امروز : پنج شنبه, ۲۳ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ - ۱۵:۴۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
برای نخستین بار طی دهه های اخیر

بانک های کویت خواستار محدودیت وام دهی به مردم شدند

بانک های کویت که به دلیل رکود اقتصادی حکمفرما بر این کشور و مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش قیمت در بازارهای جهانی با شرایط دشواری دست و پنجه نرم می کنند٬ خواستار اتخاذ قوانین ریاضتی در زمینه وام دهی به مردم شدند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از  روزنامه الرأی کویت٬ مدیران بانک های کویت با برگزاری جلسه ای مشترک تاکید کرده اند که بانک مرکزی کویت باید سقف

وام دهی به شهروندان کویتی که تا ۲۰۰ هزار دلار است را کاهش دهد چرا که منابع مالی بانکی محدود است .
بانک های کویت به رغم آنکه با خطر ورشکستگی مواجه نیستند اما به دلیل کاهش قیمت نفت و کاهش پرداخت یارانه های حمایتی از سوی دولت و موج گرانی که در این کشور ایجاد شده است٬ نگران به خطر افتادن منابع مالی خود هستند . دولت کویت همچنین اعلام کرده است به دلیل مشکلات ناشی از کسری بودجه و مشکلات مالی ناشی از کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی٬ با سه بانک جهانی برای چاپ اوراق قرضه وارد مذاکره شده است .
کویت که در آمریکا و بانک های معتبر جهان حدود ۵۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی انباشت کرده است، تلاش می کند برای تأمین هزینه های خود و با هدف حفظ ارزش واحد پول ملی این ذخایر را حفظ کند.
به نوشته روزنامه الانباء ٬ مسئولان وزارت دارایی کویت هشدار داده اند در صورتی که قیمت نفت در بازارهای جهانی به کمتر از ۴۰ دلار برسد٬ کویت با مشکلات کسری بودجه برای سال های بعد روبرو می شود.
براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت دارایی کویت٬ این کشور در سال ۲۰۱۶ با کسری بودجه بیش از ۳۰ میلیارد دلاری مواجه شده است.
کویت در همین راستا با افزایش قیمت بنزین و به دنبال آن گرانی آب و برق، سعی کرده است، بخشی از یارانه های حمایتی برای بیش از ۲٫۵ میلیون تبعه خارجی مقیم را کاهش دهد، اما در نهایت باز هم مردم کویت به سیستم پرهزینه و مخارج بالای دوره نفت ۱۵۰ دلاری عادت دارند و قوه مجریه باید به صورت پلکانی تدابیر ریاضتی اتخاذ کند.
در همین راستا وزارت دارایی کویت اعلام کرده است که درآمد این کشور در سال مالی جاری ۱۳٫۶۳ میلیارد دینار (۴۵٫۵ میلیارد دلار) بوده که کاهش ۴۵ درصدی را به ثبت رسانده و این در حالی است که هزینه کویت با کاهش ۱۴٫۸ درصدی به ۱۸٫۲۴ میلیارد دینار (۶۰٫۵ میلیارد دلار) رسیده است.
این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که درآمدهای نفتی کویت در سال مالی ۲۰۱۶/۲۰۱۵ کاهش ۴۶٫۳ درصدی داشته و به رقم ۴۰٫۱ میلیارد دلار رسیده است. این در شرایطی است که مطابق برنامه بودجه امسال کویت، درآمدهای نفتی٬ ۸۹ درصد مجموع درآمدهای دولت را تشکیل می دهد، که این میزان در سال گذشته ۹۵ درصد بوده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين