امروز : چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/19 - 13:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آیا کبد شما هم مستعد چرب شدن است؟

به گزارش بابل نوین،  محمد حسین عزیزی  متخصص تغذیه؛ گفت: کبد به عنوان فیلتر و صافی بسیار موثر بدن برای جذب مواد مضر غذایی و تبدیل آنها به مواد قابل هضم و مفید نقش بسزایی در سیستم گوارش ما ایفا می کند، لذا در حفظ آن باید کوشا بود.

کبد چرب و باز هم صدای پای سرطان
وی ادامه داد: کبد چرب نشانه ای از سندروم متابولیسم به معنای اختلال سوخت و ساز چربی و قند در سلول های بدن است که  در نهایت منجر به انباشته شدن این مواد در کبد شده و آن را به کبد چرب تبدیل می کند.
عزیزی با بیان اینکه درصد کمی از کبدهای چرب سرطانی می شوند، اظهار داشـت: رسوب چربی در سلول های کبدی می تواند منجر به التهاب و سرطان شود.
آیا کبد شما هم مستعد چرب شدن است؟
عزیزی افزود: افرادی که دیابت و بیماری قند نوع یک یا دو دارند اما بدنشان انسولین را پس می زند حتی اگر انسولین تزریقی باشد، دچار کبد چرب می شوند.
وی تصریح کرد: مصرف داروهای شیمیایی خاص مخصوصاً آنتی بیوتیک ها و چرک خشک کن‌ها بدون تجویز متخصص، اثر سوء بر روی کبد دارد.
عزیزی خاطر اضافه کرد: امکان ابتلا به کبد چرب در افرادی که مقدار زیادی تخم مرغ نیمرو و یا آب‌پز می خورند، بسیار زیاد است.
نکاتی که نباید فراموش شود
وی اظهار داشت: کاهش مصرف گوشت چربی و مواد قندی و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات تاثیر بسزایی در درمان کبد چرب ایفا می کند.
به گفته این متخصص تغذیه، جایگزینی گوشت با سویا جایگزینی شام با سالادی شامل هویج، کلم، کاهو، ترب، تربچه، سرکه، سیب، پرهیز از آب خوردن بین غذا، استفاده بیشتر از سیر، پیاز، سبزیجات تازه، لیموترش و سیب در رژیم غذایی روزانه بسیار مفید است.
وی تصریح کرد: نوشیدن دم کرده گل مریم، کاهش تدریجی وزن و ورزش روزانه می تواند به درمان کبد چرب کمک کند.
وی عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی را از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب خواند و یادآور شد: این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که دارای طبع سرد هستند، موجب کاهش میزان کلسترول خون شده و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد کمک می کنند./م
منبع افکار نیوز
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين