امروز : دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۰۲ - ۲۱:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جهنمی که صدام به پا کرد + عکس

پس از آنکه صدام در نبرد خلیج فارس از نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا شکست خورد، دستور داد نیروهای بعثی هنگام خروج از خاک این کشور چاه های نفت آن را به آتش بکشند.

به گزارش بابل نوین،پس از آنکه صدام در نبرد خلیج فارس از نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا شکست خورد و مجبور به عقب نشینی از کویت شد دستور داد نیروهای عراقی هنگام خروج از خاک این کشور چاه های نفت آن را به آتش بکشند؛ اقدامی که منطقه را در خطر یک فاجعه زیست محیطی قرار داد. شعله های آتش و دود که برای ماه‌ها کویت را در “مخمصه” گرفتار کرده بود باعث شد عکاس مشهور برزیلی برای پوشش تصویری فاجعه به این کشور سفر کند.

اسفند سال ۱۳۶۹ شمسی ارتش عراق تحت فرمان صدام پس از آنکه ۷ ماه خاک کویت را تحت اشغال داشت مورد حمله نیروهای ائتلاف بین الملل به رهبری امریکا قرار گرفت. شدت حملات هوایی نیروهای ائتلاف علیه عراق که معادل ۱۲ بمب اتمی هیروشیما برآورد شده است باعث شد صدام دستور عقب نشینی صادر کند. با این حال او به نیروهایش فرمان داد هنگام عقب نشینی اماکن، تأسیسات و واحدهای بهره‌برداری نفت کویت را به طور گسترده تخریب کنند. به موجب این فرمان بیش از ۸۰۰ حلقه چاه نفت کویت به آتش کشیده شد که خاموش کردن آن ۸ ماه به طول انجامید.
در پی این آتش سوزی فاجعه بار که توجه جهانیان را به سوی خود جلب کرده بود”سباستیائو سالگادو” عکاس و نقاش مهشور برزیلی عازم کویت شد. او که با عکس‌هایش از فجایع انسانی و طبیعی و رخدادهای هولناک در تاریخ عکاسی معاصر شناخته شده است سعی کرد روایتی مستند از تلاش برای خاموش کردن آتش تهیه کند؛ آتشی که گفته می شود تاثیرات آن تا سال ها در منطقه باقی ماند.
سالگادو خود در ذیل عکس هایش وضعیت بحرانی که به چشم دیده و دشواری های که محارگران برای خاموش کردن آتش متحمل شده اند را شرح داده است.
سال ۱۹۹۱ در کویت بودم. اولین جنگ خلیج تازه به پایان رسیده بود اما در همه سو چاه‌های نفت در حال سوختن بود. برای ورود به خاک کویت باید به عربستان سعودی می‌رفتم و یک ماشین کرایه می‌کردم. شنیده بودم که برای گذشتن از مرز باید یک کارت شناسایی شبیه کارت‌های نظامیان آمریکایی تهیه کنم، آن را سروته در دست بگیرم و تکان بدهم. البته کسی جلویم را نگرفت و من وارد کویت شدم.
احساس شگفت‌آوری که در کویت داشتم به حضور در یک سالن عظیم تئاتر شباهت داشت. چاه‌های نفت همه جا در حال سوختن بود.
سراسر آسمان با ابرهای بزرگی از دود سیاه پوشیده شده بود و گاهی تا روزها خبری از نور خورشید نبود. یک عکاس و یک روزنامه‌نگار در حین عبور از محدوده‌ای که نفت رویش را پوشانده بود، به‌دلیل آتش‌سوزی ناگهانی کشته شده بودند.
یک گروه کانادایی متخصص آتش‌نشانی ـ که برای خاموش کردن چاه‌های سوزان نفت به اینجا آمده بودند ـ گرفتم. با این که فرو نشاندن آتش خیلی زمان برد، اما این مشکل اصلی آنها نبود؛ حتی بعدتر مجبور شدند آتش کوچک‌تری ایجاد کنند تا مانع جمع شدن دریاچه‌ای از نفت در اطراف‌شان شوند.
سخت‌ترین کار برای آتش‌نشانان پوشاندن دهانه چاه‌ها بود. سربازان صدام بشدت به دهانه چاه‌ها آسیب‌ زده بودند.
از آنجا که کویت در پایین‌ترین نقطه از میدان‌های نفتی خاورمیانه قرار دارد، فشار چاه‌ها بسیار بالا بودو همین سبب می‌شد نفت با صدایی شبیه غرش یک موتور جت ۷۴۷ به بیرون فوران کند. همه چیز سیاه سیاه بود و شنیدن صدای افراد غیرممکن بود.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين