امروز : سه شنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/11/30 - 11:31 ذخیره فایل ارسال به دوستان

آغاز بارش ها از امروز/ هشدار هواشناسی به کشاورزان

به گزارش بابل نوین،  هواشناسی کشاورزی با توجه به ادامه شرایط خاص جوی در مناطق غرب و جنوب کشور، با توصیه به کشاورزان برای مراقبت از محصولات خود، از بارش باران و وزش باد در نواحی غربی و جنوبی کشور خبر داد.

مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی در اطلاعیه شماره ۹۴ خود از ورود سامانه بارشی از بعدازظهر امروز (چهارشنبه) به نوار غربی کشور خبر داد.
بر اساس این اطلاعیه، دامنه فعالیت این سامانه بارشی تا روز جمعه به دامنه‌های زاگرس، نواحی مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر و بخش‌هایی از شمال شرق کشور گسترش خواهد داشت و شاهد بارش باران، برف و وزش باد در مناطق سردسیر و رگبار باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در مناطق جنوب غرب و بخش‌هایی از جنوب کشور خواهیم بود.
براین اساس توصیه‌های هواشناسی کشاورزی بشرح زیر ارائه می‌شود:
– کشاورزان دیم کار به ویژه در مناطق گرمسیر و معتدل استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر، لرستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی که اقدام به بذرپاشی نکرده‌اند، سریعا اقدام تا از بارش پیش رو استفاده کنند.
– کشاورزان دیم کار مناطق فوق که عملیات کاشت را به صورت خشکه کاری انجام داده‌اند، نسبت به آماده‌سازی مرزها و نهرها سریعا اقدام کنند.
– عشایر مستقر در مناطق دامنه‌های زاگرس ضمن آمادگی، از چرای دام در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.
– شرکت‌های توزیع کود شیمیایی آمادگی لازم برای حفاظت از انبارها داشته باشند.
– به دلیل احتمال وقوع سیل، پاکسازی راه آب مزارع و باغات انجام شود.
– گلخانه داران پوشش گلخانه‌های خوب را ترمیم و بازبینی کنند.
– در صورت انبار محصولات سبزی و صیفی در مکان‌های باز، نسبت به ایجاد لایه محافظ اقدام و یا مکان‌های سرپوشیده را برای انبار داری انتخاب کنند.
– کندو داران مستقر در استان‌های فوق نیز کاملا مراقب باشند.
منبع: ایرنا
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين