و لق داشت نیما/ ولی در راه خود حق داشت نیما»/

قرن ۱۴
ناشر : موسسه‌ انتشارات‌ آگاه
محل نشر : تهران
قطع : رقعی
نوع کتاب : تالیف
زبان اصلی : فارسی
قیمت : ۳۷۰۰۰
نوع جلد : سلفون
قطع : رقعی

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين