امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۴ - ۱۶:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

«توهم» برای نجات از مرگ+تصاویر

کارگردان نمایش «توهم» با بیان اینکه «توهّم» مونولوگی است که با عشق شروع می‌شود و با امید به پایان می‌رسد، از بانوان ایرانی دعوت کرد تا این نمایش را تماشا کنند.

به گزارش بابل نوین، «توهّم» نمایشی به کارگردانی فریبا شاهسون است که با بازی او در پلاتو اجرا تئاترشهر میزبان علاقه‌مندان است، این نمایش برگرفته از طرحی به نام «پرستار»  متعلق به خسرو بامداد بوده که به مروز زمان و در پروسه‌ی تمرینات به نمایش جدیدی به نام «توهّم» رسیده است.

شاهسون درباره‌ی اجرای این نمایش می‌گوید:‌ این اثر از پروسه‌ی تمرین تا جشنواره‌ی فجر سال ١٣٨٩ و بعد اجرا، با فراز و فرودهایی همراه بود و البته فرودهایش باعث شد مصمم‌تر مسیرم را ادامه بدهم. این نمایش در ارتباط با زنی ایرانی است که فقط ۵۰ دقیقه فرصت دارد تا همسرش را از مرگ نجات دهد؛ نجاتی که تماشاگر را به بطن خصوصی یک زندگی و مرز بین عشق و نفرت همراه می‌کند.


او همچنین اظهار می‌کند: خیلی تلاش کردم تا بتوانم این نمایش را به سوی تاتر مستند سوق دهم، اما به دلیل امکان نداشتن پخش فیلم های مستند یا حتی اسلاید و این که امکان نداشت به واقعیتی مستقیم اشاره کرد، موفق نشدم تا تمامی ایده‌هایم را پیاده کنم بنابراین سعی کردم حداقل در نوع بازی بتوانم نمایش را کمی به سوی تئاتر مستند سوق دهم. البته طراحی صحنه‌ی خسرو خورشیدی کمک شایانی به انتقال مفاهیم این نمایش کرد و من در اجرای جشنواره‌ی فجر سال ٨٩ با توجه به طراحی صحنه‌، پایان نمایش را تغییر دادم و به مفاهیم جدیدتری دست پیدا کردم.

به گفته‌ی وی، شخصیت زن نمایش «توهّم» تلاش می‌کند در طول نمایش به عنوان یک زن، هویت خویش را در یک جامعه‌ی امروزی به رخ بکشد و برای اثبات خویش به عنوان یک فرد، نه تنها از احساس خویش بگوید بلکه بارها اشاره می‌کند که زن در یک جامعه‌ی نابرابر از نظر حقوقی می‌تواند “زن” باشد و در تقابل با نابرابری‌ها تسلیم نشود و مبارزه کند.

این کارگردان تاکید دارد که «توهم» از دغدغه‌های زنانه می‌گویداز ایثاری که مادران ما، به ما آموختند و ما به فرزندانمان. زنانی که همیشه منتظر هستند، در انتظار معجزه می‌مانند بدون آن که حرکتی کرده و قدمی بردارند و تلاشی برای رسیدن به آمال و آرزوهایشان داشته باشند.

شاهسون همچنین با اشاره به اینکه اجرای نمایش «توهم» تا ٢٨ آبان‌ماه ادامه دارد، ابراز امیدواری می‌کند که با همراهی مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیر تئاترشهر بتواند مدت زمان اجرای نمایش خود را تمدید کند.

برخی از عوامل این نمایش عبارتند از، نویسنده و کارگردان: خسرو بامداد و فریبا شاهسون، طراح صحنه: خسرو خورشیدی، موسیقی: امیر تیمور پورتراب، طراح صدا: اسحاق خانزادی، طراح پوستر: فرشاد منجزی، طراح گریم: افسانه قلی‌زاده، طراح لباس: الهام شعبانی، طراح نور: کیوان ضیاءپور ، دستیار کارگردان و صحنه: نسیم رفیعی، عکاس: بهار نیک‌پور، منشی صحنه: نسیم رفیعی، مشاور رسانه‌ای: پیمان شیخی، پشتیبانی فضای مجازی: درسا علاالدین و دستیار نور: نوا یوسف‌زاده./م

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين