امروز : چهارشنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/03 - 10:22 ذخیره فایل ارسال به دوستان

خطرناک بودن امواج وای فای شایعه است؟

اگر فرستنده ای با توان خیلی قدرتمند مثلا در کشور آلاسکا امواج را منتشر کند، ممکن است امواجی بسیار خفیف و با قدرت بسیار ناچیز از آن به ما برسد. اما درعین حال ممکن است دستگاه تلفن همراهی در کنار ما باشد و بیشتر بتواند ما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین نزدیک بودن به منبع تشعشع امواج با توان بالا آسیب پذیری انسان را بالا می برد.

به گزارش بابل نوین، رییس اداره پژوهش و فناوری دانشکده پست و مخابرات می گوید، امواج منتشر شده از سیستم ارتباطی وای فای ( WiFi ) از نوع کم ضررترین امواج است و مطالب گفته شده درباره خطرناک بودن آنها شایعه ای بیش نیست.

وای فای (Wi-Fi) نامی تجاری است که «اتحادیه وای فای (Wi-Fi Alliance)» ثبت کرده است. ارتباط وای فای بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اینترنت به صورت بی‌سیم و در فاصله های کوتاه و در داخل ساختمان ها و اماکن عمومی است و با استفاده از این تکنولوژی می توان به راحتی در سفرها، اقامتگاه ها و اماکن عمومی از طریق رایانه همراه به اینترنت متصل شد.

از فناوری وای فای برای ایجاد ارتباطی بی سیم راحت تر و بی هزینه تر و با سرعت بالا در محیط های داخلی استفاده می شود که این روزها با گسترش فناوری و استفاده بیش از پیش از این فناوری نگرانی هایی در بین مردم در مورد ضرر امواج منتشر شده از مودم های بی سیم ایجاد شده است. در همین رابطه «حسن پاشایی» رییس اداره پژوهش و فناوری دانشکده پست و مخابرات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن رد شایعه های مطرح شده درباره خطرناک بودن امواج وای فای برای بدن انسان افزود: امواج منتشر شده از این دستگاه ارتباطی از نوع کم خطرترین ها محسوب می شود، ضمن آنکه این نوع دستگاه ها قبل از ارایه به بازار همه استاندارد های لازم را دریافت می کنند.

وی با یادآوری این موضوع که همه تجهیزات رادیویی که تولید می شوند و به نوعی گیرنده و یا فرستنده امواج هستند قبل و پس از تولید یک سری آزمایش هایی باید بر روی آنها انجام شود، گفت: علاوه بر این آزمایش ها باید یک سری استاندارد هایی را نیز دریافت کنند.

پاشایی خاطرنشان کرد: تجهیزات رادیویی برای ورود به هر کشوری باید دارای استانداردهای مربوطه باشد و آزمایش های لازم را هم بگذراند تا اجازه ورود برای آنها صادر شود. این استاد دانشکده پست و مخابرات ادامه داد: تجهیزاتی که وارد کشور ما می شود از این استاندارد ها برخوردارند و علاوه برآن باید استانداردهای داخلی را نیز کسب کنند، بنابراین برای همه تجهیزاتی که در کشور هستند استاندارد ها رعایت شده است. پاشایی ضرر داشتن امواج برای بدن انسان را وابسته به شاخص های مختلف دانست و گفت: مهمترین شاخص توان فرستنده ها است؛ ممکن است فرستنده ای با توان خیلی خیلی بالا در فاصله ای بسیار دور باشد که تا رسیدن امواج آن به افراد، توان خود را از دست بدهد.

کارشناس ارشد فناوری اطلاعات افزود: اگر فرستنده ای با توان خیلی قدرتمند مثلا در کشور آلاسکا امواج را منتشر کند، ممکن است امواجی بسیار خفیف و با قدرت بسیار ناچیز از آن به ما برسد. اما درعین حال ممکن است دستگاه تلفن همراهی در کنار ما باشد و بیشتر بتواند ما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین نزدیک بودن به منبع تشعشع امواج با توان بالا آسیب پذیری انسان را بالا می برد.

رییس اداره پژوهش و فناوری دانشکده پست و مخابرات با یادآوری این موضوع که بحث تاثیر امواج بر روی بدن انسان همواره در حال مطالعه است، تاکید کرد: اکنون امکان فرار از این امواج برای انسان وجود ندارد و امواج به صورت طبیعی در جهان هستند و امروزه تصور دنیای بدون امواج رادیویی غیر ممکن است.

پاشایی افزود: امروز امواج رادیویی کاربردهای بسیار وسیعی در پزشکی، فضا، مطالعات زمین شناسی، تلفن همراه، خودروهای هوشمند، هواپیماها و رادارها، ماهواره ها، موقعیت یاب ها و رادیو و تلویزیون و هزاران کاربرد دیگر پیدا کرده اند و یکی از اساسی ترین روش های ارتباطی بشمار می روند.

استاد دانشگاه گفت: بنابراین توان این امواج است که بر بدن انسان اثرگذار است و هرچه توان آنها بیشتر باشد، احتمال آسیب پذیری برخی نقاط بدن افزایش خواهد یافت و این درحالی است که امواج وای فای جزو کم ضررترین ها محسوب می شوند.

امواج وای.فای از مودم شروع و به دستگاه کاربر ختم می‌شود، اما بر خلاف امواج گوشی تلفن همراه، امواج وای فای بر روی نقطه خاصی از بدن تجمع و تمرکز ندارند.
دفتر بررسی های فنی اقتصادی معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گزارش اخیر خود آورده، تا پایان شهریور ماه امسال ۳۰ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۱۰۸ شماره تلفن ثابت دایری در کشور ثبت شده است. براساس این گزارش، هشت میلیون و ۹۷۹ هزار و ۲۹۱ مشترک تا پایان شهریور ماه از پهن باند ثابت (اینترنت آی.دی.اس.ال) استفاده کرده اند و ۲۳ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۷۴۸ مشترک نیز از پهن باند سیار(اینترنت تلفن همراه) استفاده کرده اند.

بر اساس اعلان مرکز آمار، پارسال از مجموع خانوارهای کشور در حدود ۱۳٫۵ میلیون خانوار(۵۵٫۵درصد) در محل سکونت به اینترنت دسترسی داشته و هشت میلیون خانوار (۳۳درصد) در محل سکونت به اینترنت دسترسی نداشته و ۲٫۸میلیون خانوار(۱۱٫۶درصد)دسترسی به اینترنت در محل سکونت را اظهار نکرده اند. براساس گزارش مرکز آمار ایران، از کل خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت در محل سکونت، تعداد ۱۱٫۲ میلیون خانوار (۸۲٫۲ درصد) در نقاط شهری و ۲٫۳ میلیون خانوار (۱۷٫۲درصد)در نقاط روستایی زندگی می کرده اند.

مرکز آمار ایران اعلام کرده، اندازه سهم خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت در محل سکونت برای خانوارهای شهری ۶۲٫۱ درصد و برای خانوارهای روستایی ۳۶٫۷درصد بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار از کل خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت در محل سکونت، هفت میلیون خانوار(۵۱٫۹درصد) حداقل به اینترنت پرسرعت ثابت و ۱۰٫۷ میلیون خانوار (۷۹درصد)حداقل به اینترنت پرسرعت سیار دسترسی داشته اند.

منیع: ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين