امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ - ۱۶:۲۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آیا بازار نفت به مدیریت می‌رسد؟

به گزارش بابل نوین،  از ۱۰ روز دیگر جلسه بسیار مهمی در بازار جهانی نفت در محل دائمی اوپک برگزار می‌شود و برای بسیار جای سوال دارد با توجه به سازناکوک عربستان، عراق و روسیه آیا فریز نفتی به خوبی عملی می‌شود و قیمت نفت به ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش می‌یابد؟

با گذشت بیش از دو سال از بی ثباتی و نبود مدیریت در بازار جهانی نفت، اعضای اوپک و غیر اوپک بر آن شدند تا بار دیگر مدیریت را به بازار بازگردانند، مدیریتی که افزایش قیمت نفت در گرو آن قرار گرفته است.

در سال‌های اخیر در حالی که ایران به واسطه تحریم‌ها میزان تولید و صادرات خود را به کمترین میزان ممکنه کاهش داده بود، کشورهای رقیب میزان تولید پایدار خود را به بیشترین میزان ممکنه افزایش داده‌اند، میزانی که عاملی شده تا جایگاه نفتی ایران را به خطر بیاندازند و از سوی دیگر بی تعادلی را به بازار جهانی نفت بیاورند.

در چند ماه اخیر دو نشست بسیار مهم در حوزه نفت برگزار شده که در نشست ابتدایی که در دوحه قطر برگزار شد، ایران شرکت نکرد و قبل از برگزاری این نشست اولویت‌ها و برنامه‌های خود را اعلام کرده بود، در این نشست قرار بر آن بود تا فریز نفتی صورت بگیرد اما به دلیل برخی دو دستگی‌ها در این نشست نتیجه نهایی برای این نشست وجود نداشت.

با گذشت زمان و نزدیکی به نشست دوم که در الجزیره برگزار شد، ایران در سطح وزیر در آن شرکت کرد و اولویت‌های خود را اعلام کرد در نهایت توانست برنامه و اولویت‌های خود را به اوپک و به خصوص عربستان دیکته کند.

در این نشست قرار بر آن شد تا فریز نفتی در جهان نفت عملی شود و تا زمانی که ایران و دو کشور دیگر به سطح تولید مورد نظر خود برسند، در فریز نفتی به عنوان استثنا محسوب شوند.

جلسه آینده اوپک ۱۰ آذرماه برگزار می‌شود و همچون جلسه گذشته دبیر کل اوپک برای دعوت رسمی از ایران و دیگر کشورهای عضو راهی سفر شده است، به نظر می‌رسد محمد سانوسی بارکیندو برای آنکه بتواند مدیریت را بار دیگر به بازار نفت بازگرداند قبل از برگزاری جلسه آینده او به دنبال آن است تا تمام نظرات را واحد کند، زیرا در چند وقت اخیر اعلام کرده بود از روند حاضر در بازار بازار نفت رضایت ندارد.

در همین حین بود که عراق به عنوان کشور عضو اوپک و روسیه به عنوان یک غیر اوپکی ساز ناکوکی سر دادند، سازی که این ترس را در دل بازار ایجاد کرد که روند صعودی کند اما امید بخش قیمت نفت به دست فراموشی سپرده شود.

اما کارشناسان بر این عقیده هستند که قیمت بالاتر نفت بر هرچیزی اولویت دارد از همین رو تمام اعضای اوپک و غیر اوپک در فریز نفتی همراهی خواهند کرد، از سوی دیگر اما یک مسئله وجود دارد که عربستان در حالی به فریز نفتی می‌پیوندد که به سمت فصل سرد سال حرکت می‌کنیم و این کشور هر ساله در نزدیکی به فصل سرد سال میزان تولید خود را کاهش می‌دهد و این میزان دقیقاً به اندازه میزانی است که پیش بینی می‌شود حجم تعیین شده از سوی اوپک برای آن باشد.

اما حرف‌های روز گذشته زنگنه در جمع خبرنگاران این امید را در دل زنده می‌کند که فریز نفتی به طور حتم اجرایی خواهد شد زیرا وضعیت اقتصادی جهان به سمتی سوق پیدا کرده است که درآمد بیشتر نفتی کشورها برخی از مشکلات اقتصادی دولت‌ها را رفع خواهد کرد.

زنگنه وزیر نفت ایران روز گذشته اعلام کرده است که، کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در تلاشند که در نشست عادی آذرماه این سازمان در وین به تصمیمی جامع برسند و اطلاعاتی که دبیرکل امروز به من دادند، دلگرم کننده است.

زنگنه تحولات پیش روی بازار نفت را مثبت پیش بینی کرد و گفت: نگاه مثبتی به تحولات آینده دارم و فکر می‌کنم در آینده وضع بهتری خواهیم داشت.

به گفته وی، احتمال این که اعضای اوپک در نشست ماه نوامبر به توافق برسند، زیاد است.

کشورهایی که تولید بیشتری داشتند، مسئولیت بیشتری دارند
وزیر نفت یادآور شد: کشورهایی که در سال‌های اخیر تولید بیشتری داشته‌اند، برای بهبود وضع بازار مسئولیت بیشتری هم دارند.

زنگنه ادامه داد: امروز اقتصاد غرب هم برای خروج از رکود، انتظار دارد قیمت نفت به سطح بالاتر از قیمت‌های کنونی برسد.

وی گفت: همه نگران کاهش سرمایه گذاری در صنعت نفت در سال‌های اخیر هستند؛ روندی که آثار منفی آن بر بازار نفت طی سال‌های آینده نمود پیدا می‌کند.

وزیر نفت در پاسخ به این سئوال که آیا فکر می‌کنید اعضای اوپک به توافق نشست الجزایر پایبند هستند یا خیر؟، گفت: فکر می‌کنم اعضای اوپک به این توافق پایبند هستند و برای عملیاتی کردن آن تلاش می‌کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره احتمال همراهی نکردن عراق در مذاکرات پیش رو، این احتمال را رد کرد و گفت: دبیر کل اوپک با مقام‌های بلندپایه عراق دیدار داشته‌اند و نتایج آن دلگرم کننده بوده است.

زنگنه همچنین در پاسخ به سئوالی درباره نتایج عملکرد کمیته تعیین سقف تولید اعضای اوپک، عنوان کرد: این کمیته ایجاد شده و تشکیل جلسه داده است؛ اما این کمیته‌ها بیشتر ماهیت کارشناسی و فنی دارند و به طور معمول چنین تصمیم‌هایی (تعیین سقف تولید) در نشست وزیران گرفته می‌شود.

وزیر نفت با بیان این که کمیته‌های کارشناسی می‌توانند سناریوهای مختلف تولید را ارائه دهند، درباره سناریوی مقدار تولید نفت خام ایران گفت: ایران پیش از این دیدگاه‌های خود را در این باره اعلام کرده است و بر دیدگاه‌های پیشین خود اصرار دارد.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که از دید شما قیمت منصفانه و عادلانه نفت چقدر باید باشد، این قیمت را نسبی دانست و گفت: قیمت مناسب، قیمتی است که منافع تولید کننده و مصرف کننده را در پی داشته باشد.

وی افزود: اعضای اوپک نفت با قیمت ۵۵ تا ۶۰ دلار را هدف‌گذاری کرده‌اند.

وزیر نفت قیمت منطقی و مناسب را برای نفت ۵۵ تا ۶۰ دلار دانسته است و این قیمتی بوده است که وزیر انرژی روسیه نیز آن را برای نفت مناسب ارزیابی کرده است که در حال حاضر قیمت هر بشکه نفت اوپک در حدود ۴۲ دلار، دبلیو.تی.ای حدود ۴۳ دلار و نفت برنت در حدود ۴۵ دلار است که اکثر کارشناسان بر این باورند که اگر روند رو به رشد قیمت نفت ادامه داشته باشد بازار سال آینده میلادی شاهد نفت ۶۰ دلاری خواهد بود.

حال با این تفاسیر باید دید که کشورهای عضود و غیر عضو اوپک تا چه میزان در بازار جهانی نفت با یکدیگر همراه خواهند شد و از سوی دیگر آیا کشورهایی که تنها به دنبال منافع خود هستند در عمل به فریز نفتی می‌پیوندند./م

منبع : میزان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين