امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/04 - 10:17 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تورم تک رقمی افتخاری ماندگار برای دولت یازدهم/با رویکردی عملگرا مشکلات را کاهش دادیم

رئیس جمهوری تقدیم به موقع لایحه بودجه را رعایت شان و منزلت مجلس و نشانگر اهتمام دولت یازدهم در پایبندی به قانون و رعایت انضباط مالی دانست و گفت: دستاورد تورم تک رقمی در تاریخ جمهوری اسلامی برای دولت یازدهم باقی خواهد ماند.

به گزارش بابل نوین،به نقل از  ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ به مجلس افزود: خداوند بزرگ را شاکرم که توفیق داد تا چهارمین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید را در فرصت قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنم.
وی افزود: نظر به اینکه بودجه سال آتی آخرین بودجه دولت یازدهم خواهد بود، بر خود لازم می دانم در ابتدا گزارش مختصری از عملکرد اقتصادی دولت به همراه تبیینی از شرایط کنونی اقتصاد کشور را به اطلاع مردم عزیز و شما نمایندگان محترم برسانم.
روحانی گفت: دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که علیرغم وفور درآمدهای نفتی طی دهه ۸۰، به دلیل سوء مدیریت های گذشته و تحمیل تحریم های ظالمانه در شرایط ویژه ای از نظر اقتصادی و روابط خارجی به سر می برد، در حوزه هایی با شرایط بحرانی و در حوزه هایی با دشواری های زیاد مواجه بود.
رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: در چنین شرایطی دولت یازدهم با در نظر داشتن رویکردی واقع گرایانه و عملگرا طی این سال ها تلاش کرد با اولویت بندی بحران ها و مشکلات نسبت به رفع یا تخفیف آنها اقدام کند.
روحانی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه مهار تورم گفت: تا قبل از دولت یازدهم هیچ دولتی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران کار خود را با تورم بالای ۲۳ درصد آغاز نکرده بود در حالی که در شروع به کار این دولت نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بود.
وی خاطرنشان کرد: مهمتر آن که دولت مفتخر است توانست به عهد خود با مردم در دستیابی به تورم تک رقمی وفا کند و ظرف کمتر از سه سال تورم بالای ۴۰ درصد را به زیر ۱۰ درصد کاهش داد.
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه از خرداد سال جاری نرخ تورم در مدار تک رقمی قرار گرفته و برای تمام ماه های پس از آن، تک رقمی باقی مانده است، اظهارداشت: در تاریخ کشورمان دستاورد تورم تک رقمی افتخاری است که برای دولت یازدهم باقی خواهد ماند.
روحانی ادامه داد: تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی که جزو سیاست های برنامه ششم توسعه و یک ضرورت برای امروز و فردای کشور است جز از طریق ثبات اقتصاد کلان میسر نخواهد بود. خوشبختانه دولت توانسته است با تحقق تورم یک رقمی، ثبات و پیش بینی پذیری اقتصادی را افزایش دهد که این به کاهش ریسک سرمایه گذاری داخلی و خارجی منجر می شود.
رئیس جمهوری گفت: به دلیل تنوع، تعدد و عمق مشکلات کنونی اقتصاد ایران تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی علاوه بر ثبات اقتصاد کلان نیازمند اصلاحات ساختاری گسترده در اقتصاد کشور است که بخشی از این اصلاحات در قالب برنامه ششم به مجلس تقدیم شده است.
روحانی افزود: حفظ دستاورد تورم تک رقمی از طریق رعایت توازن در بودجه و عدم تامین مالی از طریق منابع بانک مرکزی به عنوان پیش شرط انجام این اصلاحات، سیاست بلند مدت و خدشه ناپذیر دولت است. دولت یازدهم در شرایطی سکان امور را به دست گرفت که برای یک دوره طولانی طی سال های ۸۴ تا ۹۱ اقتصاد کشور از بیماری رشد بدون اشتغال رنج می برد.
وی ادامه داد: این امر سبب شد تا خالص اشتغال در کشور تغییر نکرده و تقریبا برابر صفر باشد، این درحالی بود که در همین سال ها متولدین دهه ۶۰ در مقیاس بزرگ آماده ورود به بازار کار بودند، امری که در ۶۰ سال گذشته در کشور بی سابقه بوده است.
رئیس قوه مجریه اضافه کرد: عدم ایجاد اشتغال مناسب برای این گروه سبب شد تا بخش بزرگی از آنان ورود به بازار کار را به تعویق انداخته و به صورت گسترده وارد دانشگاه شوند که در نتیجه آن نرخ مشارکت نیروی کار در نیمه دوم دهه ۸۰ به میزان قابل توجهی کاهش داد.
روحانی تصریح کرد: اما این انباشت عظیم نیروی جوان که در سال های گذشته به شغل دست نیافتند، بازار کار ایران را ظرف دو- سه سال اخیر و به وی‍ژه طی یک سال گذشته با اتفاق جدیدی مواجه کرده است. فعال شدن جمعیت تحصیلکرده و ورود آن به بازار کار به همراه افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان، سبب افزایش قابل توجه نرخ مشارکت اقتصادی در هشت فصل اخیر شده است.
وی افزود: در یک سال منتهی به تابستان سال ۱۳۹۵حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند که بالغ بر نیمی از آنان تحصیلات عالی دانشگاهی داشتند و حدود ۶۵ درصد از افراد وارد شده به بازار کار را زنان تشکیل می دهند.
رئیس جمهوری ادامه داد: با وجود اینکه طی دو سال منتهی به تابستان سال ۹۵ سالانه به طور متوسط ۷۰۴ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده و این رقم در مقایسه با بهترین عملکرد اشتغالزایی کشور طی سال های ۸۰ تا ۸۴ یک رکورد محسوب می شود اما همچنان میزان اشتغالزایی متناسب با میزان ورود جمعیت فعال به بازار کار نیست.
روحانی گفت: افزایش نرخ مشارکت در عین حال که می تواند یک فرصت برای رشد اقتصاد کشور باشد، زنگ هشداری برای ایجاد اشتغال به خصوص برای زنان و افراد تحصیلکرده است تا در سال های آینده کشور با سیل بیکاران مواجه نشود و این در حالی است که همچنان جمعیت فعال بسیار بزرگی در کشور وجود دارند که انتظار می رود در سال های آینده وارد بازار کار شوند.
وی افزود: در رشد اقتصادی به جز دولت یازدهم هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی تا کنون کار خود را با نرخ رشد منفی اقتصادی شروع نکرده است در حالی که این دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرد که اقتصاد کشور دو سال پیاپی رشد منفی بزرگ را تجربه کرده بود.

**افزایش رشد اقتصادی کشور به ۴٫۴
روحانی افزود: رکود سال های ۹۱ و ۹۲ صرف نظر از آثار کوتاه مدت، به نظر می رسد در روند بلند مدت رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده وآن را کند کرده است واین امر سبب بازگشت به درآمد قبل از آن سال ها در دوره ای طولانی تر اتفاق افتد.
وی اضافه کرد: تدابیر صورت گرفته توسط دولت برای تحرک در اقتصاد اگر چه از عمق رکود کاسته و رشد سه درصدی را در سال ۹۳ داشته ولی کاهش قیمت نفت تاثیر شدیدی بر اقتصادی کشور و بودجه دولت برجای گذاشت.
رییس دولت تدبیر و امید اظهارداشت: خوشبختانه با گشایش های ایجاد شده با برجام از زمستان ۹۴ تولید نفت افزایش یافت وتکان منفی کاهش قیمت نفت آثار کمتری در اقتصاد کشور نسبت به بسیاری از کشورهای تولید کننده نفتی داشت .
روحانی گفت: با شکل گیری چشم انداز مثبت بهبود در کسب و کار در بهار امسال بنابرگزارش مرکز آمار، رشد اقتصادی کشور به ۴٫۴ درصد رسید و در بخش صنعت در مقابل رکود سال های ۹۱ و۹۲ به رشد ۴٫۲ درصدی رسید.
وی افزود: رسیدن به این رشد اقتصادی، دستیابی به رشد اقتصادی ۵ درصدی و احتمال بالاتر از آن را برای سال جاری ممکن خواهد ساخت.
رییس جمهوری به عملکرد دولت نیز اشاره کرد و گفت: اگر چه سه شاخص کلان اقتصادی یعنی تورم، رشد اقتصادی و اشتغال تا حدود زیادی بیانگر عملکرد دولت در سه سال گذشته است اما مناسب است به برخی دستاوردهای دولت اشاره شود.

**چتر پوشش هدفمند برای ۷۴٫۴ درصد جمعیت کشور در برابر هزینه های درمان
روحانی افزود: در سه سال اخیر خدمتگزاران مردم در دولت کوشیدند تا ارائه خدمات در اقصی نقاط کشور را بهبود بخشند، هرچند باید اذعان کرد تا رسیدن به نقطه مطلوب همچنان فاصله داریم. در حوزه بهداشت دولت با اجرای تحول نظام سلامت، کوشش فراگیربرای دسترسی عادلانه به خدمات سلامت ایجاد کرده است و این طرح توانسته تا حدودی مردم را در برابر هزینه های سنگین درمانی حفاظت کند .
وی ادامه داد: اجرای این طرح سبب کاهش هزینه های مردم از ۳۷ درصد به ۸٫۵ درصد شده است که نه تنها از حدود ۱۵ میلیون بیمار بستری حمایت شده بلکه برای ۷۴٫۴ درصد جمعیت کشور به صورت هدفمند در برابر هزینه های درمان چتر پوششی ایجاد شده است.
روحانی اضافه کرد: همچنین دولت قصد دارد با رفع موانع موجود استمرار این طرح را تداوم بخشد.

** بخش کشاورزی
روحانی اضافه کرد: در حوزه کشاورزی دولت کوشیده است با حفظ و صیانت از منابعی پایه چون آب و خاک بهره وری از منابع موجود را افزایش دهد، مجموعه تلاش ها باعث شده تولیدات کشاورزی در سال ۹۴ نسبت به سال۹۲، ۱۳ درصد رشد داشته باشد که در این میان تولید محصولات باغی ۲۱٫۳ درصد و تولید محصولات زراعی با ۱۲ درصد بیشترین رشد را تجربه کرده است.
وی ادامه داد: این بهبود در تولید محصولات کشاورزی سبب شده است تا کسری تراز تجاری کشور و غذا از حدود ۸٫۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۳٫۴۳ میلیارد دلار در سال ۹۴ کاهش یابد.
رییس دولت تدبیر و امید افزود: همچنین خرید تضمینی گندم به عنوان مهمترین محصول راهبردی در سبد غذایی کشور از ۴٫۸ میلیون تن در سال ۹۲ با ۱۴۰ درصد رشد به ۱۱٫۵ میلیون تن در سال۹۵ افزایش یابد که با توجه با تعداد انبوه تولید کنندگان خرد مستقر در مناطق روستایی، نقش قابل توجهی در تقویت بنیه اقتصاد روستایی کشور ایفا کرده است.

**بخش نفت و گاز
روحانی درباره حوزه نفت و گاز نیز اظهار کرد: برچیده شدن تحریم ها و تلاش جهادگونه مدیران و صنعتگران نفت و گاز در کشور توفیقات فراوانی را نصیب کشور کرده است، تولید نفت خام از ۲٫۷ میلیون بشکه در روز در پنج ماهه اول سال ۹۲ به ۳٫۸ میلیون بشکه در روز در شهریور سال ۹۵ رسیده است .
وی اضافه کرد: صادرات نفت خام که در پنج ماهه نخست سال ۹۲ به ۹۷۰ هزار بشکه در روز و در ۱۰ ماه ابتدایی سال۹۴ به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده بود، در مدت کوتاهی پس از اجرای برجام و با پا فشاری بر بازپس گیری سهم ایران از بازار نفت با حدود ۱٫۳ میلیون بشکه افزایش به حدود ۲٫۳ میلیون بشکه در روز در شهریور سال جاری رسیده است.
رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه گاز با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی طی این سه سال، حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب معادل ۶٫۵ فاز به ظرفیت تولید گاز اضافه شده و بدین ترتیب ظرفیت تولید گاز کشور حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است.
روحانی خاطرنشان کرد: با تکمیل گاز رسانی به حدود هفت هزار و هفتاد روستا و ۷۰ شهر جدید از ابتدای ۹۲ تا شهریور سال ۹۵، ۹۰ درصد جمعیت کشور از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده اند و امیدوارم تا اواسط ۹۶ با تکمیل گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و سایر مناطق، میزان پوشش گاز به ۹۵ درصد افزایش یابد.
وی یادآور شد: با توسعه شبکه های گازرسانی و اقدامات مدیریتی برای کنترل مصرف، در زمینه صادرات فراورده های نفتی به یک کشور صادر کننده تبدیل شده ایم؛ در حالی که در سال ۹۲ صادرات روزانه گازوئیل کمتر از یک میلیون لیتر بوده در شهریور ۹۵ این میزان به ۱۳٫۴ میلیون لیتر در روز رسیده و پیش بینی می شود تا پایان سال، میزان صادرات به ۲۰ میلیون لیتر در روز بالغ گردد.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در همین مدت، صادرات نفت کوره نیز از ۵۴٫۶ میلیون لیتر در روز در سال ۹۲ به ۵۲٫۲ میلیون لیتر در شهریور ۹۵ رسیده است؛ در زمینه محصولات پتروشیمی در حالی که صادرات در ۹۲ معادل ۱۲٫۸ میلیون تن به ارزش ۹٫۶ میلیارد دلار به قیمت ثابت سال ۹۰ بوده، در سال ۹۴ به ۱۸٫۸ میلیون تن به ارزش ۱۳٫۷ میلیارد دلار به قیمت ثابت سال ۹۰ افزایش یافت که نشانگر افزایش ۴۰ درصدی ارزش صادرات پتروشیمی است.

**بخش صنعت، معدن و تجارت
روحانی همچنین به حوزه صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به شرایط رکودی کشور در سال ۹۲، رویکرد دولت، بهبود در فضای کسب و کار، ایجاد تقاضای خارجی از طریق توسعه صادرات غیرنفتی و تقویت بازار داخلی بوده است. با بهبود محیط کسب و کار رتبه جهانی ایران در این شاخص ۳۲ پله ارتقا یافت .
وی اضافه کرد: در سه سال گذشته صادرات غیر نفتی از رشد مستمری برخوردار بوده است. در سال ۹۳ با پیشی گرفتن از واردات، رکورد ۵۰ میلیارد دلاری را برجای گذاشت و در هفت ماه ابتدایی ۹۵، مثبت بودن تراز تجاری ادامه یافت. این اقدامات به همراه گشایش در روابط اقتصادی خارجی، سبب شد تا رشد بخش اقتصادی از منفی ۲٫۲ درصد در سال ۹۳ به مثبت ۴٫۲ درصد در بهار ۹۵ مبدل گردید.

**علم و فناوری
رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در علم و فناوری دولت کوشیده است با حفظ روند شتابان تولید علم در کشور، فرایند تبدیل علم به ثروت را تسریع کند. طی سه سال اخیر با تلاش شبانه روزی پژوهشگران کشور رتبه علمی ایران بر اساس معیار انتشار مقالات علمی با چهار پله بهبود به رده شانزدهم جهانی ارتقا یافت و ایران توانست حایز رتبه نخست در میان کشورهای اسلامی شود.
روحانی اضافه کرد: دولت با در نظر گرفتن تفاوت در زیست بوم، کسب و کارهای مرتبط با فناوری و دانش، توجه ویژه ای به توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد داشته به گونه ای که پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به ترتیب رشدی معادل ۲۱ و ۳۰ درصد را تجربه کرده است.
به گفته وی، مجموعه این اقدامات سبب شده تا فروش شرکت های دانش بنیان از رقم دو هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ با رشد قابل توجه به رقم ۱۵ هزار میلیارد تومان در ۹۴ برسد. پیش بینی می شود تا پایان امسال میزان فروش بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان شود.
رئیس جمهوری ادامه داد:همچنین صادرات دانش بنیان کشور از کمتر از یک میلیون دلار در سال ۹۱ به بیش از ۵۰ میلیون دلار در۹۴ افزایش یافته است.
روحانی خاطرنشان کرد: آنچه بیان شد تنها بخشی از دستاوردهای دولت در سه سال گذشته بود، به دلیل محدودیت وقت به ناگزیر بسیاری از تلاش های همکارانم ناگفته ماند البته برنامه دولت آن است هر یک از همکاران مشروح اقدامات و دستاوردهای حاصل شده را بیان کنند.

**حوزه روابط خارجی
رئیس جمهوری گفت: در حوزه روابط خارجی، دولت در شرایطی آغار بکار کرد که به دلیل اتهاماتی واهی در موضوع هسته ای، نوعی اجماع علیه کشور شکل گرفته بود و مجامع بین المللی ذیل بیانیه ها و قطعنامه های مختلف محدود کننده، مسیرهای عمده وارداتی و صادراتی و از همه مهمتر مالی و بانکی کشور را مسدود کرده و هزینه مبادلات تجاری کشور را افزایش داده بودند.
روحانی افزود: وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای بالای نفتی طی سال های دهه ۸۰ و ورود بدون آینده نگری منابع حاصل از صادرات نفت به اقتصاد، آسیب پذیری اقتصادی کشور در مقابل تهدید نفتی را افزایش داد.
وی ادامه داد: این آسیب پذیری که مورد شناسایی دشمنان قرار گرفته بود، سبب شد تا آنان کاهش صادرات نفتی ایران را هدف قرار دهند و تلاش کنند با کاهش هر چه بیشتر صادرات نفت، کشور را دچار تنگناهای مالی و ارزی کنند.
رییس قوه مجریه گفت: اجرای توافق هسته ای که با هدایت رهبر معظم انقلاب و پشتیبانی مردم غیور و همراهی همه ارکان نظام از جمله مجلس شورای اسلامی به ثمر رسید، نه تنها این روند را متوقف کرد و دشمنان را در دستیابی به اهداف ناکام گذاشت بلکه باعث شده در سایه همت قابل تقدیر تلاشگران صنعت نفت در مدت کوتاهی صادرات نفت به سطوح پیش از تحریم بازگشته و مانع از آن شود که تکانه بزرگ کاهش قیمت نفت، اقتصاد ایران را همچون بسیاری از دیگر کشورهای صادر کننده نفت دچار بحران کنند.

**موفقیت در دیپلماسی نفتی
روحانی افزود: جمهوری اسلامی ایران ظرف روزهای گذشته موفقیت قابل ملاحظه ای را در زمینه دیپلماسی نفتی بدست آورد. ما با پافشاری و تدابیری که بکار گرفتیم، توانستیم ضمن حفظ انسجام اوپک، در کاهش میزان تولید نفت که به افزایش ملموس قیمت جهانی نفت انجامید، تاثیرگذار باشیم و نه تنها ایران را از این کاهش مستثنی کنیم بلکه به رغم مشکلات جدی که با برخی تولید کنندگان مهم اوپک داشتیم، حتی اجازه افزایش میزان تولید را نیز اخذ کنیم.
وی ادامه داد: ما عملا هیچ محدودیتی برای افزایش تولید و صادرات نفت کشور در ماه های آینده نخواهیم داشت. کافی است شرایط بدست آمده را با دوران تحریم مقایسه کنیم که با اعمال محدودیت های سنگین بین المللی به طور مستمر امکان صادرات و تولید نفت کشور کاسته می شد و دیگران جای ما را در بازار نفت می گرفتند.
رییس جمهوری گفت: جا دارد در همین جا از تلاش های انجام گرفته از سوی همه کشورهای عضو اوپک و همچنین همراهی تولید کنندگان عمده غیراوپک برای ساماندهی بازار نفت تقدیر کنم و بر پایبندی ایران به تعهدات خود تاکید داشته باشم.
روحانی افزود: موفقیت بدست آمده را می توان گام موثری در جهت حفظ منافع کشور در عرصه نفتی و بهبود شرایط اقتصادی کشور تلقی کرد.
وی ادامه داد: مجموعه این شرایط باعث شده است تا به رغم آن که قیمت امروز نفت کمتر از ۴۰ درصد سال های نیمه دوم دهه ۸۰ است، بتوانیم در خصوص افزایش درآمدهای ارزی نفتی سال آینده در مقایسه با سال جاری صحبت کنیم. البته این جدای از به بار نشستن تلاش هایی است که دولت یازدهم در زمینه بهبود صادرات غیر نفتی صورت داده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين