امروز : جمعه, ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ - ۲۰:۱۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

انتشار ۴۰ هزار عنوان کتاب طی ۷ ماه گذشته

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سال گذشته ۸۰ هزار عنوان و طی هفت ماه امسال بالغ بر ۴۰ هزار عنوان کتاب تولید شده است.

به گزارش بابل نوین،  سید عباس صالحی شامگاه پنجشنبه در مراسم افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب شیراز، قدم‌های برداشته شده در تکثیر عنوان و تولید کتاب را مبارک دانست و گفت: در هفت ماه گذشته در ۵ گروه مختلف، براساس آمار به شکل متوازنی شاهد تولید عناوین کتاب بوده‌ایم.

او گفت: طی هفت ماه منتهی به پایان مهرماه امسال، در گروه علوم عملی ۶ هزار و ۵۰۰،‌در گروه ادبیان ۵ هزار و ۷۰۰، در گروه کودک ۵ هزار و ۳۰۰، در گروه دین ۵۳۰۰ و در گروه علوم اجتماعی ۴ هزار و ۶۰۰ عنوان کتاب تولید شده که تقریبا نزدیک به هم است.

صالحی خاطرنشان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که آمایش تولید کتاب هم در کنار تکثیر کتاب، قابل اعتنا بوده است و اینگونه نیست که در یک گروه شاهد رشد مضاعف و درگروهی شاهد رشد ضعیف باشیم.

معاون وزیر ارشاد در بخشی از سخنان خود، با اشاره به انواع مختلف جامعه به لحاظ تقسیم‌بندی‌های مختلف، نقش کتاب در تقسیم بندی جوامع را محوری و تاثیرگذار عنوان و اضافه کرد: جامعه مولد کتاب و کتابخوان، پیشرو، متمدن و مدنی، عقلانی و غیرهیجانی، آزاد و غیر استبدادی است.

وی با بیان اینکه هر یک از رسانه‌ها یک کشف بشری و ارزشمند است، گفت: هیچ رسانه‌ای به اندازه کتاب نمی‌تواند جوامع را به حد مطلوب ارتقاء بخشد.

صالحی تصریح کرد: هیچیک از رسانه‌ها مثل کتاب جامعه بدوی را به مدنی، پیرو را به پیشرو، مقلد را به مرجع، هیجانی را به عقلانی و استبدادی را به جامعه آزاد بدل نمی‌کند.

استاندار فارس نیز گفت: کتاب هرگز ویران نمی‌شود و مانند بناهای تاریخی که همواره زنده‌اند، پاینده و استوار خواهد ماند.

سید محمدعلی افشانی گفت: چنانچه کتاب پاسخگوی واقعی نیازهای مردم باشد قطعا شمارگان آن افزایش خواهد یافت.

استاندار فارس اضافه کرد: از آنجا که چاپ از دستاوردهای انقلاب صنعتی است و به دنبال آن کتاب قرار می‌گیرد، امروزه باید در این حوزه دستاوردهای انقلاب صنعتی را با خود همراه سازیم.

افشانی با توجه به اینکه میزان تحولات حوزه نشر متاثر از گسترش فضای الکترونیک و مجازی است، گفت: در دنیای بیکران اینترنت نویسندگان باید خود را با تحولات همسو و همسان سازند و گریزی نیست که از این تحولات به سود کتاب سود جست.

او کتاب را عامل ماندگاری انسان‌ها دانست و با بیان اینکه انسانی که از او کتابی به جا بماند همواره مانگار است از فعالان حوزه کتاب به ویژه متولیان آن در رونق کتاب و کتابخوانی به واسطه گسترش احداث کتابخانه‌های روستای و شهری دعوت کرد.

استاندار فارس گفت: خواندن هم یاددادنی است از این رو به فرزندان خود یاد دهیم مطالعه کنند زیرا اگر خانواده‌ای خود اهل مطالعه باشد، فرزندان آن هم اهل مطالعه بار می‌آیند.

نمایشگاه بزرگ کتاب شیراز با حضور ۷۶۴ ناشر محلی، ملی و بین‌المللی در محل دائمی نمایشگاه‌های فارس از امروز رسما افتتاح شد و تا روز نهم آذر ماه برپا خواهد بود.

 

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين