امروز : دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۰۷ - ۱۷:۵۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اردوغان خطاب به اروپا: اندازه خودتان را بدانید، تصمیم ما ارتباطی به شما ندارد!

رجب طیب اردوغان در واکنش به موضع پارلمان اروپا در مورد ادامه وضعیت اضطراری در ترکیه گفت اندازه خود را بدانند، زیرا تصمیم دولت ما در این زمینه به آنها ربطی ندارد.

به گزارش بابل نوین، رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهور ترکیه امروز طی سخنانی در مراسم افتتاح چندین پروژه در شهر استانبول در واکنش به اظهارات پارلمان اروپا در مورد ادامه وضعیت اضطراری در ترکیه اظهار داشت: ترکیه علی رغم کودتای نافرجام و حملات تروریستی خونین، هنوز در دوره سه ماهه وضعیت فوق‌العاده است. ممکن است بیش از این نیز تمدید شود، آیا این به شما مربوط است؟ تصمیم این را دولت یا مجلس کشور می گیرد و اداره می کند نه پارلمان اروپا. اندازه خود را بدانید.

فرانسه وضعیت فوق‌العاده در کشور را تمدید کرد. آیا شما در مورد این کشور چنین تصمیمی را اتخاذ کردید؟ تصمیم دولت ما براى ادامه این وضعیت، به شما ربطی ندارد.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی در ادامه تصریح کرد: هر کشوری در اروپا اگر در موقعیت ما بود، بیش از این ها وضعیت فوق العاده و تحریم‌های سنگین اعمال می کرد. شواهد آن زیاد است. اگر اتحادیه اروپا می خواهد بگوید هربلایی که سرتان آمد صدای تان درنیاید، ببخشید چنین نخواهد بود.
به قول عاکف، شاعر بزرگ ترکیه؛ “اگرچه بردبارم اما چه کسى گفته که بره ای مطیعم”. گردنم هم ببرید، نمی توانید سرم را به هر جا که خواستید با خود ببرید.
(در رابطه با صدور مجازات اعدام ) من با توجه به سخنان غربی‌ها تصمیم نمی گیرم. من با معیار حق و مردم خود تصمیم می گیرم. ترکیه به ویژه در ۳ سال اخیر، دارد از حلقه آتش رد می شود. باید نام درستی بر این مبارزه گذاشت. در واقع پس از اعلام جمهوریت و گذشت ۹۰ سال از آن، در یک جنگ اسقلال جدید قرار گرفته ایم. این نام دقیق موقعیتی است که ما اکنون در آن هستیم؛ یعنی جنگ استقلال جدید. پس این جنگ را نه در یک جبهه، بلکه در هر زمینه که لازم باشد؛ نظامی، سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و اجتماعی انجام خواهیم داد.
وقتی به کشوری مانند ترکیه که تقریبا هر روز شاهد یک حمله مسلحانه است، می گویید که «با تروریسم مبارزه نکن»، مثل این است که به یک کاسب بگویید کرکره مغازه ات را پایین بکش. عدم مبارزه با تروریسم به معنای تسلیم در مقابل آن است. ای پارلمان اروپا، آیا به حمایت از گروه تروریستی برخاسته اید؟ این امر، تاسف بار است. آیا شما متوجه هستید که از تروریسم حمایت می کنید؟
علیرغم فشارها، عزم راسخ ما براى پیشرفت و آبادانی کشورمان ادامه خواهد داشت. حال اگر اتحادیه اروپا در کنار ما باشد، به نفع هر دوى ما خواهد بود. ولی اگر تصمیم دیگرى بگیرند، ما هم برای خود رفیق راه جدیدی پیدا خواهیم کرد. اگر لازم باشد تنها به سوی اهداف ۲۰۲۳ گام برخواهیم داشت و برای رسیدن به اهدافمان تلاش و سرمایه گذاری بیشتری برداشته و پروژه های بزرگ را اجرا خواهیم کرد. این ترکیه است که با گام‌های مصمم به سوی اهداف ۲۰۲۳ می‌رود!
فرقه خائن و تروریستی فتو، اسلحه و تانک و توپ هایی را که به عنوان ناموس شان به آنها سپرده شده بود، به سمت مردم نشانه رفت. به لطف خداوند، مردم ما در آن شب (۱۵ ژوئیه) بر تانک ها و جنگنده ها فائق آمدند. ایستادگی مردم ترکیه در شب ۱۵ جولای ایمان آنها را براى دوستان و دشمنان این کشور ثابت کرد.
فرار برخى اعضای فرقه خشونتگرا و تروریستی فتو به خارج و زندانى شدن برخى دیگر از آنها، تاکید کرد: بر اساس قوانین جمهوری ترکیه ﻣﺤﺎﮐﻤﻪ و ﻣﺠﺎزات و پاسخگوى ۲۳۸ شهید و ۲ هزار ۱۹۳ جانباز خواهند شد. در مورد سرقت سؤالات آزمون ورودی به ادارات دولتی نیز مواخذه خواهند شد.
بدون تردید کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه خبیث ترین حمله تروریستی ۳ سال اخیر در کشور ما بود. فرقه خائن فتو؛ اسلحه، هواپیما، هلیکوپتر، تانک و توپ هایی که با پول ملت تامین شده بود را به سمت خود آنها نشانه گرفت. صحنه سیاسی ترکیه در گذشته با ۲ کودتای کلاسیک و ۲ تهدید به کودتا مواجه بوده است. تمام این کودتاها در صحنه سیاسی کشور و در قلب تک تک مردم اثر عمیقی برجای گذاشته است، اما هیچ کدام به اندازه کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه خائنانه نبود، زیرا این یکى نه از درون، بلکه توسط گروهی که خواست و اراده خود را به قدرت های خارجی پیشکش کرده بود انجام شد. به همین دلیل، نام دیگر کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه «تلاش برای اشغال ترکیه» است.
(در رابطه با تغییر قانون اساسی ترکیه) حزب حاکم و حزب حرکت ملی ترکیه باهم تلاش می کنند. امیدوارم که گام‌های خیر برداشته شود و برای اجرایی شدن این تغییرات شمار نمایندگان دو حزب کافی باشد. اگر از حزب جمهوری خلق نیز حمایت هایی دریافت شود، این امر در داخل مجلس خواهد شد. ولی نظر این دو حزب این است که تصمیم مجلس هر چه باشد، نظر ملت را هم بدانیم. البته من خود می دانم که پاسخ ملت چه خواهد بود. ملت‌مان از این امر حمایت خواهد کرد و تغییر در قانون اساسی صورت خواهد گرفت./م
منبع :خبر آنلاین
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين