امروز : یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/04/29 - 10:46 ذخیره فایل ارسال به دوستان

یادداشتی منتشرنشده از استاد باستانی‌ پاریزی

آنچه خواهید خواند یادداشتی منتشرنشده از استاد محمدابراهیم باستانی‌پاریزی است که برای بخش مُمَیّزِی کتابِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۸۰ نوشته و نشان می‌دهد

IMG_7970-1024x682

دکتر ابراهیم باستانی پاریزی و شهرام ناظری

مسأله ممیزی از دیرباز برای مولفان ایرانی مساله‌ای جدی بوده است و تا به امروز هم ادامه دارد.این یادداشت توسطِ مهندس حمید باستانی پاریزی،فرزند استاد در اختیارِ قسمتِ ادب و فرهنگِ روزنامه فرهیختگان قرار داده شد.
/حضور محترم اولیای بخش کتاب وزارت جلیله فرهنگ و ارشاد اسلامی عرض می‌شود مخلص که بیشتر کتاب‌هایم درین سه چهار سال اجازه انتشار یافته، دلیلی ندارد از اولیای محترم کتاب شکرگزار نباشم.  صفحات موردنظر «پیغمبر دزدان» نیز برخلاف نظر نویسنده مجددا نقطه‌گذاری شد و درین کتاب مخلص، تقریبا جزء گروه نقطویون در آمده‌ام. ص ۲۴۳ لوده ملا را لااقل به دلیل توضیح مطلب قائم‌مقام یکی دو سطر آن را اجازه دهند که باقی بماند.  اصل تصویر ص ۵۴۳ به همین صورت مبهم و تار است و باب دندان اولیای امر، چون اصل را ندارم لابد در چاپ ازین هم تاریک‌تر خواهد شد و اگر دقت شود بزرگوارمان برادران قابیل و خواهران هابیل کاملا پوشیده و پیچیده مثل فراریان افغانی در جزایر رودخانه زرافشان طبق تصریح‌مان با پوست حیوانات پوشاک خود را پوشیده‌اند، با همه اینها مخلص گله‌مند است که جمهوری ما هنوز با شاهکارهای عالم قهر است، وقتی تصویر یک نقاش نائینی از حضرت حسین(ع) که واقعا یک شاهکار است- در خاتون هفت اقلیم- کنار گذاشته می‌شود ما بی‌خود توقع داریم که هبوط آدم و حوا از بهشت به قلم میکل انژ مورد عنایت قرار گیرد و بنابراین آن را تبدیل به احسن کردیم. بر مبنای قانون وقتی چراغ برق نداری تو با فتیله بساز!. حالا دیگر پیغمبر کنار می‌رود و مار در بتکده به خدمت آمده و به زبان حال می‌گوید: دور مجنون گذشت و نوبت ماست هر کسی پنج روز نوبت اوست. با تقدیم احترام به بررس‌های کتاب که جزء بهترین و وفادارترین خوانندگان کتاب‌های من هستند.
باستانی‌پاریزی استاد تاریخ دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بیستم فروردین./

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين