امروز : یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/20 - 21:57 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در حاشیه‌ مشکلات این روزهای مرز مهران؛

«زائران بی روادید» و «کوتاهی ستاد اربعین وزارت کشور»؛ دو رکن اصلی مشکلات مرز مهران/ آیا دولت کم کاری خود را در بازگشت زائران جبران خواهد کرد؟

در حالی که نهادهای مختلفی چون آستان قدس با برپایی آشپزخانه متمرکز روزانه حدود صدهزار غذا بین افراد پشت مرز توزیع می‌کنند اقدام در خور توجهی از سوی ستاد اربعین برای تهیه زیرساختهای خدماتی چون اسکان و سرویس بهداشتی صورت نگرفته است. دولتی‌ها به جای پاسخگویی می‌کوشند صورت مساله را تغییر دهند و علت این نابه‌سامانی‌ها را «عدم لغو ویزا از سوی عراق» معرفی کنند.

به گزارش بابل نوین،مرز مهران در یک هفته‌ای که گذشت به کانون بحران تبدیل شده بود؛ بحرانی چندجانبه که مقصرش هم نهادهای مسئول بودند و هم مردمی که بدون روادید یا گذرنامه آمده بودند.

به نقل از رجانیوز، در هفته‌ای که گذشت علی‌رغم آنکه دستگاههای مسئول اعلام کرده بودند خروج از کشور تنها برای افرادی که ویزا و پاسپورت دارند مقدور است؛ جمعیت چندهزارنفره‌ای به امید عبور از مرز در مهران حضور یافتند. حضور آنها هم بر تراکم جمعیت شلوغ زائران افزود و هم امکان جداسازی آنها را از افراد دارای روادید غیرممکن کرد. در نتیجه درست یا غلط جمعیتی چندده هزارنفره برای چند روز پشت مرز مهران متوقف شدند
اما این یک جنبه این بحران بود و روی دیگر این سکه را باید در عملکرد نهادهای مسئول جستجو کرد. در حالی که سال گذشته نیز چنین اتفاقی افتاده بود و از نهادهای دست‌اندرکار -در راس آنها ستاد اربعین وزارت کشور- انتظار می‌رفت برای این مشکل تدبیری بیندیشند؛ امسال هم شاهد کم‌کاری آنها بودیم. در حالی که نهادهای مختلفی چون آستان قدس با برپایی آشپزخانه متمرکز روزانه حدود صدهزار غذا بین افراد پشت مرز توزیع می‌کنند اقدام در خور توجهی از سوی ستاد اربعین برای تهیه زیرساختهای خدماتی چون اسکان و سرویس بهداشتی صورت نگرفته است.
کم‌کاری نهادهای مسئول در تهیه ی زیرساختهای خدماتی مربوط به پیش از این بحران است.اما پس از آنکه طی روزهای اخیر جمعیت چندده‌هزار نفری پشت مرز متوقف شد و نیاز به اسکان، غذا، سرویس بهداشتی بیش از پیش احساس شد؛ مسولان دولت تنها به بازدیدهای فرمایشی و پروازی از مرزها و حضورهای محدود چندساعته بسنده کردند. وزیر اطلاعات پنجشنبه با بالگرد در مرز مهران و شلمچه  و وزیر کشور نیز چندین بار با بالگرد در مرزها حضور یافته و به اعلام مواضع دکوری اکتفا کردند.
رحمانی فضلی، وزیر کشور امروز پس از جلسه ستاد اربعین بدون اشاره به مشکلات چندروز اخیر در مهران گفت «برای برگزاری مراسم حماسی، دینی و اعتقادی راهپیمائی بزرگ اربعین هر یک از سازمان ها و نهادها متناسب با ظرفیت و مأموریت واگذار شده، انجام وظیفه می کنند .»
در کنار کوتاهی دولت باید به هدفگذاری اشتباه برخی نهادهای مهم و تاثیرگذار مثل شهرداری تهران نیز اشاره کرد که به جای در اولویت قرار دادن رسیدگی به مهران، خدمات خود را در مسیر نجف کربلا متمرکز کرده‌اند؛ رویکردی که برخی معتقدند منجر به نمایشی شدن این اقدامات خواهد شد.
 رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران در گفتگویی در تشریح این اقدامات گفته بود «بیش از ۵هزار نیروی داوطلب با نظارت شهرداری مسئولیت خدمت رسانی به زائران را در مسیر نجف به کربلا بر عهده دارند. شهرداری تهران با ۱۰هزار نیرو در کربلا و نجف حضور دارد.»این در حالی بود که پس از بالاگرفتن بحران پیش‌آمده در مهران، خبری مبنی بر  دستور ویژه شهردار تهران برای بسیج همه امکانات شهرداری  جهت خدمت رسانی، تامین امکانات و رفع مشکلات زائران در مرز مهران منتشر شد؛ اما به فاصله دوروز بعد عکسهای حضور قالیباف در موکبهای جاده نجف کربلا نیز منتشر شد.
شاید بهتر بود با توجه به تجربه‌ی سال گذشته مهران؛ نهادهای مختلف چون ستاد اربعین وزارت کشور و شهرداری تهران؛ بخشی از توان خود را صرف تهیه و سازماندهی خدمات در مهران کنند.
آدرس غلط مسئولان دولتی؛ لغو روادید یا کم‌کاری در تدارکات داخلی؟
در حالی که کوتاهی‌های دولت و ستاد اربعین در تهیه تدارکات مرز مهران انکارناپذیر است؛ دولتی‌ها به جای پاسخگویی می‌کوشند صورت مساله را تغییر دهند و علت این نابه‌سامانی‌ها را «عدم لغو ویزا از سوی عراق» معرفی کنند.
قشقاوی رئیس کمیته سیاسی کنسولی ستاد اربعین در گفتگوی ویژه خبری چندشب گذشته گفت «در طول سال ده ها یادداشت به عراق داده ایم تا ویزا برداشته شود لذا هیچ بهانه ای در رابطه با ویزا وجود ندارد زیرا عراق درگیر جنگ است و هر کسی که ویزا ندارد نباید اصراری برای رفتن داشته باشد که پذیرفتنی نیست.»
این ادعا در حالی است که مشکل اصلی این روزهای مرز مهران، نه فقط مشکل ویزا بلکه  «عدم تهیه و ساماندهی امکانات خدماتی» چون اسکان و سرویس بهداشتی است.  آشپزخانه‌ای که صدهزار غذا در مهران پخش می‌کند نیز متعلق به آستان قدس رضوی است و جای خالی نقش‌آفرینی ستاد اربعین کاملا محسوس است. سوالی که مسئولان ستاد اربعین باید به آن پاسخ دهند این است که در حالی که چندده‌هزار نفر چند شب در بیابانهای نقطه صفر مرزی آواره بوده و شب را صبح می‌کردند؛ چه اقدامی از سوی اینستاد برای بهبود وضعیتشان صورت گرفت؟
برخی رسانه‌های همسو با دولت نیز در راستای همین خط خبری کوشیدند همه چیز را گردن «عدم لغو ویزا» بیندازند و کاسه‌ی آن را هم بر سر ابراهیم جعفری-وزیرخارجه و چهره نزدیک به جمهوری اسلامی- بشکنند. سایت دیپلماسی‌ایرانی – نزدیک به صادق خرازی- در همین راستا نوشت «یک منبع آگاه عالی رتبه در مجلس اعلای اسلامی عراق به دیپلماسی ایرانی گفت که تمامی رهبران اصلی جریان های سیاسی عراق موافق لغو روادید با ایران هستند اما تنها کسی که با این کار مخالفت می کند شخص ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق است که حاضر به لغو روادید با ایران نیست.این منبع آگاه گفت که ما از ناراحتی جمهوری اسلامی ایران از این بابت آگاه هستیم و فشارهای بسیاری را به جعفری وارد کرده ایم اما او شخصا حاضر به لغو روادید با ایران نشده است.»
در حالی که برخی منابع مخالفت طرف عراقی را عامل عدم لغو ویزا معرفی می‌کنند، برخی دیگر معتقدند این مساله هیچگاه از سوی طرف ایرانی به طور جدی پیگیری نشده  و تلاشهای وزارت خارجه بیشتر معطوف به به بهبود روابط با اروپا است. در همین راستا سایتهای همسو با دولت اخیرا مدعی شده‌اند رایزنی ها برای لغو روادید ایران با سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا در حال انجام است و به زودی احتمال دارد که با این سه کشور لغو روادید انجام شود یا به مسافران حامل گذرنامه ایرانی در فرودگاه ویزا داده شود.
با توجه به نزدیکی اربعین حسینی و آغاز بازگشت زائرین از فردا، حالا باید بیشتر نگران موج بازگشت زائران اربعین بود. پارکینگهای پر از ماشینهای شخصی در پایانه‌های مرزی، تراکم جمعیت ورودی به پایانه‌های مرزی و خدماتی چون اسکان و سرویسهای بهداشتی و غذا مهمترین چالشهای پیش‌روی روزهای آتی است که به نظر می‌رسد ستاد اربعین و نهادهای دست‌اندرکار باید برای آن چاره‌ای بیندیشند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين