امروز : یکشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ - ۱۰:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

یادداشت/ فدراسیون فوتبال قوانین بین المللی را نادیده می گیرد

به گزارش بابل نوین، درباره ماجرای آی تی سی که این روزها بحثش داغ شده باید به چند نکته مهم اشاره کرد. نکته اول اینکه می شود آی تی سی را بدون وجود قرارداد هم درخواست کرد. در ضمن هم فدراسیون و هم باشگاه در این خصوص مسئولیت تضامنی دارند. باشگاهها مسئول وارد کردن، بازبینی و تایید دستور انتقال هستند و باید افراد اموزش دیده را به عنوان مدیر سیستم انطباق انتقال منصوب کنند. در واقع فدراسیون فوتبال هم مسئول اجرای روند صدور آی تی سی الکترونیکی هستند و درباره نقل و انتقال بین المللی بازیکنان فقط از  تی ام اس استفاده کنند.

بر اساس بند ١ ماده ٨  پیوست ٣ آیین نامه نقل و انتقالات و تعیین وضعیت بازیکنان، اصولا بازیکنان خارجی واجد شرایط بازی در لیگ ایران نمی توانند بدون  آی تی سی حضور داشته باشند و باید گفت در حال حاضر تعداد بازی یا اینکه با چه تیم هایی بازی کرده اصلا مهم نیست و این فدراسیون فوتبال ایران است که دچار تخلف بزرگی شده است. دلیل هم ساده است. چرا اجازه بازی به این بازیکن در مسابقات رسمی داده شده؟ حالا باید در انتظار باشیم باشگاهها با مجازاتهای شدیدی نظیر کسر امتیاز یا حتی تنزل به یک دسته پایین تر یا محرومیت از نقل و انتقال بازیکنان مواجه شوند؟ مطمئنا فیفا فدراسیون فوتبال ایران را هم محروم خواهد کرد. اما چرا این اتفاق خواهد افتاد؟

باید گفت که فدراسیون فوتبال ایران تمامی مقررات بین المللی را با اجازه بازی دادن به بازیکن خارجی ملوان زیر پا گذاشته است و حالا در تلاش است که همه اشتباهات را بر گردن یکی از کارمندان بخش بین الملل ( البته همین کارمند هم مقصر است) بیندازد تا از این مخمصه نجات پیدا کند. البته موضوع  فقط این بازیکن نیست بلکه روش فدراسیون فوتبال است که مقررات بین المللی را نادیده می گیرد چرا که در قضیه موتومبا و دیگر بازیکنان هم این کار را انجام داده بود و فیفا بارها و بارها هم در این باره هشدارهای لازم را داده است. باید منتظر باشیم فدراسیون فوتبال هم با جرایم سنگینی روبرو شود و این اصلا امری غیرعادی نیست.

یادداشت از دکتر سید مهدی محمودی، کارشناس حقوقی فوتبال و مشاور حقوقی اتحادیه فوتبال/م

منبع : نود

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين