امروز : دوشنبه, ۷ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/26 - 13:26 ذخیره فایل ارسال به دوستان

هفته طلایی بازار اول فرابورس ایران

نقل و انتقال یک‌هزار و 292 میلیون ورقه بهادار در 70 هزار دفعه به ارزش 8 هزار و 17 میلیارد ریال، ماحصل معاملات انجام شده در بازارهای فرابورس ایران طی هفته گذشته بود.

به گزارش بابل نوین، به نقل از فرابورس ایران؛ در هفته معاملاتی منتهی به ۳ آذرماه در حالی حجم معاملات فرابورس نسبت به هفته ماقبل با رشد ۳۸ درصدی همراه شد که ارزش و تعداد دفعات آن افت بیش از ۱۳ درصدی را تجربه کرد. در این میان شاخص کل و ارزش بازار فرابورس با روند رو به رشدی مواجه شدند و در چهارشنبه به‌ترتیب ۲ واحد و یک‌هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال نسبت به روز انتهای هفه ماقبل افزایش یافتند. به این ترتیب سوم آذرماه آیفکیس در نزدیکی ارتفاع ۸۳۴ واحدی قرار گرفت و ارزش بازار به رقم ۹۶۳ هزار و ۸۰۱ میلیارد ریال رسید.

در میان بازارهای فرابورس نیز بازار اول با رشد ۲۸۰ درصدی حجم و ۴۰۶ درصدی ارزش معاملات، بهترین عملکرد هفتگی را در میان بازارهای فرابورس تجربه کرد. در این بازار تعداد ۶۵۸ میلیون سهم به ارزش یک‌هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال دادوستد شد. بازار دوم نیز در حالی با معامله ۲۳۶ میلیون سهم به ارزش ۸۵۴ میلیارد ریال روبه‌رو شد که افت بیش از ۳۰ درصدی حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد. در این میان بازار پایه اگرچه در روند دادوستد سهام با تغییر محسوسی نسبت به هفته ماقبل روبه‌رو نشد، اما در پی نقل و انتقال ۳۸۳ میلیون سهم به ارزش ۶۶۶ میلیارد ریال، افزایش ۱۵ و ۳ درصدی حجم و ارزش را به ثبت رساند.

رصد معاملات ابزارهای نوین مالی

هفته گذشته در بازار ابزارهای نوین مالی نیز تعداد ۱۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴ هزار و ۷۵۷ میلیارد ریال دادوستد که مرتبط با معاملات انجام شده در اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن بود.

اوراق بدهی به تعداد ۵ میلیون ورقه به ارزش ۴ هزار و ۵۰۵ میلیارد ریال، ۱۰ میلیون ورقه در ETFها به ارزش ۱۲۲ میلیارد ریال و کمتر از ۰٫۲ میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش ۱۳۰ میلیارد ریال، نتیجه معاملات انجام شده در ابزارهای مالی در فرابورس است که همگی نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش حجم و ارزش معاملات، اما در مقیاس هفتگی با کاهش این نماگرها روبه‌رو شدند.

در همین حال نگاهی به دادوستدهای انجام شده در صنایع فرابورسی نیز نشان می‌دهد، به‌ترتیب سه گروه فلزات اساسی، پالایشی‌ها و حمل و نقل، بالاترین ارزش معاملات را به‌میزان ۲۷۱، ۸۸ و ۷۹ میلیارد ریال با سهم ۲۴، ۸ و ۷ درصدی تجربه کردند. برای چندمین هفته متوالی است که گروه فلزات اساسی در صدر صنایع فرابورسی قرار می‌گیرد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين