امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/06 - 16:59 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نتایج رسمی انتخابات اتریش اعلام شد/ فان در بلن رئیس جمهور شد

به گزارش بابل نوین، ولفگانگ سابوتکا وزیر کشور اتریش روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد شمارش آراء صبح روز سه شنبه به اتمام رسیده و بر اساس نتیجه نهایی ‘فان در بلن’ با ۵۳٫۸ درصد معادل ۲٫۴۷ میلیون رای پیروز قطعی انتخابات و رئیس جمهوری جدید اتریش برای یک دوره ۶ ساله است.

به نقل از خبرگزاری آپا (APA) اتریش ، نوربرت هوفر نامزد حزب راست افراطی ‘آزادی’ نیز ۲٫۱۲ میلیون رای کسب کرد و اختلاف رای دو نامزد انتخابات حدود ۳۵۰ هزار رای است. هوفر نیز روز سه شنبه بار دیگر به رقیب خود تبریک گفت و اعلام کرد در سال ۲۰۲۲ بار دیگر نامزد ریاست جمهوری خواهد شد.
در دور دوم قبلی انتخابات که روز دوم خرداد (۲۲ مه) برگزار شده بود الکساندر فان در بلن نامزد مستقل مورد حمایتن حزب سبز اتریش ، با اختلاف تنها حدود ۳۱ هزار رای پیروز شده بود.
میزان مشارکت مردمی در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه اتریش ۷۴٫۲ درصد اعلام شد که بالاتر از دو دور قبلی انتخابات بود.
در دور اول انتخابات ریاست جمهوری با حضور ۶ نامزد ۶۸٫۵ درصد واجدان حق رای و در دور دوم قبلی انتخابات نیز ۷۲٫۶۵ درصد واجدان حق رای شرکت کرده بودند.
به تفکیک ایالات ، از مجموع ۹ ایالت کشور فدرال اتریش ، فان در بلن بجز سه ایالت کارینتیا ، اشتایریا و بورگنلند در بقیه ایالات اکثریت آراء را کسب کرده و بیشترین درصد آراء را در ایالت وین به مرکزیت شهر وین پایتخت کشور با ۶۵٫۷ درصد کسب کرده است.
انتخابات ریاست جمهوری اتریش روز پنجم اردیبهشت امسال (۲۴ آوریل) با رقابت ۶ نامزد برگزار شد و برای اولین بار در تاریخ این کشور پس از جنگ جهانی دوم، نامزد هیچ یک از دو حزب اصلی اتریش یعنی حزب محافظه کار «مردم» (OVP) و حزب سوسیال دموکرات (SPO) به دور دوم انتخابات راه نیافتند.
دور دوم انتخابات روز دوم خرداد با رقابت هوفر و فان در بلن نامزد مستقل مورد حمایت حزب سبز اتریش برگزار شد و فان در بلن با اختلاف تنها حدود ۳۱ هزار رای در برابر هوفر پیروز شد اما در پی شکایت حزب آزادی اتریش، دادگاه قانون اساسی این کشور روز ۱۱ تیرماه نتایج دور دوم انتخابات را به علت برخی بی نظمی ها و تخلفات در شمارش آرا باطل اعلام کرد و دور دوم انتخابات برای بار دوم روز یکشنبه این هفته برگزار شد.
هر چند رئیس جمهوری در اتریش مقامی نسبتا تشریفاتی است و قدرت اجرایی ندارد، اما این انتخابات بخصوص در پی رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آینده آمریکا، از لحاظ سیاسی هم برای اتریش و هم برای اتحادیه اروپا حائز اهمیت بود و برخی مقام های اروپایی از جمله ‘فرانک والتر اشتاین مایر’ وزیر امور خارجه آلمان از نتیجه انتخابات اتریش استقبال کردند.
به هر روی آنچه مشخص است اینکه حزب راست افراطی ‘آزادی’ اتریش نیز توانسته با تاکید بر موضوعاتی مانند پناهجویان تا حدی پایگاه اجتماعی خود را تقویت کند و انتظار می رود که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ نیز حضور پررنگی داشته باشد.
منبع: ایرنا
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين