امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۴ - ۸:۳۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
دنیای اقتصاد مطرح کرد:

معادله مسکن با سه بازار

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره دوشنبه 24 آبان در تیتر یک، می نویسد: اگرچه بازار مسکن به‌ صورت آنی از تحولات اقتصادی- سیاسی تاثیر نمی‌گیرد، اما تغییرات قیمتی و شوک‌های ناشی از این تحولات در سه بازار ارز، بورس و سکه، با تاخیر زمانی، بر قیمت مسکن مسلط می‌شود و مسیر بازار ملک را دستخوش دگرگونی می‌کند.

به گزارش بابل نوین،این روزنامه با انتشار عنوان برنده لغو برجام کیست؟ کیسینجر پاسخ داد، نوشت: «هنری کیسینجر» جمهوری‌خواه درخصوص انتخاب «دونالد ترامپ» در یک گردهمایی در شهر «نیویورک‌» گفت که بزرگ‌ترین چالش خاورمیانه «فرمانروایی احتمالی ایران بر منطقه است.» وزیر خارجه اسبق آمریکا با اشاره به انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که پیروزی ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون یک «انقلاب علیه عقل متعارف» بوده است. او همچنین ضمن آنکه ایران را امپریالیست و جهادی خواند، گفت: «آمریکا باید به وضوح مشخص کند که ما مخالف گسترش ارضی ایران هستیم و آنچه که از ایران می‌خواهیم این است که مثل یک ملت و نه صلیبیون عمل کند.» او در باره سرنوشت برجام در دولت ترامپ گفت که دور انداختن توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین به‌علاوه آلمان) بیش از آنکه به نفع آمریکا باشد، به نفع ایران است. کیسینجر تاکید کرد: «من چنین توافقی را حاصل نکردم، اما پایان دادن به آن در حال حاضر، دستاورد بزرگ و مهمی برای ما به همراه نمی‌آورد.»

روزنامه دنیای اقتصاد با درج عنوان هواشناسی اقتصاد در نیمه دوم ۹۵، آورد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند حرکتی اجزای نقدینگی در نیمه نخست سال جاری در حال تغییر بوده است که تداوم این تحولات متغیرهای کلان اقتصادی را در نیمه دوم سال جاری تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. مطابق این بررسی‌ها، رشد نقطه‌به‌نقطه نسبت پول به شبه‌پول در شهریورماه پس از حدود ۳ سال و نیم مثبت شده و نشان از رشد سهم پول در نقدینگی است. این روند می‌تواند سه پیامد «افزایش تولید در کوتاه‌مدت»، «تغییر مسیر کاهشی تورم» و «کاهش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها» را در پی داشته باشد.

صدرنشینان کسب‌ و کار صنعتی، عنوان دیگر این روزنامه است، در این مطلب می خوانیم: بررسی آمارهای صنعتی در نیمه اول امسال، از اشتیاق سرمایه‌گذاران برای دریافت جواز تاسیس حکایت دارد. در این میان،‌ گروه‌های «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی»، «محصولات لاستیک و پلاستیک»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» و «محصولات فلزی فابریکی» صدرنشینان کسب‌وکار صنعتی هستند. در مدت زمان مورد بررسی، ۷۹۵۵ فقره جواز تاسیس صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد حدود ۴ درصدی داشته است. به‌ نظر می‌رسد اظهار خوش‌بینی فعالان اقتصادی نسبت به بهبود روند سرمایه‌گذاری صنعتی با اجرایی شدن برجام، در حال تحقق است.

روزنامه دنیای اقتصاد در ستون رویداد با انتخاب عنوان کانون‌های فسادزا در اقتصاد ایران، نوشت: در جلسه‌ای که کرسی خالی هیات‌رئیسه پارلمان بخش خصوصی تعیین‌ تکلیف شد، رئیس اتاق بازرگانی ایران به انتقاد از کانون‌های مولد فساد در اقتصاد ایران پرداخت. از نگاه غلامحسین شافعی، ضعف قانون، اجرای نادرست آن، نبود قوانین جامع و شفاف سه کانون فساد در اقتصاد است. رئیس پارلمان بخش خصوصی معتقد است با وجود تلاش‌هایی که در این راستا صورت گرفته، هنوز شاهد پرداخت هزینه‌های این پدیده شوم در اقتصاد کشور هستیم. در این نشست راه‌هایی برای عبور از این معضل از سوی فعالان بخش خصوصی پیشنهاد شد.

این روزنامه در ستون سرمقاله عنوان «رصد سه متغیر در ۹ سال» را به قلم داود سوری منتشر کرد و به یادداشتی با عنوان «علل جاماندگی در میادین مشترک نفتی» نوشته علیرضا سلطانی پرداخت.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين